Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Ustawienie zebów dzieki leczeniu ortodontycznemu

Wedlug danych American Association of Orthodontists (Amerykanskie Stowarzyszenie Ortodontów) w Stanach Zjednoczonych 4,5 mln osób nosi aparaty ortodontyczne lub inne urzadzenia w celu ustawienia zebów w luku zebowym i uzyskania zdrowego, pieknego usmiechu1.

Jak wiadomo, ortodonta to dentysta ze specjalizacja w zakresie leczenia nieprawidlowosci zgryzu, które moga wynikac z nieprawidlowego ustawienia zebów i problemów w obrebie szczeki i zuchwy.

Dlaczego zeby sie “wykrzywiaja”?
Dr stom. Terry Pracht, byly prezydent Amerykanskiego Stowarzyszenia Ortodontycznego, uwaza, ze na nieprawidlowe ustawienie zebów i nieprawidlowy zgryz wplywaja zarówno czynniki dziedziczne, jak i srodowiskowe. Wsród czynników dziedzicznych wymienia on stloczenia zebów, zbyt duze odstepy miedzy zebami oraz niektóre wady zgryzu. Zaznacza równiez, ze wada zryzu moze byc wynikiem ssania kciuka i naporu jezyka oraz urazów w obrebie szczeki(1).

Jakie sa mozliwosci leczenia wad zgryzu?
Leczenie ortodontyczne obejmuje trzy etapy. Pierwszy polega na zastosowaniu aparatów w celu uzyskania przestrzeni w jamie ustnej. Wykorzystuje sie na przyklad ekspandery podniebienne do poszerzenia podniebienia i luki jezykowe do poszerzenia zuchwy. Kolejny etap aktywnej korekcji polega na zalozeniu aparatu stalego na zeby. Dlugosc tego etapu leczenia zalezy od rodzaju wady i stopnia jej nasilenia. Trzeci etap polega na utrzymaniu efektów leczenia po zdjeciu aparatu przy pomocy retainera (wyjmowanego lub zamocowanego na stale) oraz wizytach kontrolnych co 6 miesiecy. Ma to na celu zachowanie pieknego zdrowego usmiechu.

Rodzaje aparatów
Aparaty uzywane ponad 30 lat temu skladaly sie z metalowych luków obejmujacych zeby i zacementowanych dookola kazdego z nich. Aparat moze byc przymocowany do zebów od strony policzkowej lub jezykowej, w zaleznosci od zalecenia ortodonty. Aparaty, druty luków i gumki moga miec rózne kolory, co jest swietna zabawa dla dzieci, doroslych i nastolatków.

Obecnie stosuje sie niewielkie aparaty wykonane z metalu lub materialów ceramicznych, które zaklada sie na przednia powierzchnie zebów. Do przedniej powierzchni zebów aparaty przykleja sie za pomoca specjalnego kleju, a na tylnych zebach montuje sie metalowe pierscienie. Druty luków umieszczone wewnatrz aparatu wykonane sa z aktywowanego cieplem stopu niklowo-tytanowego. Nagrzewa sie go do temperatury panujacej w jamie ustnej, co umozliwia wywieranie stalego nacisku na zeby oraz dopasowanie drutów luków w gabinecie ortodontycznym.

Inna, nowsza alternatywa dla aparatów jest system Invisalign, który oparty jest na stosowaniu przezroczystych pozycjonerów (alignerów) noszonych w dzien i w nocy i pomagajacych we wlasciwym ulozeniu zebów. Alignery mozna zdejmowac do jedzenia oraz szczotkowania i nitkowania zebów.

Pielegnacja aparatów ortodontycznych
Twój ortodonta, dentysta lub higienistka stomatologiczna dokladnie wyjasni zasady wlasciwej higieny aparatów ortodontycznych. Do czyszczenia mozna uzywac róznego rodzaju szczoteczek: zarówno recznych (zaprojektowanych specjalnie dla pacjentów noszacych aparaty) jak i mechanicznych, elektrycznych lub ultradzwiekowych. Zapytaj swego dentyste o szczoteczke najlepsza dla Ciebie. Zeby nalezy szczotkowac co najmniej 2-3 razy dziennie ukladajac szczotke pod katem 45 stopni. Koniecznie trzeba usuwac plytke nazebna na linii dziasel, aby zapobiegac zapaleniu dziasel. Szczoteczke nalezy ustawic pod odpowiednim katem do dziasel i delikatnie szczotkowac dookola aparatu, aby usunac plytke nazebna i pozostalosci jedzenia.

Bardzo wazne jest oczyszczanie przestrzeni miedzyzebowych przy pomocy nici dentystycznej, a w przypadku istnienia przerw miedzy zebami mozna uzyc specjalnych drewnianych patyczków (wykalaczek) lub szczoteczki miedzyzebowej. Mozna stosowac irygatory do stosowania w jamie ustnej do usuwania resztek jedzenia i irygacji dziasel w celu pozbycia sie bakterii wywolujacych choroby i nieprzyjemny zapach w przypadku zapalenia dziasel. Wraz z irygatorem lub oprócz niego mozna tez uzywac sprzedawanych bez recepty antybakteryjnych past do zebów i plynów do plukania ust.

Jak pielegnowac usmiech po zdjeciu aparatu
Gdy ortodonta zdecyduje o zdjeciu aparatu, niezmiernie wazne jest zalozenie retainera (plastikowego urzadzenia), które - w zaleznosci od wskazan lekarza - nalezy nosic w dzien lub w nocy. Po zdjeciu retainer mozna myc ciepla woda i szczotkowac pasta do zebów, a gdy nie jest noszony, mozna go umiescic w plastikowym pojemniku.

Pamietaj o wizytach u dentysty dwa razy w roku w celu profesjonalnego oczyszczania zebów oraz o regularnych kontrolach ortodontycznych.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive Company

Literatura:
1. Braces: Not Just for Looks, Causes of Crooked Teeth. Wiecej informacji na stronie http://www.enotalone.com/article/9045.html

Powiązane przewodniki

Powiązane produkty

Stomatologia estetyczna

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.