Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Wybielanie zębów wciąż jest popularnym zabiegiem dentystycznym

Chcesz dobrze wyglądać. Dla niektórych osób pojęcie atrakcyjnego wyglądu oznacza ładną odzież czy nową fryzurę, wiele osób uważa jednak, że niezbędny jest do tego bielszy uśmiech. Przeprowadzona przez Amerykańską Akademię Stomatologii Estetycznej (American Academy of Cosmetic Dentistry) w 2007 roku ankieta na temat stomatologii estetycznej wykazała, że liczba wykonywanych zabiegów wybielania zębów z roku na rok rośnie. Wyniki ankiety wskazały na wzrost o 15% w porównaniu z wynikami badań z roku 2005. (1)
 
Zęby wybielić można na wiele sposobów: w gabinecie dentystycznym, w domu, przy użyciu środków wybielających sprzedawanych bez recepty, takich jak wybielające pasty do zębów, paski, pisaki, czy płyny do płukania. Należy skonsultować się z dentystą, który określi, jaki rodzaj zabiegu jego zdaniem będzie najlepszy. Weźmie on przy tym pod uwagę odcień zębów i sposoby, dzięki którym można uczynić go bielszym i atrakcyjniejszym.
 
Wybielanie w gabinecie – zabieg ten wykonywany jest w gabinecie dentystycznym i wymaga jednej lub dwóch wizyt. Wykonywany jest zwykle z użyciem nakładek lub lasera. Pierwsza opcja polega na pobraniu wycisków zębów pacjenta, a następnie przygotowywaniu na ich podstawie indywidualnych dla niego, cienkich nakładek. Proces ten może wymagać kilku wizyt, nim osiągnie się pożądany stopień wybielenia. Nakładki wypełnia się żelem wybielającym, po czym zakłada je na szczękę i żuchwę. Dzięki tym specjalnie dopasowanym nakładkom ogranicza się kontakt żelu z dziąsłami.

W przypadku wybielania laserem, dentysta nakłada na dziąsła gumową osłonę lub żel ochronny, a następnie pokrywa zęby żelem wybielającym i pozostawia go na określony czas. Promieniowanie ultrafioletowe lasera aktywuje zawarty w żelu czynnik wybielający. Metoda ta wymaga kilku wizyt. Wybielanie z wykorzystaniem lasera jest bardzo skuteczną metodą wybielania zębów, lecz droższą niż metody domowe. Po wizycie w gabinecie pacjent otrzymuje zestawy do wybielania zębów, przy pomocy których kontynuuje procedurę w domu.

Wybielanie w domu – najpierw należy umówić się na wizytę u dentysty, który na podstawie oceny koloru / odcienia zębów dokona wyboru metody wybielania, jaka będzie najskuteczniejsza. Następnie pobierany jest wycisk zębów, na podstawie którego wykonane zostaną specjalnie dopasowane nakładki. Dentysta poinstruuje pacjenta, w jaki sposób powinien stosować zestaw wybielający: powinien być on używany raz lub dwa razy dziennie przez tydzień lub dwa tygodnie. W tym czasie sprawdzana jest wrażliwość zębów. Wybielanie w warunkach domowych trwa dłużej niż w gabinecie dentystycznym.

Produkty dostępne w sklepach – ponieważ tego rodzaju wybielanie wykonuje się samodzielnie, należy dokładnie przeczytać instrukcje użycia używanych do niego produktów. Do produktów tych zaliczamy paski wybielające, gotowe nakładki na zęby, środki do malowania zębów, pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej.
Pokryte aktywnym składnikiem paski wybielające nakłada się na zęby do dwóch razy dziennie na 30 minut przez około 2 tygodnie.
Gotowe nakładki na zęby wypełnione są aktywnym składnikiem wybielającym i nakładane są na szczękę i żuchwę. Należy je nosić codziennie przez 30-60 minut przez kres od pięciu do dziesięciu dni. Środki do malowania zębów służą właśnie do tego: do malowania powierzchni zębów. W zależności od sposobu ich działania można ich używać przez wiele dni.
Pasty do zębów zawierające nadtlenek mają najmniej czasu na to, by aktywne czynniki mogły zadziałać.
Do wybielania zębów można również używać płynów do płukania jamy ustnej z aktywnym czynnikiem wybielającym, jednak czynnik ten także ma krótki kontakt z zębami. Skonsultuj się z dentystą, aby pomógł w wyborze takiego płynu, który będzie dla Ciebie najlepszy. Powinien on także udzielić Ci więcej informacji na temat dostępnych w sprzedaży past do zębów usuwających przebarwienia powierzchniowe oraz sposobu ich działania.

Literatura:

© Colgate-Palmolive Company 2011

Powiązane przewodniki

Quiz na rodzaj uśmiechu

Quiz na rodzaj uśmiechu

Czy uśmiechasz się ponętnie, z pewnością siebie, a może nieśmiało? Sprawdź to teraz!

Powiązane produkty

Stomatologia estetyczna

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.