Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Mosty protetyczne i zdrowie jamy ustnej

Wiele osób przekonało się, że braki w uzębieniu utrudniają mówienie, gryzienie oraz jedzenie. Gdy brakuje jednego lub więcej zębów, konieczna jest wizyta u dentysty i omówienie z nim sposób wypełnienia braków w uzębieniu.
Mosty dentystyczne stosuje się do zastąpienia brakujących zębów poprzez połączenie zębów otaczających puste przestrzenie zębowe. Zęby te, zwane filarami, służą jako punkty zakotwiczenia mostu. Do nich mocowany jest ząb zastępczy, określany jako element mostu.

Dlaczego mosty są ważne?
Mosty protetyczne pomogą odzyskać uśmiech i zachować odpowiedni kształt twarzy. Mogą one również pomóc w prawidłowym mówieniu i przeżuwaniu pokarmu oraz pozwolić odzyskać prawidłowy zgryz podczas gryzienia, co pomoże zapobiec przemieszczaniu się pozostałych zębów w szczęce lub ich wysuwaniu się.

Jakie są rodzaje mostów?
Najczęściej stosuje się trzy rodzaje mostów protetycznych:

1. Most tradycyjny (dwubrzeżny) — ten najbardziej popularny rodzaj mostu stosowany w dentystyce wykonany jest z materiału ceramicznego lub z porcelany umocowanej na podbudowie metalowej. Na zęby (filary) po obu stronach luki zębowej nakłada się korony, na których mocuje się ząb zastępczy.

2. Most wspornikowy (jednobrzeżny) — stosuje się go wówczas, gdy pacjent nie ma dwóch zębów po którejkolwiek stronie zęba brakującego. Przygotowuje się przylegające do siebie filary, a sztuczny ząb w moście, zastępujący ząb naturalny, umieszcza się na końcu.

3. Most adhezyjny (typu Maryland) — most wykonany na metalowej ramie, gdzie ząb sztuczny przymocowany jest do metalowych bądź porcelanowych "skrzydełek", które cementowane są do dwóch zębów filarowych. Jest on konserwatywną alternatywą dla mostu tradycyjnego.

Jaki jest koszt mostów i jak długo można ich używać?
Średnia cena mostu protetycznego zależy od liczby jednostek i regionu zamieszkania. Przy odpowiedniej dbałości o mosty, przez co rozumiemy kontrole lekarskie i czyszczenie ich, mogą one służyć przez wiele lat.

Jak wyglądać będą moje wizyty u dentysty?
Podczas pierwszej wizyty dentysta usunie (zeszlifuje) struktury szkliwa zębów filarowych w celu przygotowania ich pod korony. Następnie pobrane zostaną wyciski i w laboratorium dentystycznym przygotowany zostanie most, korony i sztuczny ząb (lub zęby). Dentysta wykona most tymczasowy, który należy nosić do czasu wykonania mostu stałego.

Podczas kolejnej wizyty most tymczasowy zostanie zdjęty, a w jego miejsce umieszczony zostanie nowy most stały, który zostanie sprawdzony pod względem dopasowania. Aby sprawdzić czy nowy most został osadzony w jamie ustnej prawidłowo, czasem konieczne mogą być dodatkowe wizyty.

Jak dbać o most protetyczny?
O most stały należy dbać tak samo, jak o stałe zęby. Przestrzeń między zębami a sztucznym zębem należy starannie czyścić szczoteczką międzyzębową i/lub nitką dentystyczną. Ważne jest także prawidłowe szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem.

Czyszczenie mostu pomoże zmniejszyć ubytki oraz zapobiec stanom zapalnym dziąseł. Należy zgłaszać się do dentysty na regularne wizyty kontrolne oraz profesjonalne czyszczenie.

© Copyright Colgate-Palmolive Company 2011

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.