Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Więcej na temat koron dentystycznych

Milionom osób w USA i na całym świecie założono korony dentystyczne w miejsce utraconych zębów lub w celu wzmocnienia zębów osłabionych. Korona taka to materiał dentystyczny nakładany na powierzchnię pozostałego zęba w celu zapewnienia mu ochrony i wzmocnienia.

Materiały stosowane do wykonania koron dentystycznych
Do wykonania koron stosuje sie cztery różne rodzaje materiałów. W zależności od użytego materiału wyróżniamy korony:
1. Pełnoceramiczne (porcelanowe).
2. Porcelanowe na podbudowie metalowej.
3. Ze stopu złota.
4. Metalowe.

Wszystkie korony ceramiczne wykonane są z materiału wypełniającego na bazie porcelany. Zalecane są głównie do odbudowy zębów przednich, gdyż można je dopasować do naturalnego koloru zębów. Dentysta lub protetyk może być zmuszony do zeszlifowania większej ilości tkanki zęba w celu przymocowania do niego porcelany. Materiał niekiedy kruszy się przy mocnym gryzieniu; bywa też bardzo odporny na zużycie.

Korona porcelanowa na podbudowie metalowej to korona na szkielecie metalowym, wzmacniająca zęby oraz zapewniająca dobre uszczelnienie w celu zapobieżenia wyciekom i obniżenia ryzyka nawrotu próchnicy zębów. Porcelana na metalu zapewnia lepszą odbudowę zęba niż sama porcelana. Pod koronę tę dentysta lub protetyk usuwa pewną ilość tkanki zęba; korona ta jest jednak bardzo wytrzymała i twarda.

Stopy złota zawierają złoto, miedź i inne metale. Tworzą one twardy materiał mocno przywierający do zęba. Stop złota jest odporny na zużywanie i kruszenie i nie ściera zębów, z którymi ma kontakt. Ponadto jest wysoce biokompatybilny z tkanką dziąseł.

Korony metalowe wykonywane są z metali nieszlachetnych; zapewniają zębom bardzo dobrą ochronę i są bardzo odporne na korozję. Przygotowywanie zęba pod tego rodzaju koronę wymaga najmniej szlifowania. Materiał jest wytrzymały na zużywanie i nie niszczy zębów, z którymi ma kontakt.

Nowa technologia wykonywania koron dentystycznych
Technologia CAD/CAM umożliwia projektowanie i wykonywanie koron przy pomocy komputera. Ułatwia ona dentystom i technikom precyzyjne tworzenie kształtów i rozmiarów uzupełnień dentystycznych, w tym nakładów, wkładów, koron i mostków. Trójwymiarowy obraz zębów i dziąseł umożliwia stworzenie precyzyjnego projektu odbudowywanego zęba lub korony. Nowoczesna technologia CAD/CAM jest kosztowna i nie wszyscy dentyści korzystają z niej w swoich gabinetach, niemniej pozwala ona skrócić czas trwania wizyt i zapewnia najnowocześniejszy poziom usług.

Dlaczego mogę potrzebować koron dentystycznych?
Dentysta określi, czy u pacjenta występuje któryś z poniższych czynników, będący przesłaniem do założenia korony dentystycznej podczas wizyty: złamanie zęba, starcie powierzchni zęba i osłabienie szkliwa, brak zęba ze wskazaniem wykonania mostu, zakończone leczenie kanałowe, po którym wymagane jest nakrycie zęba koroną, poprawa wyglądu zębów (czynnik estetyczny) oraz pokrycie implantu.

Jakie są kolejne kroki?
Jeżeli dentysta zaleci Ci koronę dentystyczną, porozmawiaj z nim o tym, z jakiego materiału zostanie wykonana. Następnie zapytaj, jak długo będzie trwała procedura z nią związana i co musisz zrobić, by wizyty przebiegły sprawnie.

2011 Colgate-Palmolive Company

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.