Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Usunięcie zęba i suchy zębodół

Najczęściej usuwanymi zębami są zęby mądrości oraz trzecie zęby trzonowe. W jamie ustnej niektórych osób jest wystarczająco miejsca na wyrzynające się zęby mądrości, u innych jednak zęby te mogą być wklinowane - czyli pozostać poniżej dziąsła - lub wyrzynać się poza linią pozostałych zębów. Wklinowane zęby mądrości wywołują ból i obrzęk, a także powodują stłoczenie pozostałych zębów lub ich przesuwanie.

Po usunięciu zębów mądrości - lub innych zębów - wystąpić mogą powikłania poekstrakcyjne, w tym:

  • infekcja
  • uszkodzenia nerwu powodujące odrętwienie dolnej wargi lub języka
  • sztywność szczęki
  • suchy zębodół

Czym jest suchy zębodół?
Po ekstrakcji zęba w zębodole - czyli miejscu, w którym tkwił ząb - tworzy się skrzep krwi, który jest naturalnym opatrunkiem rany poekstrakcyjnej i pomaga w jej gojeniu się. Suchy zębodół powstaje wówczas, gdy skrzep ten ulega rozpadowi albo przemieszczeniu się, wskutek czego kość i nerwy zębodołu zostają tej osłony pozbawione. Po usunięciu zęba kluczową rolę odgrywa zwykle pierwszych pięć dni - to właśnie w tym czasie ryzyko wystąpienia suchego zębodołu jest największe. Stan ten może być bardzo bolesny! Jeżeli przypuszczasz, że to powikłanie u Ciebie występuje, bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Leczenie
Leczenie zwykle polega na opłukaniu przez dentystę pustego zębodołu, usunięciu ewentualnych ciał obcych i nałożeniu ochronnego opatrunku, który zabezpiecza miejsce i zmniejsza ból. Dentysta może też przepisać antybiotyk w celu zapobieżenia ewentualnemu zakażeniu oraz środek przeciwbólowy w celu zmniejszenia dolegliwości, a także doradzić, co należy jeść i pić oraz jak dbać o higienę suchego zębodołu. Przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia gojenie trwa od siedmiu do dziesięciu dni. Lekarz najpewniej wyznaczy pacjentowi termin wizyty kontrolnej w celu skontrolowania procesu gojenia się zębodołu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive Company

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.