Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Domowy zestaw pierwszej pomocy stomatologicznej

Z pewnością masz w domu apteczkę pierwszej pomocy na wypadek drobnych stłuczeń i siniaków. Ale czy jesteś przygotowany na nagłe wypadki stomatologiczne?

Dr Susan Calderbank, adiunkt na Wydziale Medycyny Jamy Ustnej na Uniwersytecie w Pittsburgu uważa, że każdy powinien mieć w domu także zestaw pierwszej pomocy stomatologicznej.

"Urazy i nagłe problemy z zębami zdarzają się bardzo często, zarówno u dzieci jak i u dorosłych - mówi dr Calderbank. - Wystarczą nieduże zakupy w aptece, aby skompletować domową apteczkę pierwszej pomocy stomatologicznej, ułatwiającą zadbanie o zaopatrzenie urazów zębów i jamy ustnej."

Apteczka nie zastąpi profesjonalnego leczenia, ale można ją wykorzystać w przypadku drobnych podrażnień i urazów jamy ustnej oraz w łagodzeniu i kontrolowaniu poważniejszych problemów do czasu uzyskania pomocy stomatologa lub lekarza.

Zdaniem dr Calderbank w domowej apteczce pierwszej pomocy stomatologicznej powinny znaleźć się: lusterko dentystyczne, nić dentystyczna, waciki, pałeczki higieniczne, sterylna gaza, zamykany plastikowy woreczek (do wyrzucenia zakrwawionej gazy lub wacików), szczoteczka do zębów, pęseta, myjka, aspiryna lub jej odpowiednik, , jednorazowe okłady chłodzące, butelka wody, sól, parafina lub wosk dentystyczny, rękawiczki medyczne oraz woda utleniona.

Dr Calderbank radzi również jak postępować w razie najczęstszych wypadków stomatologicznych.

Ból zęba: Przepłukaj usta ciepłą wodą. Użyj nici dentystycznej, aby usunąć pozostałości jedzenia spomiędzy zębów i ponownie przepłukaj usta. Jeśli występuje obrzęk, przyłóż saszetkę z lodem lub zimny okład po zewnętrznej stronie policzka (potrzymaj okład na policzku przez 20 min., następnie zrób 20 min. przerwy). Nie ogrzewaj. Aby złagodzić ból, możesz zażyć aspirynę lub jej odpowiednik. Nie umieszczaj jej bezpośrednio na dziąśle, gdyż może to spowodować oparzenie. Jak najszybciej skontaktuj się z dentystą.

Jedzenie zaklinowane między zębami: Spróbuj je usunąć przy pomocy nici dentystycznej, a następnie intensywnie przepłukaj jamę ustną wodą, aby usunąć ewentualne pozostałości. Nie usuwaj niczego za pomocą ostrych lub ostro zakończonych narzędzi. Jeśli nie możesz sobie poradzić, skorzystaj z pomocy dentysty.

Afty:Afty to małe białe owrzodzenia wewnątrz jamy ustnej występujące na policzkach, dziąsłach lub języku. Mogą wystąpić w wyniku gryzienia policzków, zbyt intensywnego szczotkowania, oparzeń spowodowanych gorącym jedzeniem lub podrażnień od protez lub aparatów ortodontycznych. Płukanie jamy ustnej wodą zmieszaną z wodą utlenioną ( i łyżka wody utlenionej na szklankę wody) pomoże usunąć z owrzodzenia resztki jedzenia i in. elementy drażniące.

Wybity ząb: W miarę możliwości zachowaj ząb. Ząb mleczny włóż do pojemnika z mlekiem, lekko osoloną wodą lub śliną dziecka. Jeśli nie ma takiej możliwości, umieść ząb w wodzie. W przypadku zęba stałego staraj się nie dotykać korzenia i ostrożnie włóż ząb z powrotem na miejsce. Bezzwłocznie udaj się do dentysty.

Złamany ząb: Delikatnie usuń zabrudzenia i resztki ze zranionego miejsca, używając antyseptycznego płynu do płukania jamy ustnej. Aby zmniejszyć obrzęk, przyłóż do twarzy w miejscu urazu saszetkę z lodem lub zimny okład. Jeśli ząb złamał się pozostawiając ostry brzeg, osłoń go parafiną (woskiem), aby zapobiec zranieniu dziąseł lub policzka. Bezzwłocznie udaj się do dentysty.

Przygryzienie wargi lub języka: Bezpośrednio uciskaj na krwawiące miejsce przez 15-20 minut, używając sterylnej gazy. Przepłukaj płynem do płukania ust, aby zmniejszyć krwawienie i oczyścić ranę. Jeśli pojawi się obrzęk, przyłóż saszetkę z lodem lub zimny kompres. Jeśli krwawienie nie ustaje, udaj się do szpitala.

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.