Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Leki wydawane na podstawie recepty a suchość w jamie ustnej

Od ostatnich 20 lat większość Amerykanów uważa, że leki wydawane na receptę poprawiły jakość życia mieszkańców USA (73 procent), jak również jakość życia ich oraz ich rodzin (63 procent). Leki wydawane na podstawie recepty przyjmuje obecnie ponad połowa osób dorosłych, a co piąta osoba sięga po co najmniej cztery takie farmaceutyki dziennie. (1)
Suchość w jamie ustnej - czyli kserostomia - to stan, do którego dochodzi, gdy ślinianki nie funkcjonują prawidłowo, przez co wydzielają zbyt mało śliny. Leki wydawane na receptę mogą wpłynąć na funkcjonowanie wszystkich trzech głównych gruczołów ślinowych, zatem w przypadku ich przyjmowania o ich rodzaju należy poinformować zarówno swego lekarza, jak i dentystę.

Jakie leki powodują suchość w jamie ustnej?
Suchość w jamie ustnej powoduje ponad 500 różnych leków, a jeśli pacjent przyjmuje kilka leków jednocześnie, ich działanie nasila się. (2, 3) Kategorie leków wydawanych na receptę mogących wpłynąć na funkcjonowanie ślinianek to:
Leki antyhistaminowe: Leki wydawane na receptę należące do tej kategorii wpływają na ilość wydzielanej śliny. Są to m.in.: benadryl, claritin, zyrtec i in.
Antydepresanty: Osoby przyjmujące antydepresanty mogą także odczuwać suchość w ustach, gdyż leki tego rodzaju wpływają na ilość wydzielanej śliny. Należą do nich: zoloft, flexaryl i elavil.
Środki przeciwwymiotne: : Leki te przepisuje się w celu zapobieżenia wymiotom i nudnościom podczas chemioterapii i radioterapii, a także w celu zapobieżenia chorobie lokomocyjnej. Należy do nich np. anzemet i domperidone.
Leki przeciwnadciśnieniowe: Leki te przyjmuje się w celu kontrolowania ciśnienia krwi. Należą do nich m.in: albuterol w aerozolu, norvasc i prinivil.
Leki stosowane przy chorobie Parkinsona: Leki z tej kategorii przepisuje się w celu osłabienia natężenia objawów choroby Parkinsona. Należy do nich m.in levodopa i artane.
Leki przeciwskurczowe: Leki te przepisuje się w celu leczenia lub łagodzenia kurczów w obrębie żołądka, jelita grubego i cienkiego, a także pęcherza. Przykładem jest dicyclomine.
Leki przeciwpsychotyczne: Leki te podaje się osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne, lęki i depresję. Do grupy tej należy m.in. zoloft i lexapro.
Środki uspokajające: substancje działające uspokajająco poprzez ograniczanie rozentuzjazmowania lub rozdrażnienia, a także przynoszące ulgę w stanach lękowych. Należą do nich: amytal, valium i lunesta.
Jeśli przyjmujesz któreś z powyższych leków, zapytaj lekarza i dentystę w jaki sposób możesz ograniczyć suchość w ustach. Stan ten można złagodzić zarówno dzięki lekom wydawanym na receptę, jak i sprzedawanym bez niej. Poproś specjalistę o poradę.

Literatura:
1 USA Today/Kaiser Family Foundation/Harvard School of Public Health, The Public on Prescription Drugs and Pharmaceutical Companies, January 3-23,2008.
2 Porter SR, Scully C, Hegarty AM: An Update of the etiology and management of xerostomia, Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol Endod 97:28-46, 2004..
3 Sreebny LM, Schwartz SS: A reference guide to drugs and dry mouth, ed 2, Gerodontology 14: 33-47, 1997.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.