Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Skaling oraz wygładzanie korzeni jako sposób na utrzymanie czystości zębów i całej jamy ustnej

Regularnie co sześć miesięcy przychodzisz do dentysty na badanie kontrolne i na profesjonalne czyszczenie zębów, aż któregoś razu dowiadujesz się, że masz chorobę dziąseł. Choroba dziąseł to stan zapalny ich tkanki, do powstania którego przyczyniają się bakterie płytki nazębnej, kwasy i niektóre spożywane potrawy. Może ona zaatakować także zęby oraz otaczające je i stanowiące dla nich podporę kości. Na szczęście istnieją metody pozwalające przeciwdziałać tej chorobie: skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, i wygładzanie korzeni.

Skaling wykonywany jest przy pomocy ręcznych lub ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych - bądź też przy zastosowaniu obu rodzajów narzędzi. Dentysta najpierw dokładnie bada stan jamy ustnej, po czym skalerem ultradźwiękowym - poprzez wibracje dźwiękowe - usuwa bakterie płytki nazębnej. Skalerem ultradźwiękowym usuwa się kamień nazębny, płytkę nazębną oraz biofilm z powierzchni zębów i okolic poniżej linii dziąseł. Pozostałości po czyszczeniu skalerem ultradźwiękowym można usunąć narzędziami ręcznymi.

Wygładzanie korzeni polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni korzenia, aby zmniejszyć stan zapalny dziąseł. Zabieg ten ma na celu wygładzenie szorstkich powierzchni, usunięcie płytki nazębnej i zapobieżenie powstawaniu biofilmu.

Czy to boli?
W przypadku wrażliwych i chorych dziąseł stosuje się znieczulenie miejscowe w celu wywołania odrętwienia tkanki. Jeśli zęby są wrażliwe przed i po czyszczeniu ich u dentysty, zaleca się stosowanie specjalnej pasty dla zębów wrażliwych, która wrażliwość tę zmniejsza.  W zależności od zaawansowania choroby jamy ustnej wykonanie skalingu i wygładzania powierzchni korzeni może wymagać od dwóch do czterech wizyt. U osób cierpiących na paradontozę najpierw wykonuje się skaling i wygładzanie powierzchni korzeni, a następnie odpowiednie zabiegi leczące tę chorobę.

Zdrowsza jama ustna
Wskazówek dotyczących dbałości o zęby i dziąsła udzieli specjalista ds. higieny jamy ustnej. Sprawdzi on też, czy prawidłowo szczotkujesz zęby i czyścisz je nicią dentystyczną, co pomoże zapobiec rozwojowi bakterii i powstawaniu kamienia nazębnego.

© Copyright Colgate-Palmolive Company 2011

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.