Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Co należy wiedzieć o zabiegach wykonywanych na dziąsłach?

Dentysta zalecił wizytę u periodontologa, czyli specjalisty leczącego choroby przyzębia. Choroby te to infekcje bakteryjne dziąseł powodujące stany zapalne, zaczerwienienie, obrzęk i zanik kości szczęki lub żuchwy wokół zęba. Może dotyczyć jednego bądź kilku zębów. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia (The National Institutes of Health) 80 procent osób dorosłych w USA cierpi na jakiś rodzaj choroby przyzębia. (1)

Jak dochodzi do choroby przyzębia?
Choroby przyzębia rozpoczynają się od obecnych w jamie ustnej bakterii przylegających do zębów. Gdy bakterie te gromadzą się i namnażają, tworzą film bakteryjny, zwany płytką nazębną. Jeśli płytka ta nie zostanie usunięta, może wywiązać się stan zapalny okolicznych tkanek dziąsła, prowadząc do zapalenia dziąseł - czyli wczesnej postaci choroby dziąseł. Chorobie dziąseł można pomóc zapobiec poprzez nitkowanie zębów i szczotkowanie ich dwa razy dziennie z użyciem antybakteryjnej pasty do zębów. Zabiegi związane z higieną jamy ustnej pozwalają usunąć płytkę nazębną oraz resztki pożywienia, oczyszczając powierzchnię zębów i usuwając namnożone przy linii dziąseł bakterie. [Z tej części musi jasno wynikać, że zapalenie dziąseł jest wczesną formą chorób dziąseł, które - jeśli nie jest leczone - może prowadzić do parodontozy, będącej poważną chorobą dziąseł].
Jeśli płytka nazębna i resztki pokarmowe nie są usuwane, a higiena jamy ustnej jest niewystarczająca, dochodzi do pogorszenia stanu zapalnego dziąseł, pojawia się krwawienie, a obszar pomiędzy zębem i dziąsłem zapada się tworząc kieszonkę przyzębną. W rezultacie może dojść do choroby przyzębia.

Kieszonka przyzębna powstaje na skutek namnażania się bakterii płytki nazębnej i przesuwania się jej poniżej linii dziąsła. Na tym etapie do usunięcia płytki domowe sposoby utrzymania higieny jamy ustnej nie zawsze wystarczą, natomiast nieusunięcie jej przez dentystę lub higienistę-stomatologa spowoduje dalsze rozprzestrzenianie się biofilmu poniżej linii dziąsła i zakażenie wewnątrz kieszonki. Bakterie płytki nazębnej wytwarzają produkty uboczne, które powodują degradację otaczających tkanek miękkich i twardych, pogłębiając jednocześnie kieszonkę przyzębną. Tak zaawansowana postać choroby przyzębia wywołać może również infekcję korzeni, co prowadzi do rozchwiania zębów i związanej z nim bolesności. W takim przypadku konieczne jest leczenie chirurgiczne dziąseł. Najpierw pacjent przechodzi terapię wstępną polegającą na oczyszczeniu kieszonek przyzębnych poprzez skaling i wygładzanie powierzchni korzeni. Higienista stomatologiczny przy pomocy skalera ultradźwiękowego usuwa płytkę nazębną, kamień nazębny i resztki pokarmowe spod linii dziąseł, po czym ręcznie wykonuje skaling zębów i powierzchni korzeni, aby były gładkie i wolne od chorób. W zależności od stopnia zaawansowania choroby usuwanie kamienia i wygładzanie korzeni może wymagać od dwóch do czterech wizyt u stomatologa. Stomatolog powinien dokładnie omówić z pacjentem sposób utrzymania higieny jamy ustnej, dzięki czemu pacjentowi łatwiej będzie utrzymać ją w domu.

Rodzaje zabiegów chirurgicznych na dziąsłach

1. . Zabieg w obrębie płata dziąsłowego – jeśli kieszonki są głębsze niż 5 mm, periodontolog wykona ten zabieg w celu ich zmniejszenia. Zabieg ten wykonuje się u większości pacjentów, u których zdiagnozowano zapalenie przyzębia w postaci od średniej do ostrej. Periodontolog nacina dziąsło w celu odsunięcia go od zęba, a następnie za pomocą skalera ultradźwiękowego i ręcznego dokładnie usuwa kamień nazębny, płytkę nazębną i film bakteryjny spod kieszonek.

2. Gingiwektomia – Zabieg ten polega na usunięciu nadmiaru tkanki dziąsła, która mogła narosnąć na zębach, w celu lepszego oczyszczenia zębów. Periodontolog najpierw znieczula dziąsła, po czym usuwa nadmiar ich tkanki.

3. Plastyka dziąseł – Zabieg ten polega na chirurgicznej zmianie kształtu zdrowego dziąsła wokół zęba w celu nadania mu ładniejszego wyglądu. Można ją przeprowadzać np. u osób, u których na skutek recesji dziąseł odsłaniają się korzenie zębów. Przeszczep dziąsłowy polega na pobraniu tkanki z podniebienia i wszycia jej po stronie zęba, po której dziąsło się cofa.

Bardzo ważne jest to, aby po zabiegu periodontolog lub higienista-stomatolog poinformował pacjenta, jak powinien czyścić zęby i dziąsła, używając szczoteczki do zębów, przeciwbakteryjnej pasty do zębów, nici dentystycznej i antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej. Zapytaj specjalistę periodontologa lub dentystę o sposoby utrzymania higieny dziąseł i zębów po zabiegu.

Literatura:
1. Informacje uzyskane ze strony internetowej
www.nim.nih.gov/medlineplus/gumdisease.html.

© 2011 Colgate-Palmolive Company

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.