Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Choroby przyzebia a choroby ukladu krazenia

Choroby ukladu krazenia dotycza serca i/lub naczyn krwionosnych. Ponad 50 mln Amerykanów ma problemy z krazeniem, a choroby ukladu krazenia znajduja sie na pierwszym miejscu wsród przyczyn zgonu i niepelnosprawnosci w Stanach Zjednoczonych. Zanim przyczyna problemów z sercem - miazdzyca - zostanie zdiagnozowana, jest ona juz na ogól dosc zaawansowana, dlatego kluczowe znaczenie ma zapobieganie poprzez ograniczanie czynników ryzyka, w tym stosowanie zdrowej diety, cwiczenia fizyczne i niepalenie papierosów.

Najnowsze badania wskazuja, ze choroby przyzebia moga byc zwiazane z rozwojem chorób ukladu krazenia. Jedna z teorii mówi, ze bialka zapalne i bakterie z tkanek przyzebia przedostaja sie do krwiobiegu i w rózny sposób oddzialuja na uklad krazenia. Niedawno przeprowadzono badanie1 oceniajace zaleznosc miedzy obecnoscia bakterii wywolujacych choroby przyzebia a zwiekszeniem grubosci scian naczyn krwionosnych, obserwowanym powszechnie w przypadku chorób ukladu krazenia. Po zbadaniu próbek pobranych od ponad 650 pacjentów autorzy stwierdzili, ze zwiekszona grubosc scian naczyn krwionosnych zwiazana byla z obecnoscia takich samych bakterii, jak te, które znajdowaly sie w plytce nazebnej i wywolywaly choroby przyzebia.

Przy ocenie stanu przyzebia i opracowywaniu calosciowego planu leczenia nalezy wziac pod uwage liczne aspekty zdrowotne. W przypadku osób z grupy ryzyka wystapienia chorób ukladu krazenia lub osób, u których choroby takie wczesniej wystapily, do najwazniejszych sposród tych czynników naleza: nasilenie i czas trwania choroby, wspólwystepowanie innych schorzen, takich jak cukrzyca, mogacych wplywac na choroby ukladu krazenia, a takze obecnosc innych czynników ryzyka chorób przyzebia. Ponadto, dentysta moze porozmawiac z Twym lekarzem w celu okreslenia zakresu opieki, leczenia i Twego ogólnego stanu zdrowia.

Integralnym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej i calego organizmu jest zmniejszanie liczby bakterii i usuwanie biofilmu powyzej i ponizej linii dziasel. Oprócz starannej higieny domowej mozna to osiagnac dzieki profesjonalnemu usuwaniu zlogów nazebnych (czyli skalingowi) oraz wygladzaniu korzeni zebów. Zalecenia dotyczace higieny jamy ustnej sa waznym elementem planu leczenia w przypadku wszystkich pacjentów, a szczególnie w przypadku osób z grupy wysokiego ryzyka, jak tych, u których wystepuje choroba ukladu krazenia. Leczenie powinno koncentrowac sie na zapobieganiu chorobom przyzebia i zapaleniom w obrebie jamy ustnej, co jest niezwykle istotne w kontrolowaniu powiklan w jamie ustnej zwiazanych z chorobami ukladu krazenia. Poniewaz, jak wiadomo, obecnosc bakterii stanowi czynnik ryzyka zapalenia dziasel nawet u osób zdrowych, nalezy zachecac pacjentów do regularnego nitkowania i szczotkowania zebów dwa razy dziennie z uzyciem pasty zapewniajacej ochrone antybakteryjna.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive Company

Literatura
1. Circulation. 2005 Feb 8; 111(5):576-82.

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.