Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Czy aspiryna może być przyczyną erozji zębów?

Wyniki wielu opublikowanych badań wskazują na to, że przyjmowanie aspiryny może przyczynić się do erozji zębów, czyli utraty tkanek zębów. Były to zarówno badania laboratoryjne (usunięte zęby umieszczano w wodzie z rozpuszczoną aspiryną), jak i analizy przypadków klinicznych osób, które przyjmowały sześć dawek aspiryny w proszku dziennie przez okres od dwóch do trzech lat. W badaniach laboratoryjnych zaobserwowano zmiany zarówno na powierzchni szkliwa (zewnętrznej warstwy zęba), jak i zmiany w zębinie (tkance zęba znajdującej się pod szkliwem) badanych wyekstraktowanych zębów. (1)

Z kolei w analizach przypadków klinicznych zaobserwowano poważną erozję powierzchni górnej (powierzchni żucia) dolnych zębów trzonowych i przedtrzonowych, a także dolnych zębów przednich od strony języka. Przyczyną erozji zębów było stosowanie aspiryny w proszku. (2)

Innym badaniem objęto 42 dzieci cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów i przyjmujących aspirynę w tabletkach, które to tabletki dzieci te żuły lub połykały. W badaniu tym u 25 dzieci żujących aspirynę zaobserwowano poważną erozję górnych i dolnych trzonowców mlecznych oraz pierwszych trzonowców stałych, natomiast u 17 dzieci połykających tabletki aspiryny erozja zębów nie występowała. Wywnioskowano zatem, że przyczyną erozji zębów było rozpuszczanie w ustach tabletek aspiryny. (3)

Aspiryna może oddziaływać na strukturę powierzchni zębów w zależności od sposobu jej przyjmowania. Może też spowodować podrażnienie tkanek miękkich w jamie ustnej. Dawki aspiryny wymagane w przypadku danej choroby warto omówić z dentystą i lekarzem.

Literatura:
1. Zero, DT. Etiology of dental erosion: extrinsic factors. Eur J Oral Sci 1996; 104(2[Pt2]): 162-77.
2. McCracken M, O'Neal SJ. Dental erosion and aspirin headache powders: a clinical report. J Prosthodont 2000; 9(2):95-8.
3. Sullivan RE, Kramer W. Iatrogenic erosion of teeth. ASDC J Dent Child 1983; 50 (3): 192-6.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive Company

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.