Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Czym jest rozszczep wargi i rozszczep podniebienia

Według Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii - Chirurgii Głowy i Szyi (American Academy of Otolaryngology Head and Neck Surgery) rozszczep wargi i rozszczep podniebienia to najczęstsze wady wrodzone w USA.(1) Rozszczep wargi powstaje wskutek niepołączenia się struktur formujących wargę, natomiast rozszczepienie podniebienia to niezrośnięcie się struktur podniebienia, przez co powstaje w nim szczelina. Obie te wady wrodzone mogą mieć podłoże genetyczne i zostać odziedziczone po jednym lub obojgu rodziców; mogą też być wywołane czynnikami środowiskowymi obecnymi w czasie ciąży, w tym paleniem przez matkę papierosów, piciem alkoholu, zażywaniem narkotyków, a także przyjmowaniem niektórych leków, działaniem wirusów bądź niedożywieniem.

Diagnostyka i leczenie
Rozszczep wargi lub podniebienia diagnozuje się u dziecka zaraz po urodzeniu lub jeszcze na etapie życia płodowego za pomocą badania ultrasonograficznego. Leczenie może być proste lub bardziej skomplikowane, w zależności od wielkości szczeliny oraz jej wpływu na oddychanie, jedzenie i mowę. Niemowlęta mogą mieć trudności z przyjmowaniem pokarmu z powodu niemożności ssania lub cofania się pokarmu przez nos. Dzieci z rozszczepem podniebienia są bardziej narażone na częste infekcje ucha, w związku z czym powinny zostać zbadane przez laryngologa. Ponieważ usta i podniebienie biorą udział w tworzeniu głosek, często dużym problemem staje się prawidłowy rozwój mowy u dziecka. Logopeda jest w stanie określić, czy konieczna jest terapia logopedyczna, natomiast dentysta powinien obserwować, jak rozwijają się zęby.

Leczenie medyczne
Niemowlęta z rozszczepem wargi zwykle przechodzą zabieg chirurgiczny, który wykonuje się do trzeciego miesiąca życia. W przypadku rozszczepu podniebienia zabieg jest bardziej skomplikowany i odkłada się go do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, przy czym konieczne może być wykonanie dodatkowych zabiegów między drugim rokiem życia a późnym etapem okresu dojrzewania. Dziecko może też wymagać interwencji medycznej w związku z mową, a także czynnikami behawioralnymi i psychologicznymi.(2)

Chirurgia przyszłości
Z badań naukowych wynika, że wkrótce lekarze będą mogli przeprowadzać leczenie rozszczepienia wargi i rozszczepu
podniebienia u dzieci w łonie matki. Chirurdzy będą w stanie dokonywać minimalnie inwazyjnych zabiegów przed narodzinami dziecka - zabiegów o mniejszych nacięciach i pozostawiających mniejsze blizny lub niepozostawiających ich w ogóle.

Literatura:
1. Informacje uzyskane ze strony internetowej Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii - Chirurgii Głowy i Szyi:
www.entnet.org/healthinformation/cleftLipPalate.cfm.
2 Informacje uzyskane z Kliniki Mayo:
www.mayoclinic.com/health/cleft-palate.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive Company

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.