Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Co to jest rozszczep wargi lub rozszczep podniebienia?

Rozszczep wargi jest to wada wrodzona, polegająca na podzieleniu wargi. Podobnie jak rozszczep podniebienia, jest ona spowodowana nieprawidłowym połączeniem obu stron twarzy podczas rozwoju płodowego. Choć dokładna przyczyna występowania rozszczepów jest nieznana, choroba ta wykazuje tendencję do występowania w rodzinach. Możliwe przyczyny obejmują zaburzenia równowagi hormonalnej, niedobory żywieniowe oraz przyjmowanie pewnych leków podczas ciąży.

Rozszczep podniebienia oznacza występowanie bezpośredniego otworu pomiędzy podniebieniem, czyli sklepieniem jamy ustnej, a dnem jamy nosowej. Podczas ciąży górna szczęka dziecka nie zamyka się tak jak powinna, pozostawiając szczelinę. Rozszczep podniebienia jest chorobą cięższą niż rozszczep wargi, choć obie wady wymagają korekcji chirurgicznej.

Dzieci z rozszczepem wargi lub podniebienia mają problemy z jedzeniem, oddychaniem, mową, a także problemy psychologiczne. Skorygowanie tej wady wymaga współpracy zespołu, w skład którego wchodzi chirurg plastyczny, chirurg twarzowo szczękowy, laryngolog (specjalista od uszu, nosa i gardła), lekarz stomatolog, ortodonta i chirurg jamy ustnej.

Skąd wiadomo, że u dziecka występuje rozszczep wargi lub rozszczep podniebienia?
Lekarz prowadzący poród prawdopodobnie będzie w stanie od razu poinformować rodziców o tym, że u dziecka występuje rozszczep wargi lub podniebienia. Rozszczep wargi jest łatwo dostrzegalny. Rozszczep podniebienia może mieć różną wielkość, od małej szczeliny do dużego otworu w sklepieniu jamy ustnej; choroba ta jest wykrywana wkrótce po urodzeniu, o ile nie od razu. Gdy dziecko z rozszczepem podniebienia próbuje ssać pokarm, płyny i pokarmy mogą przedostawać się do jamy nosowej; można temu zaradzić, stosując specjalne butelki i specjalną opiekę do czasu, gdy dziecko będzie na tyle duże, aby mogło zostać poddane operacji.

W jaki sposób leczy się rozszczep wargi i rozszczep podniebienia?
Chirurgiczne zamknięcie rozszczepu wargi jest prostsze, niż operacja naprawcza rozszczepu podniebienia. Zabieg ten jest wykonywany zazwyczaj w wieku trzech do czterech miesięcy po urodzeniu, a z wiekiem dziecka blizna zazwyczaj blednie.

W przypadku rozszczepu podniebienia zabieg odkłada się do wieku jednego do dwóch lat życia, gdy szczęka górna osiąga prawidłowy wzrost. Jeżeli uszkodzenie jest znacznie, zabieg może zostać odłożony do czasu, gdy dziecko będzie w wieku od pięciu do siedmiu lat, w celu uniknięcia problemów strukturalnych. W niektórych przypadkach zabieg nie jest możliwy lub może nie doprowadzić do całkowitego zamknięcia otworu. W takich przypadkach wykonywane jest urządzenie przypominające protezę zębową, nazywane obturatorem, przeznaczone do zamknięcia otworu w celu umożliwienia normalnego odżywiania się.

W zależności od stopnia ciężkości rozszczepu podniebienia, może być konieczne przeprowadzenie szeregu zabiegów operacyjnych w dłuższym okresie. Chirurg plastyczny lub chirurg twarzowo-szczękowy wykonuje korekcję chirurgiczną twarzy, podczas gdy lekarz stomatolog, chirurg jamy ustnej, laryngolog lub ortodonta wykonują urządzenia umożliwiające korekcję ewentualnych wad.

Zespół medyczny zapewnia pomoc w trudnym okresie od urodzenia do zakończenia leczenia. Dzięki postępowi w technikach chirurgicznych i technologii urządzeń korekcyjnych, rokowanie u dzieci urodzonych z rozszczepem wargi lub podniebienia jest doskonałe. Wraz z dorastaniem dziecka ślady wady wrodzonej powinny zanikać .

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.