Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Stres i jego wpływ na zdrowie jamy ustnej

W tym trudnym dla naszej gospodarki okresie, gdy stopień bezrobocia jest najwyższy od czasu wielkiego kryzysu, wiele osób doświadcza stresu. Jeśli stan ten pozostaje nieleczony, może mieć silny wpływ zarówno na umysł, jak i na ciało - w tym na zdrowie jamy ustnej.

Stres definiuje się jako reakcję organizmu na sytuacje lub problemy, które mogą negatywnie wpłynąć na stan fizyczny i psychiczny danej osoby. Wyróżniamy cztery stany stresu.

  • Stres pozytywny to stres motywujący do zakończenia zadania lub pracy.
  • Stres negatywny oddziaływuje poprzez strach, frustrację i złość.
  • O niedoborze stresu mówimy wówczas, gdy ktoś nie doświadcza stresu pozytywnego, co prowadzić może do większych problemów, a także wywoływać uczucie nudy i zniechęcenia.
  • Nadmiar stresu z kolei - to sytuacja będąca wynikiem stresu, pojawiająca się w wyniku nacisków, aby dotrzymywać terminów.

Jak twierdzi David Cochran, doktor chirurgii szczękowej, przewodniczący Amerykańskiej Akademii Periodontologii (American Academy of Periodontology) i kierownik Wydziału Periodontologii w Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio, wiele osób na skutek stresu wykształca złe nawyki, które mogą mieć wpływ na zdrowie ich jamy ustnej - na przykład zaczyna palić papierosy czy pić alkohol. Używki te z kolei mogą powodować rozwój chorób przyzębia.

Z wyników badań opublikowanych w Journal of Periodontology w 2007 wynika, że stres przeszkadza w prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej. Pięćdziesiąt sześć procent uczestników owego badania przyznało, że na skutek stresu nie szczotkowali ani nie nitkowali odpowiednio zębów. Stres powoduje wydzielanie hormonu o nazwie kortyzol, którego podwyższony poziom może także powodować choroby periodontologiczne. Stres może negatywnie wpłynąć na zdrowie jamy ustnej, powodując następujące problemy:

1. Ziarniniaki ropotwórcze - niewielkie zmiany o charakterze grudki lub guzka w jamie ustnej, wywoływana wirusami, bakteriami i osłabieniem układu immunologicznego.

2. TMJ / bruksizm - silny stres może być przyczyną zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, a także tarcia zębami szczęki o zęby żuchwy lub zaciskania ich, zarówno w ciągu dnia, jak i podczas snu w nocy.

3. Suchość w jamie ustnej - na skutek stresu ślinianki wydzielają mniej śliny, do czego dodatkowo może się przyczyniać przyjmowanie niektórych leków.

4. Choroby dziąseł - przeprowadzono wiele badań, z których wynika, że stres negatywnie wpływa na zdolność do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej.

To tylko kilka problemów, jakie mogą wystąpić w obrębie jamy ustnej na skutek stresu. Jeżeli zaobserwujesz je u siebie, skonsultuj się z dentystą. Spróbuj obniżyć poziom stresu poprzez prawidłowe odżywianie się, spanie przez odpowiednią liczbę godzin oraz ćwiczenia fizyczne, które zmniejszają lęki i napięcia.

© Copyright 2011 Colgate Palmolive

Zdrowie i higiena jamy ustnej Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.