Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Czy fluor pomaga doroslym?

Dwadziescia lat temu dentysci uwazali, ze fluor wzmacnia przede wszystkim rozwijajace sie zeby, jeszcze przed ich pojawieniem sie w jamie ustnej, dlatego tez akcje fluoryzacyjne koncentrowaly sie glównie na malych dzieciach. Obecnie badania wskazuja, ze miejscowe stosowanie fluoru w postaci pasty do zebów, plynów do plukania ust i zabiegów fluoryzacji pelni wazniejsza role w zwalczaniu ubytków niz we wzmacnianiu rozwijajacych sie zebów.

Jednym z najwazniejszych sposobów zapobiegania ubytkom jest dostarczanie zebom odpowiedniej ilosci fluoru.

Fluor przeznaczony jest nie tylko dla dzieci.

"Wszyscy powinnismy szczotkowac zeby pasta z fluorem codziennie” - mówi dr Joan Gluch, prodziekan ds. spraw spolecznych i dyrektor ds. promocji zdrowia w School of Dental Medicine Uniwersytetu w Pensylwanii. - Fluor przynosi korzysci nie tylko dzieciom."

Dwadziescia lat temu dentysci uwazali, ze fluor wzmacnia przede wszystkim rozwijajace sie zeby, jeszcze przed ich pojawieniem sie w jamie ustnej, dlatego tez akcje fluoryzacyjne koncentrowaly sie glównie na malych dzieciach. Obecnie badania wskazuja, ze miejscowe stosowanie fluoru w postaci pasty do zebów, plynów do plukania ust i zabiegów fluoryzacji pelni wazniejsza role w zwalczaniu ubytków niz we wzmacnianiu rozwijajacych sie zebów.

"Niektórzy dorosli uwazaja, ze powstawanie ubytków i utrata zebów to naturalny proces zachodzacy wraz z wiekiem - mówi dr Gluch. - A to nieprawda."

Chociaz wszyscy powinnismy szczotkowac zeby pasta z fluorem codziennie, u niektórych doroslych ryzyko próchnicy jest wieksze i moga oni potrzebowac intensywnej suplementacji. Sprawdz czy nalezysz do grupy ryzyka, odpowiadajac na ponizsze pytania:

1. Czy bierzesz leki mogace powodowac uczucie suchosci w ustach? Czy cierpisz z powodu choroby wywolujacej suchosc w ustach?
Wielu doroslych zazywa leki powodujace uczcie suchosci w jamie ustnej, czyli kserostomie. Jest to efekt uboczny wielu powszechnie stosowanych srodków, w tym leków antyalergicznych, przeciwhistaminowych, uspokajajacych i obnizajacych cisnienie krwi.

Suchosc jamy ustnej jest równiez objawem niektórych chorób, szczególnie zespolu Sjögrena.

"Brak sliny czyni zeby bardziej podatnymi na powstawanie ubytków" - twierdzi dr Gluch. Dzieje sie tak dlatego, ze slina pomaga w neutralizacji kwasów w jamie ustnej i wyplukuje resztki pozywienia stanowiace pozywke dla bakterii wywolujacych próchnice. Slina zawiera tez liczne pierwiastki, w tym fluor, pomagajace w zachowaniu zdrowych zebów.

Jezeli cierpisz z powodu suchosci jamy ustnej, stosuj plyn do plukania z fluorem w celu nawilzenia ust i ochrony zebów. W aptece dostepne sa równiez substytuty sliny, popularne wsród osób z zaburzeniami wydzielania sliny. Jak przestrzega dr Gluch, "[n]ie wolno zaprzestawac przyjmowania leków! Niektórzy ssaja landrynki, aby zwiekszyc naplyw sliny, ale to prowadzi tylko do zwiekszenia ilosci cukru w jamie ustnej. Nalezy pic wiecej wody, jesli jest taka koniecznosc - ssac nieslodzone cukierki i pamietac o codziennym stosowaniu produktów z fluorem."

2. Czy zauwazyles, aby Twoje dziasla cofnely sie, odslaniajac zeby albo dentysta zwrócil Ci na to uwage?
Do momentu osiagniecia dojrzalosci masz juz prawdopodobnie jakas postac choroby przyzebia, powodujaca cofanie sie dziasel i odslanianie zebów. Daje to bakteriom wiecej miejsca do zasiedlenia i sprawia, ze jestes szczególnie podatny na ubytki w obrebie korzeni zebów. Dla przykladu: u ponad 50% osób po ukonczeniu 75. roku zycia wystepuje próchnica korzeni zebów. Jezeli leczyles sie z powodu chorób przyzebia, moglo dojsc do zmiany ksztaltu dziasel i odsloniecia korzeni, co takze prowadzi do próchnicy.

W celu zabezpieczenia korzeni zebów dentysta moze polakierowac zeby lakierem fluorowym lub specjalnym zelem, a takze zalecic plyn do plukania jamy ustnej z fluorem lub przepisac zel z fluorem pozwalajacy zwiekszyc podaz tego pierwiastka.

3. Czy w ciagu ostatniego roku miales zakladane wypelnienia?
"Jesli tak - mówi dr Gluch - zwieksza sie ryzyko kolejnych ubytków. Jezeli potrzebujesz „plomby” co rok lub dwa lata, cos jest nie w porzadku i potrzebujesz wiekszej ochrony fluorowej."

4. Czy masz korony lub mosty protetyczne?
Korony nie chronia zebów przed ubytkami. Dopóki obecna jest naturalna tkanka zeba, zagrozenie wciaz istnieje. "Jezeli masz odbudowe w postaci korony lub korony i mostu protetycznego, miejsce styku korony z zebem stanowi obszar ryzyka i nalezy go fluoryzowac" - radzi dr Gluch.

5. Czy nosisz aparat ortodontyczny?
"Wielu nastolatków i doroslych nosi aparaty ortodontyczne. Gromadza sie na nich liczne bakterie, które ciezko jest usunac szczoteczka - mówi dr Gluch. - Ubytki moga powstawac dookola aparatu, zalecamy wiec stosowanie plynów do plukania z fluorem i zeli w celu remineralizacji zebów."

6. Czy jestes lub byles poddany leczeniu radiologicznemu glowy i szyi?
U doroslych poddanych leczeniu radiologicznemu glowy i szyi istnieje bardzo wysokie zagrozenie próchnica zebów, poniewaz promieniowanie niszczy slinianki, co powoduje suchosc jamy ustnej. Slina bierze udzial w zwalczaniu próchnicy, tak wiec pacjenci cierpiacy na suchosc jamy ustnej sa bardziej narazeni na powstawanie ubytków.

"Oczyszczamy zeby pacjentów przed naswietlaniem i podajemy im dodatkowa dawke fluoru - mówi dr Gluch. - Po zakonczeniu terapii slinianki nie podejmuja swojej funkcji, tak wiec suchosc w jamie ustnej jest zaburzeniem trwalym. Pacjentom zalecamy wizyty u dentysty co dwa - trzy miesiace i stale stosowanie preparatów ze zwiekszona dawka fluoru."

Co mozna zrobic

Niezaleznie od stopnia ryzyka wszyscy dorosli powinni stosowac paste z fluorem. Bez recepty dostepne sa takze plyny do plukania ust z fluorem, które nalezy stosowac raz lub dwa razy dziennie. Pasta dostarcza okolo 1000 – 1500 ppm fluoru, a plyn do plukania - okolo 250 ppm.

Jesli znajdujesz sie w grupie duzego ryzyka próchnicy, dowiedz sie o mozliwosci zabiegów fluoryzacji w gabinecie dentystycznym. Podczas zabiegu stomatolog lub asystentka stomatologiczna osuszy Twe zeby i pokryje je zelem lub nalozy zel lub pianke na lyzke, która umiesci w Twych ustach na czas od jednej do czterech minut. Lakier lub zel mozna równiez zastosowac na korzenie zebów. Przez pól godziny po zabiegu nalezy powstrzymac sie od jedzenia, picia i palenia. Fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym dostarcza od 9000 do 20 000 ppm fluoru, w zaleznosci od rodzaju uzytego preparatu.

Codzienne zabiegi fluoryzacji mozna takze przeprowadzac samodzielnie w domu. Zawartosc fluoru w przeznaczonych do tego celu preparatach - na ogól przepisywanych na recepte zelach czy pastach- wynosi od 1000 do 5000 ppm. Dentysta lub higienistka stomatologiczna moga przepisac takie zabiegi w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta i stopien zagrozenia próchnica.

Koniecznie porozmawiaj ze swoim dentysta o ryzyku zwiazanym z próchnica. Stomatolog lub higienistka stomatologiczna przepisza srodki zawierajace fluor oraz zaleca wlasciwa higiene jamy ustnej, ograniczenie przekasek i zawartosci weglowodanów w diecie oraz stosowanie srodków antybakteryjnych w celu ograniczenia powstawania nowych ognisk próchnicy.

"Dorosli powinni zrozumiec, ze problemy z zebami nie musza byc elementem procesu starzenia - twierdzi dr Gluch. - Stosowanie fluoru i innych programów zapobiegawczych gwarantuje zachowanie zdrowych zebów mimo uplywu lat."

© 2001-2002 InteliHealth Inc. Wszystkie prawa zastrzezone..

Ostatnia aktualizacja: 11/13/2001

Zdrowie i higiena jamy ustnej w każdym wieku Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.