Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Opieka stomatologiczna nad kobietami w ciąży

Czy zdrowie jamy ustnej może mieć wpływ na przebieg ciąży?
Istnieje coraz więcej dowodów wskazujących na związek pomiędzy zapaleniem przyzębia a przedwczesnymi porodami dzieci z niską wagą urodzeniową. Kobiety w ciąży, u których występuje , są bardziej narażone na to, że ich dziecko będzie urodzone zbyt wcześnie i z niską wagą urodzeniową.

Potrzebne są dalsze badania, które określą wpływ zapalenia przyzębia na rozwój i zakończenie ciąży. Wydaje się jednak, że zapalenie przyzębia prowadzi do wzrostu poziomu substancji biologicznie czynnych, które wywołują poród. Z dostępnych danych wynika także, iż z progresją choroby przyzębia w okresie ciąży wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego.

Co można uczynić, aby zdrowo przebyć ciążę?
Najlepszą radą dla kobiet planujących zajście w ciążę jest złożenie kontrolnej wizyty u stomatologa i wyleczenie wszelkich problemów zdrowotnych jamy ustnej przed zajściem w ciążę.

Zęby i dziąsła wymagają szczególnej opieki w okresie ciąży. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, przestrzeganie pełnowartościowej diety oraz regularne wizyty u stomatologa pomogą ograniczyć towarzyszące ciąży problemy z zębami i dziąsłami.

Jakie problemy zdrowotne jamy ustnej mogą pojawić się w trakcie ciąży?  
Dowiedziono, że wiele kobiet w ciąży choruje na ciążowe zapalenie dziąseł. Stan ten objawia się zaczerwienieniem i krwawieniem dziąseł.

Dbanie o czystość zębów, zwłaszcza w okolicach linii dziąseł, pomaga w znacznym ograniczeniu lub nawet niedopuszczeniu do zapalenia dziąseł podczas ciąży. Natomiast zastąpienie słodyczy zdrowszymi pokarmami, takimi jak ser, świeże owoce lub warzywa jest po prostu rozwiązaniem lepszym dla zdrowia.

Czego można spodziewać się po wizycie u stomatologa w trakcie ciąży?  
Po pierwsze, ustalając termin wizyty poinformuj stomatologa, że jesteś w ciąży. Najlepiej jest wyznaczyć termin wizyty pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem ciąży, ponieważ uważa się, że pierwsze trzy miesiące ciąży mają największe znaczenie dla rozwoju dziecka. Natomiast w ostatnim trymestrze stres towarzyszący wizycie u stomatologa może zwiększyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Jeżeli nie jest to absolutnie konieczne, podczas pierwszego trymestru zazwyczaj nie zaleca się wykonywania zdjęć RTG, stosowania środków znieczulających, środków przeciwbólowych i antybiotyków (zwłaszcza tetracyklin). W ostatnich trzech miesiącach ciąży długie siedzenie na fotelu stomatologicznym może być niewygodne. Wykazano także, iż kobiety w ciąży mogą być w większym stopniu narażone na zadławienia. Jednakże stomatolog jest przygotowany na takie sytuacje.

Jeżeli konieczna jest nagła wizyta u stomatologa, przed przybyciem poinformuj personel gabinetu o swojej ciąży. Podaj wszelkie informacje typu: poronienia w przeszłości oraz zażywane leki, ponieważ są istotne i które mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób stomatolog otoczy Cię opieką. Być może przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia stomatolog będzie chciał skonsultować się z Twoim lekarzem.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub obaw, nalegaj, żeby stomatolog lub lekarz omówił z Tobą Twoje szczególne potrzeby lecznicze. Jeżeli stomatolog przepisze leki, nie przekraczaj przepisanej dawki. Powyższe zalecenie dotyczy także aspiryny.

Zdrowie i higiena jamy ustnej w każdym wieku Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.