Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Grille na zęby - nowy trend i jego znaczenie dla stomatologii i zdrowia zębów

Grille są najnowszym trendem w akcesoriach na zęby, jednak w szkodach, jakie mogą spowodować w uzębieniu nie ma niczego dobrego.
Te kosmetyczne, metalowe, czasem zdobione kamieniami szlachetnymi nakładki na zęby, zostały rozpropagowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia przez artystów hip hopu. Grille, zwane również frontami, nosi się na przednich zębach i można je zdejmować. Wykonane są ze złota, srebra lub metali inkrustowanych kamieniami szlachetnymi i kosztują od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych w przypadku grilli o najbardziej misternych wzorach.

Czy noszenie grillów na zębach może spowodować problemy ze zdrowiem jamy ustnej?
Niestety tak. Należy bardzo dbać o higienę jamy ustnej, czyszcząc zęby szczoteczką i nicią dentystyczną oraz używając pasty do zębów o działaniu przeciwbakteryjnym, ponieważ na grillach z łatwością osadzają się resztki pokarmu i płytka nazębna, co może stać się przyczyną podrażnienia dziąsła brzeżnego. To z kolei może prowadzić do zapalenia dziąseł i ewentualnie próchnicy. Noszenie grilli może też spowodować cofanie się dziąseł, ścieranie tkanek powierzchniowych sąsiednich zębów oraz przebarwienia i kruszenie się zębów. Grille zawsze należy zdejmować przed jedzeniem i płukaniem mającym na celu oczyszczenie jamy ustnej. Metal, z którego są wykonane może wywoływać reakcje alergiczne.

Wiele szkół w stanach Alabama, Georgia i Teksas w USA zakazało noszenia grilli z przyczyn związanych z dyscypliną i zdrowiem. (1) Zakładanie grilli oraz skutki ich noszenia dla zdrowia jamy ustnej należy omówić z dentystą.

Kto wykonuje grille na zęby?
Grille powinien wykonać dentysta na podstawie wykonanych przez siebie wycisków - nie jubiler ani inny producent tej ozdoby. Osoba zajmująca się stomatologią, lecz nie posiadająca do tego uprawnień może tylko pogorszyć problemy związane z zębami i jamą ustną.

Literatura:
1. Informacje uzyskane ze strony www.wikipedia.org.

© Copyright 2011 Colgate-Palmolive Company

Zdrowie i higiena jamy ustnej w każdym wieku Kategorie

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.