Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Innowacyjne pasty do zębów, które doskonale czyszczą zęby i rozjaśnią każdy uśmiech.

Pasty do zębów

Uniwersalna szczoteczka stworzona z myślą o wygodzie i rezultatach.

Szczoteczki do zębów

Produkty Colgate Smiles to radość szczotkowania i nabieranie dobrych nawyków.

Produkty dla dzieci

Każdy uśmiech jest inny i o każdy trzeba dbać w inny sposób. Colgate ma rozwiązania dla każdego uśmiechu.

Wyszukuj według korzyści
Wielkość czcionki

Jakie są etapy chorób zapalnych przyzębia?

Czym jest zapalenie dziąseł?
Zapalenie dziąseł oznacza stan zapalny , który może rozszerzać się na kość, która otacza zęby i stanowi dla nich podporę. Jest ono wywoływane przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej — przylegającej, bezbarwnej warstwie, która stale tworzy się na zębach. Jeżeli płytka nazębna nie jest usuwana przez szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną, może nawarstwiać się, a bakterie niszczą nie tylko dziąsła i zęby, lecz w końcu także tkankę dziąseł i kość, która stanowi podporę dla zębów. Może to spowodować ich ruchomość, przesuwanie się i w konksekwancji konieczność usunięcia zębów przez dentystę.

Istnieją trzy etapy choroby zapalnej przyzębia:

 • Zapalenie dziąseł:  to najwcześniejszy etap choroby. Jeżeli nie usuwa się płytki nazębnej przez codzienne szczotkowanie i czyszczenie zębów nicią dentystyczną, bakterie w płytce wytwarzają toksyny, które mogą podrażniać tkankę dziąsła, powodując zapalenie dziąseł. Podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną można zauważyć niewielkie krwawienie. Na tym wczesnym etapie choroby uszkodzenia są odwracalne, gdyż kość i tkanka łączna, które utrzymują zęby, nie są jeszcze objęte procesem chorobowym.
 • Umiarkowane zapalenie przyzębia: Na tym etapie dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia kości wyrostka zębodołowego i włókien ozębnej, które utrzymują zęby w zębodole. Pod linią dziąseł może zacząć tworzyć się kieszonka, do której trafiają fragmenty pokarmu i akumuluje się płytka nazębna. Odpowiednie leczenie stomatologiczne i intensywna higiena domowa zazwyczaj umożliwiają uniknięcie dalszych uszkodzeń.
 • Zaawansowane zapalenie przyzębia – w tym etapie choroby więzadła ozębnej i kość wyrostka zębodołowego stanowiące podporę dla zębów ulegają zniszczeniu, co może powodować ruchomość i przesuwanie się zębów. Może to mieć wpływ na zgryz. Czasem nawet agresywne leczenie bywa nieskuteczne i konieczne jest usunięcie zębów.

Jak rozpoznać chorobę przyzębia?
Może ona wystąpić w każdym wieku, lecz najczęściej występuje ona u osób dorosłych. Jeżeli zostanie wykryta na wczesnym etapie, uszkodzenie tkanek może być odwracalne – dlatego należy skonsultować się z dentystą w przypadku zauważenia jakiegokolwiek z następujących objawów:

 • zaczerwienione, obrzęknięte lub bolesne dziąsła,
 • krwawienie dziąseł podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną,
 • zęby wyglądają na dłuższe na skutek cofnięcia się dziąseł,
 • dziąsła oddzielają się od zębów, tworząc kieszonkę,
 • zmiany wzajemnego dopasowania zębów podczas gryzienia,
 • wysięk ropny wydostający się spomiędzy zębów i dziąseł,
 • stale obecny cuchnący oddech lub nieprzyjemny smak w ustach,

Jak leczy się chorobę zapalną przyzębia?

 • Na wczesnym etapie zazwyczaj jest ona odwracalna dzięki prawidłowemu szczotkowaniu zębów oraz ich czyszczeniu nicią dentystyczną. Prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega akumulacji płytki nazębnej.
 • Profesjonalne oczyszczenie zębów przez dentystę lub higienistę jest jedynym sposobem na usunięcie płytki nazębnej, która nawarstwiła się i stwardniała tworząc kamień nazębny. Dentysta lub higienistka oczyści zęby, usuwając kamień nazębny nad linią dziąseł oraz pod nią. Jeżeli stan pacjenta tego wymaga, można wykonać zabieg polerowania korzeni zębów. Zabieg ten pomaga wygładzić nieregularności korzeni zęba, co zmniejsza ryzyko gromadzenia się tam płytki nazębnej.
Dzięki regularnym kontrolom dentystycznym można leczyć zapalenie dziaseł na wczesnym etapie, zanim doprowadzi ono do poważniejszego stanu. 

GumDiseaseHealthy

Zdrowe dziąsła — Zdrowe dziąsła są twarde i nie krwawią. Dokładnie przylegają one do zębów.

Gingivitis

Zapalenie dziąseł — niewielki stan zapalny dziąseł, mogą one być zaczerwienione lub obrzękłe i mogą krwawić podczas szczotkowania.

Periodontis

Zapalenie przyzębia — Dziąsła zaczynają oddzielać się od zębów i cofać się. Umożliwia to gromadzenie się płytki nazębnej na powierzchni korzeni oraz niszczenie podpierających zęby włókien i kości.

	AdvancedPeriodontis

Zaawansowane zapalenie przyzebia — Podpierające włókna ozębnej i kość ulegają zniszczeniu. Zęby ulegają rozchwianiu, a czasem muszą zostać usunięte.

Powiązane przewodniki

Quiz na rodzaj uśmiechu

Quiz na rodzaj uśmiechu

Czy uśmiechasz się ponętnie, z pewnością siebie, a może nieśmiało? Sprawdź to teraz!
Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.