Zdrowie jamy ustnej w każdym wieku

Higiena jamy ustnej w kontekście troski o zdrowie w okresie prenatalnym

Czy zdrowie jamy ustnej może mieć wpływ na przebieg ciąży?
Istnieje coraz więcej dowodów wskazujących na związek pomiędzy chorobą dziąseł a przedwczesnymi porodami dzieci z niedoborem wagi. Kobiety w ciąży, u których występuje choroba dziąseł, są bardziej narażone na to, że ich dziecko będzie urodzone zbyt wcześnie i zbyt małe.

Potrzebne są dalsze badania, które określą wpływ choroby dziąseł na pomyślne zakończenie ciąży. Wydaje się jednak, że choroba dziąseł prowadzi do wzrostu poziomu płynów biologicznych, które wywołują poród. Z dostępnych danych wynika także, iż pogorszenie się choroby dziąseł w okresie ciąży podnosi ryzyko urodzenia wcześniaka.

Co można uczynić, aby zdrowo przebyć okres ciąży?
Najlepszą radą dla kobiet planujących zajście w ciążę jest złożenie kontrolnej wizyty u stomatologa i wyleczenie wszelkich problemów zdrowotnych jamy ustnej przed zajściem w ciążę.

Zęby i dziąsła wymagają szczególnej opieki w okresie ciąży. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, przestrzeganie pełnowartościowej diety oraz regularne wizyty u stomatologa pomogą ograniczyć towarzyszące ciąży problemy z zębami i dziąsłami.

Jakie problemy zdrowotne jamy ustnej mogą pojawić się w trakcie ciąży?
Dowiedziono, że wiele kobiet w ciąży choruje na ciążowe zapalenie dziąseł - spowodowane odkładaniem się płytki nazębnej, która podrażnia dziąsła. Stan ten objawia się zaczerwienieniem i krwawieniem dziąseł.

Ciążowe zapalenie dziąseł występuje częściej w okresie ciąży, ponieważ wyższy poziom hormonów powoduje, że dziąsła w nadmierny sposób reagują na czynniki drażniące znajdujące się w płytce nazębnej. Nie zmienia to jednak faktu, że to płytka nazębna – a nie hormony – są główną przyczyną zapalenia dziąseł.

Dbanie o czystość zębów, zwłaszcza w okolicach linii dziąseł, pomaga w znacznym ograniczeniu lub nawet niedopuszczeniu do zapalenia dziąseł podczas ciąży. Natomiast zastąpienie słodyczy zdrowszymi pokarmami, takimi jak ser, świeże owoce lub warzywa jest po prostu rozwiązaniem lepszym dla zdrowia.

Czego można spodziewać się po wizycie u stomatologa w trakcie ciąży?
Po pierwsze, ustalając termin wizyty poinformuj stomatologa, że jesteś w ciąży. Najlepiej jest wyznaczyć termin wizyty pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem ciąży, ponieważ uważa się, że pierwsze trzy miesiące ciąży mają największe znaczenie dla rozwoju dziecka. Natomiast w ostatnim trymestrze stres towarzyszący wizycie u stomatologa może zwiększyć ryzyko prenatalnych komplikacji.

Jeżeli nie jest to absolutnie konieczne, podczas pierwszego trymestru zazwyczaj nie zaleca się prześwietleń RTG, dentystycznych środków znieczulających, środków przeciwbólowych i antybiotyków (zwłaszcza tetracykliny). W ostatnich trzech miesiącach ciąży długie siedzenie na fotelu stomatologicznym może być niewygodne. Wykazano także, iż kobiety w ciąży mogą być w większym stopniu narażone na zadławienia. Jednakże stomatolog jest przygotowany na takie sytuacje.

Jeżeli konieczna jest nagła wizyta u stomatologa, przed przybyciem poinformuj personel gabinetu o swojej ciąży. Omów wszelkie napięcia psychiczne, ewentualne poronienia w przeszłości oraz zażywane leki, ponieważ są to aspekty, które mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób stomatolog otoczy Cię opieką. Być może przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia stomatolog będzie chciał skonsultować się z Twoim lekarzem.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub obaw, nalegaj, żeby stomatolog lub lekarz omówił z Tobą Twoje szczególne potrzeby. Jeżeli stomatolog przepisze lekarstwa, nie przekraczaj przepisanej dawki. Powyższe zalecenie dotyczy także aspiryny.


Przewodnik szczotkowania
Sprawdź swoje zdolności szczotkowania zębów, biorąc udział w naszej grze


Zadbaj o uśmiech
Rozwiązując nasz quiz, dowiesz się więcej o chorobie dziąseł.

Strona firmy  |  Strona główna  |  Polityka cookies  |  Ogólne warunki prawne  |  Polityka Prywatności  |  Mapa serwisu  |  Kontakt
Copyright© Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o.
Oglądasz polską wersję strony internetowej.