Jak mogę zadbać o swoje zęby w czasie pandemii koronawirusa?

Wszyscy śledzimy najnowsze wiadomości dotyczące wirusa COVID-19 oraz wpływu, jaki ma na nasze społeczności, sąsiadów i rodziny. Wiemy, jak trudny jest ten czas. Nie możesz udać się do dentysty w celu wykonania rutynowego czyszczenia, wypełnienia zęba ani założenia korony; być może też nurtuje Cię pytanie, gdzie szukać pomocy, jeśli nagle zacznie dokuczać Ci silny ból zęba, pojawi się obrzęk lub znajdziesz się w sytuacji, która wymagać będzie natychmiastowej opieki stomatologicznej. Aby rozwiać wątpliwości i udzielić odpowiedzi, na których można polegać, przygotowaliśmy listę często zadawanych pytań – dzięki niej łatwiej Ci będzie zrozumieć kwestie dotyczące zdrowia jamy ustnej w czasie pandemii.

Często zadawane pytania Czy prawidłowa higiena jamy ustnej może zapobiec zakażeniu wirusem COVID-19?

Pojawiają się coraz nowsze informacje dotyczące natury wirusa COVID-19 i sposobów jego rozprzestrzeniania się, jednak brak jest obecnie dowodów na poparcie tezy, że prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega zakażeniu. Wiemy jednak, że dbanie o zęby zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów stomatologicznych, takich jak ubytki czy choroby przyzębia. Co więcej, prawidłowa higiena jamy ustnej wpływa na ogólny stan naszego zdrowia.

Należy pamiętać, że wirusy atakujące układ oddechowy człowieka, takie jak wirus COVID-19, dostają się do wnętrza ciała poprzez jamę nosową i ustną oraz gardło. Pocieranie oczu również sprzyja transmisji. Prawidłowa higiena jamy ustnej nie będzie mieć w tym przypadku żadnego wpływu na rozprzestrzenianie się wirusa w obrębie wspomnianych okolic.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom stworzyło listę zaleceń, jak ochronić siebie i innych przed COVID-19, jednak żadne z nich nie rekomenduje higieny jamy ustnej jako środka zapobiegającego zakażeniu. Jeśli Ty i Twoja rodzina pozostajecie w domu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, oprócz przestrzegania zaleceń Centrum, możesz zachęcić dzieci do wyrobienia w sobie prawidłowych nawyków związanych z pielęgnacją jamy ustnej.

Czy muszę wymienić lub zdezynfekować szczoteczkę do zębów, jeśli wystąpiły u mnie objawy COVID-19?

Dobrym nawykiem jest mycie szczoteczki po każdym czyszczeniu zębów. Jeśli wracasz do zdrowia po chorobie (wynik testu był pozytywny lub sądzisz, że wystąpiły u Ciebie objawy COVID-19), najlepiej wymień szczoteczkę na nową. Jeśli nie możesz jej wymienić, zdezynfekuj główkę, aby zmniejszyć ilość bakterii.

Na jakie objawy COVID-19 związane ze zdrowiem jamy ustnej należy zwrócić uwagę?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom u osób chorych na COVID-19 rozwija się wiele różnych objawów, zwykle 2–14 dni po znalezieniu się w sytuacji sprzyjającej zakażeniu. Są to najczęściej kaszel, bóle, gorączka i utrata węchu oraz smaku. Obecnie trudno jest ustalić, jakie problemy wystąpią w jamie ustnej na skutek zakażenia, jako że zarówno choroba, jak i jej objawy stale ewoluują. Co więcej, wiele objawów w obrębie jamy ustnej może być spowodowanych innymi schorzeniami lub alergiami. Jeśli sądzisz, że przytrafiła Ci się sytuacja zwiększająca ryzyko zakażenia wirusem COVID-19, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Jakie działania podejmują dentyści, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 ?

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleca „ograniczenie usług stomatologicznych w czasie pandemii do wizyt w nagłych wypadkach. Takie działania wspomagają zachowanie bezpieczeństwa personelu i pacjentów, umożliwiają racjonalne zużycie środków ochrony indywidualnej i wyposażenia medycznego dla pacjenta, a także zwiększają wydolność systemu zdrowotnego". Jeśli dentysta stwierdzi, że Twój stan wymaga interwencji stomatologicznej i umówi Cię na wizytę, przestrzegaj wszystkich zaleceń zmniejszających ryzyko zakażenia.

Czy można udać się do dentysty podczas pandemii wirusa COVID-19?

Wizyta u dentysty możliwa jest tylko w sytuacjach wymagających natychmiastowej pomocy stomatologicznej. Szukasz porad dotyczących opieki dentystycznej w czasie pandemii koronawirusa? Możesz skontaktować się z dentystą w celu ustalenia, czy Twój problem można uznać za przypadek wymagający natychmiastowej pomocy. Nawet jeśli gabinet dentystyczny jest zamknięty, wiadomość nagrana na poczcie głosowej może zawierać informację pod jakim numerem należy kontaktować się w nagłych przypadkach albo instrukcje postępowania na wypadek podobnej sytuacji. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak poradzić sobie z problemami stomatologicznymi, które nie wymagają natychmiastowej pomocy – dzięki nim łatwiej Ci będzie utrzymać prawidłową higienę zębów w czasie pandemii koronawirusa.

Radzenie sobie z problemami stomatologicznymi niewymagającymi natychmiastowej pomocy.
 • Beschädigte Zahnspange

  • Uszkodzenia części aparatu ortodontycznego.

  Zamki i druty w tradycyjnych aparatach ortodontycznych są delikatne i mogą ulec zniszczeniu na skutek oddziaływania wielu czynników. W skutek zniszczenia elementy te mogą stać się ostre i niewygodne w użytkowaniu, jednak zwykle nie wiąże się to z koniecznością udzielenia natychmiastowej pomocy. Skonsultuj się z ortodontą lub dentystą, który udzieli Ci porady dotyczącej prostych sposobów radzenia sobie z podobnymi problemami w domu. Specjalista powie Ci, jak można naprawić złamany zamek lub drut w warunkach domowych.

 • Mundtrockenheit (Xerostomie)

  • Suchość w jamie ustnej.

  Ponad 600 leków, takich jak środki moczopędne czy przeciwhistaminowe, niedobory pokarmowe i naturalne zmiany hormonalne mogą powodować suchość w ustach. Możesz sobie z tym poradzić, pijąc duże ilości wody i żując gumy bez cukru. Substytut śliny również może tu pomóc – zapewni Ci poczucie komfortu w jamie ustnej i złagodzi objawy suchości. Pamiętaj jednak, że podobne środki nie wiążą się z żadnym efektem leczniczym, jeśli nie zawierają fluoru.

 • Wundstellen im Mund

  • Podrażnienia tkanek miękkich.

  Picie nadmiernych ilości napojów o wysokiej kwasowości, takich jak napoje gazowane, nadmierne szczotkowanie języka i dziąseł czy stosowanie dużych ilości płynów do płukania jamy ustnej może podrażnić tkanki w jej obrębie. Najlepiej ograniczyć spożycie kwaśnych napojów. Porozmawiaj z dentystą o prawidłowej higienie jamy ustnej i poproś go o porady dotyczące łagodzenia podrażnień.

 • Zahnfleischbluten

  • Krwawienie dziąseł.

  Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i nitkowanie raz dziennie. Jeśli podczas nitkowania krwawią Ci dziąsła, może to oznaczać, że rozwinął się u Ciebie stan zapalny lub choroba przyzębia. Możesz użyć specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, które zmniejszą ilość bakterii, a jeśli bolą Cię dziąsła, spróbuj przepłukać je ciepłą, osoloną wodą. Jeśli jednak ból lub krwawienie nie ustępuje, skonsultuj się z dentystą.

 • Gingivitis

  • Zapalenie dzięseł.

  Krwawiące dziąsła mogą wskazywać na stan zapalny. Dobra wiadomość jest taka, że zapalenie dziąseł można odwrócić, jeśli przestrzegasz zasad higieny. Leczenie stanu zapalnego (wczesnego etapu choroby dziąseł) jest naprawdę proste – wystarczy szczotkować i nitkować zęby, regularnie odwiedzać dentystę i poddawać się zabiegom czyszczenia jamy ustnej. Oprócz szczotkowania i nitkowania warto również używać płynów do płukania jamy ustnej, ponieważ łagodzą one stan zapalny. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania, skonsultuj się ze swoim dentystą, a kiedy będzie możliwość wznowić wizyty, poddaj się badaniu kontrolnemu i zabiegowi czyszczenia zębów.

 • Plaquebildung

  • Płytka nazębna.
  Płytka nazębna to zbiorowisko bakterii żyjących w jamie ustnej i osadzających się na zębach. Niektóre z nich mogą powodować próchnicę, a inne – choroby dziąseł. Aby powstrzymać rozwój płytki nazębnej, nie zapominaj o nitkowaniu zębów – ta prosta czynność usuwa resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych a wraz z nimi bakterie. Płyn do płukania jamy ustnej również może okazać się skuteczny. Szczotkuj zęby pastą z fluorem dwa razy dziennie przez dwie minuty i nie zapominaj o języku!

  Jeśli niepokoi Cię nagromadzająca się płytka nazębna, a nie możesz udać się do dentysty, użyj barwnika wybiórczego, który wskaże Ci lokalizację płytki na zębach i dziąsłach – w ten sposób szybciej sobie z nią poradzisz.

Jakie sytuacje można uznać w czasie pandemii COVID-19 za wymagające natychmiastowej pomocy stomatologicznej?

Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego sytuacje wymienione poniżej zagrażają zdrowiu, a więc wymagają natychmiastowej pomocy stomatologicznej:

 • Niekontrolowane krwawienie
 • Zakażenie bakteryjne, które może blokować drogi oddechowe
 • Urazy kości twarzy, które mogą blokować drogi oddechowe

Stany chorobowe, które wymagają natychmiastowej pomocy w łagodzeniu bólu lub zmniejszeniu ryzyka zakażenia. Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca dentystom kierowanie się własnym osądem w celu ustalenia, czy pacjent wymaga natychmiastowej opieki stomatologicznej.

Mamy świadomosć, że różne sposoby radzenia sobie z pandemią COVID-19 na poziomie państwowym i lokalnym mogą wzbudzać niepewność w kwestii sytuacji, które kwalifikują się do udzielenia natychmiastowej pomocy. Oto niektóre sytuacje, w których niezwłocznie należy skontaktować się z dentystą:

 • Jeśli odłamał się duży kawałek zęba lub wypadł cały ząb
 • Poczucie odrętwienia spowodowane najprawdopodobniej uszkodzeniem nerwu
 • Gdy u pacjenta występują objawy ropnia lub infekcji (ból, obrzęk, uczucie gorąca przy dotykaniu i zaczerwienienie)
 • Złamanie szczęki u pacjenta lub znajomej osoby
 • Jeśli niedawno wykonano u Ciebie leczenie kanałowe i niepokoi Cię narastający ból, obrzęk lub apatia
 • Inne nietypowe objawy
Czy cynk unieszkodliwia wirusa COVID-19?

Nie, cynk nie unieszkodliwia wirusa COVID-19. Zacznijmy od podstaw. Cynk to niezbędny pierwiastek znany ze swoich właściwości bakteriobójczych, który odgrywa kluczową rolę w procesach zachodzących w ludzkim ciele, m.in. wspomaga pracę układu odpornościowego. Cynk jest obecny w jamie ustnej, a pasta do zębów z dodatkiem tego pierwiastka jest zupełnie bezpieczna.

Jednak skuteczność cynku w walce z wirusem COVID-19 nie została przebadana ani udowodniona. Najlepszym sposobem ochrony przed koronawirusem jest mycie rąk, przestrzeganie zaleceń Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz utrzymywanie bezpiecznej odległości między osobami.

Mamy nadzieję, że te wskazówki okazały się przydatne i teraz wiesz, jak zapewnić sobie i innym najlepszą opiekę w tym trudnym okresie.