Wskazówki, jak usunąć płytkę nazębną.

Wiele osób myśli, że naturalną koleją rzeczy jest postępująca wraz z wiekiem utrata zębów. To nieprawda. Przestrzeganie prostych zasad higieny i regularne wizyty u dentysty sprawią, że będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem przez całe życie!

Czym jest płytka nazębna?

Płytka nazębna składa się z niewidocznych gołym okiem skupisk bakterii, które zamieszkują jamę ustną i przylegają do powierzchni zębów.

– Niektóre rodzaje płytek powodują próchnicę

– Inne rodzaje płytek powodują choroby dziąseł

Zaczerwienione, opuchnięte lub krwawiące dziąsła to pierwsze objawy stanu zapalnego. Nieleczona choroba powoduje niszczenie tkanki podtrzymującej zęby, a tym samym ich utratę.

Płytka nazębna jest praktycznie niewidoczna. Można ją jednak zabarwić, żując specjalne tabletki z czerwonym barwnikiem, dostępne w sklepach spożywczych i aptekach. Za pomocą patyczka higienicznego możesz również rozmazać na powierzchni zębów zielony barwnik spożywczy. Zielony lub czerwony barwnik pozostawiony na zębach wskaże Ci położenie płytki, a więc miejsca, które należy szczotkować z większą uwagą.

Aby upewnić się, że płytka została całkowicie usunięta, regularnie zabarwiaj i szczotkuj zęby.

Zapytaj dentysty lub higienistki dentystycznej, czy stosujesz prawidłową metodę usuwania płytek nazębnych.

Krok pierwszy: nitkowanie

Używaj nitki dentystycznej, a usuniesz zarazki i cząstki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Wypłucz usta odpowiednim płynem.

Trzymanie nitki. Nitkowanie między górnymi zębami. Nitkowanie między dolnymi zębami.

UWAGA! Delikatnie umieść nitkę między zębami. Nie napinaj jej za mocno – możesz uszkodzić dziąsła!

Krok drugi: szczotkowanie

Szczotkuj zęby ulubioną metodą, ale nie szoruj mocno do tyłu i do przodu. Wykonuj krótkie ruchy koliste do tyłu i do przodu. Opłucz jamę ustną odpowiednim płynem.

Aby zapobiec próchnicy, stosuj pastę zawierającą fluorek. Związek ten chroni zęby przed ubytkami.

Nie zapominaj o szczotkowaniu języka! Zapewnisz sobie uczucie świeżości. Opłucz jamę ustną ponownie.

Pamiętaj, że resztki jedzenia, zwłaszcza słodycze, to doskonała pożywka dla bakterii powodujących próchnicę i choroby dziąseł. Właśnie dlatego należy usuwać wszystkie zalegające cząstki pokarmowe i płytki nazębne. Usuwaj płytki co najmniej raz dziennie – najlepiej dwa razy. Jeśli szczotkujesz i nitkujesz zęby raz dziennie, rób to przed pójściem do łóżka.

Między zębami

Innym sposobem usuwania płytki między zębami jest stosowanie plastikowego lub drewnianego dłubaka stomatologicznego. Można go nabyć w aptekach i sklepach spożywczych.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów