Proteza elastyczna
Badge field

Protezy elastyczne: co to jest?

Published date field

Utrata zębów spowodowana chorobą lub urazem nie oznacza, że nigdy więcej nie będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem. Protezy i implanty z powodzeniem uzupełniają braki w uzupełnieniu. Dentysta może zalecić Ci również noszenie protezy elastycznej. W przeciwieństwie do tradycyjnej protezy wykonuje się ją z miękkich materiałów, więc może warto ją wypróbować!

Z czego wykonane są protezy?

Protezy wykonuje się z porcelany, żywicy akrylowej, nylonu i stopu chromowo-kobaltowego. Porcelanę tradycyjnie wykorzystywano do produkcji zębów umieszczanych na protezie, jednak od pewnego czasu żywica cieszy się znacznie większą popularnością – jest lżejsza, tańsza i lepiej przylega do podstawy protezy.

Podstawa protezy wykonana jest zwykle z żywicy akrylowej lub stopu chromowo-kobaltowego. Korzyści płynące ze stosowania tego pierwszego materiału polegają na tym, że można go zabarwić i dopasować go do koloru dziąsła. Stopy metali są jednak wytrzymalsze i mniej podatne na pęknięcia np. po zrzuceniu protezy na ziemię. Trzecia opcja to elastyczna podstawa wykonana z nylonu.

Problemy wynikające ze stosowania tradycyjnych protez

Protezy elastyczne pozbawione są wielu wad charakterystycznych dla protez tradycyjnych. Osoby noszące protezy z podstawą wykonaną ze sztywnej żywicy lub metalu muszą się do nich przyzwyczaić, co wymaga czasu. Oprócz tego pacjenci muszą nauczyć się, jak utrzymywać protezę w miejscu za pomocą policzków i języka. Nowe protezy często powodują otarcia i podrażnienia. Trzeba również dobrze je czyścić, aby zapobiec pęknięciom.

Korzyści płynące ze stosowania protez elastycznych

Protezy elastyczne to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie chcą lub nie mogą nosić tradycyjnych protez. Przede wszystkim są one twarde, a więc po zrzuceniu na ziemię nie pękają łatwo. Jak wyjaśnia portal ABC Zdrowie, protezy elastyczne mocowane są zazwyczaj na klamrach, dlatego nie podrażniają dziąseł. Służą pacjentowi o wiele dłużej niż zwykłe protezy akrylowe. Zwykle stosowany jest akron przezroczysty, gdyż najlepiej dopasowuje się do uzębienia każdego pacjenta i jest niemalże niewidoczny. Inne korzyści to m.in. wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i brak jakichkolwiek alergenów. Dentyści zalecają je również pacjentom, którzy przez długi czas mieli braki w uzębieniu.

Wady związane ze stosowaniem protez elastycznych

Chociaż protezy z miękką podstawą nie łamią się po upadku, pacjenci powinni dokładnie je czyścić. Elastyczna podstawa sprzyja gromadzeniu się bakterii w większym stopniu niż sztywna podstawa. Zdejmuj protezę codziennie i szczotkuj wszystkie powierzchnie pod strumieniem ciepłej wody. Jamę ustną płucz płynem do płukania ust – w ten sposób zapobiegniesz zapaleniu dziąseł. Szczotkuj naturalne zęby dwa razy dziennie i nitkuj je raz dziennie.

Protezy elastyczne to jedno z wielu dostępnych rozwiązań, które pomogą Ci uzupełnić braki w uzębieniu. Jeśli uważasz, że będą dla Ciebie odpowiednie, skonsultuj się z dentystą.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz