Jak zapobiec próchnicy zębów
Badge field

Kiedy iść do dentysty w celu leczenia próchnicy

Published date field

Nawet jeśli robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby zapobiec próchnicy, czasami zdarza się, że stomatolog dostrzega niewielki ubytek. Próchnicę łatwo zignorować, gdy nie odczuwasz żadnego bólu, jednak zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może okazać się kosztowne: próchnica nie wyleczy się sama, a niewielki ubytek może przekształcić się w poważny problem, który wymagać będzie skomplikowanych zabiegów.

Początek próchnicy

Jak wyjaśniają badacze z Akademii Medycznej w Białymstoku, wykrywanie zmian próchnicowych w ich początkowym stanie stwarza nadal duże problemy diagnostyczne, a dostępne metody pozwalają na stwierdzenie próchnicy zwykle w jej stadium zaawansowanym, kiedy zachodzące zjawiska mają charakter nieodwracalny. Na zębach tworzy się kleista płytka zawierająca bakterie, które wykorzystują cukier spożywany wraz z pokarmem do produkcji kwasów. Te silnie działające związki powoli zmiękczają i rozkładają szkliwo, czyli twardą warstwę pokrywającą zęby. Jeśli nie podejmiesz leczenia na czas, próchnica obejmie wszystkie warstwy zęba.

Objawy i stopień zaawansowania próchnicy

Jak wyjaśniają badacze z Akademii Medycznej w Białymstoku, gdy proces chorobowy toczy się tylko w obrębie szkliwa i powierzchownych warstw zębiny, pacjent zaczyna zgłaszać wrażliwość; w stanach bardziej zaawansowanych pojawiają się bóle. W zębinie znajdują się zakończenia nerwów, które ulegają podrażnieniu na skutek spożywania gorących, zimnych, słodkich, kleistych i kwaśnych potraw, co może prowadzić do nadwrażliwości. Możesz również odczuwać dyskomfort przy zagryzaniu i zauważyć, że pokarm często pozostaje między zębami.

Próchnica szybko obejmuje zębinę, ponieważ ta warstwa jest znacznie miększa od szkliwa. Korzeń zęba również zostaje objęty infekcją, gdyż jego kostniwo nie jest tak twarde i grube jak szkliwo. W miarę postępów choroby ból zaczyna dokuczać Ci częściej i jest znacznie intensywniejszy.

Pamiętaj, że infekcja rozwija się w chwili, gdy bakterie próchnicotwórcze przedostają się do miazgi, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne. Jak wyjaśnia portal Strona Zdrowia, do najczęstszych objawów ropnia należą: obrzęk twarzy po stronie chorego zęba, szczękościsk, złe samopoczucie, gorączka i objawy grypopodobne. Może również dojść do przerwania ciągłości błony śluzowej albo skóry, w efekcie czego ropień opróżnia się samoistnie. Nieleczone zmiany tego typu mogą prowadzić do groźnych powikłań.

Leczenie próchnicy

Jeśli stomatolog wykryje u Ciebie niewielką erozję szkliwa, zanim choroba obejmie zębinę, zaleci Ci zabieg, który pomoże naprawić uszkodzenie. Procedura może obejmować stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, pasty do zębów lub wypełnienia zawierającego fluorek, wapń i fosforany.

Gdy choroba obejmie zębinę, szkód nie można odwrócić. Mały ubytek można uzpełnić wypełnieniem kompozytowym lub rzadziej amalgamatem (związek srebra i innych metali). Jeśli doszło do utraty dużej części struktury zęba, stomatolog może zalecić Ci założenie korony. Korona wzmacnia ząb i nadaje mu pierwotny kształt, dzięki czemu odzyskuje on swoje pierwotne funkcje, jednak ten zabieg jest droższy niż zwykłe wypełnienie.

Ropień zęba to najgorszy scenariusz – opcje leczenia są tu naprawdę ograniczone: możesz wybrać leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. Dentysta zwykle decyduje się na ekstrakcję, gdy nie ma innego sposobu na uratowanie zęba. Jak wyjaśnia portal Medme, w trakcie leczenia kanałowego stomatolog usuwa zakażoną miazgę, kształtuje kanały, dokładnie je oczyszcza i osusza, a następnie szczelnie zamyka za pomocą materiału wypełniającego. Po zabiegu ząb może stać się kruchy i łamliwy. Jeśli próchnica uszkodziła dużą część zęba, dentysta może zalecić Ci założenie korony.

Dostrzegasz tu pewien wzorzec? Im dłużej zwlekasz z wizytą u dentysty, tym dłuższe i droższe będzie leczenie, a ból – trudniejszy do zniesienia. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy choroby, nie czekaj i skonsultuj się ze stomatologiem. Aby zapobiec próchnicy, codziennie szczotkuj i nitkuj zęby. Regularnie poddawaj się profesjonalnym zabiegom czyszczenia wykonywanym w gabinecie dentystycznym.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz