Ból zęba pod koroną: przyczyny i leczenie
Badge field

Ból zęba pod koroną: przyczyny i leczenie

Published date field

Niewiele rodzajów bólu jest tak wyczerpujących jak ból zęba. Jeśli wydawało Ci się, że korona pozwoli Ci go uniknąć, mamy dla Ciebie przykrą wiadomość. Ból zęba pod koroną to rzeczywiste zjawisko. Jeśli od jakiegoś czasu lub od niedawna odczuwasz dyskomfort w okolicach korony, podjęcie odpowiednich środków zaradczych pozwoli Ci skutecznie złagodzić ból.

Przyczyny bólu zęba pod koroną

Przyczyny bólu powodowanego przez korony mogą być różne. Jeśli przed założeniem korony nie poddano Cię leczeniu kanałowemu w celu usunięcia miazgi zęba, nacisk na uszkodzony nerw może powodować ból. Pacjenci z nieprawidłowym zgryzem (okluzją), u których występuje zgrzytanie zębami w nocy, mogą doświadczać bólu na skutek dociskania wyższych niż zwykle występów lub obszarów zęba. Kolejną przyczyną bólu może być poprzednie wypełnienie zęba, zwłaszcza wykonane ze srebra, wokół którego wystąpił przeciek bakteryjny powodujący infekcję korzenia nerwowego.

Domowe leczenie

Przede wszystkim musisz ustalić, czy występuje u Ciebie zgrzytanie zębami w nocy, czyli nawyk zwany bruksizmem. Budzisz się wtedy z obolałymi, zaciśniętymi mięśniami szczęki. Inne objawy to przede wszystkim dźwięk powstający na skutek zgrzytania zębami podczas snu, a także długotrwały ból i sporadyczna opuchlizna w dolnej części twarzy lub szczęki.

Zwykła nakładka na zęby zakupiona w aptece lub w sklepie internetowym może Ci przynieść nieco ulgi, podobnie jak wykorzystanie przed pójściem do łóżka technik medytacji zmniejszających stres i lęk. Zanim zaśniesz, spróbuj odprężyć mięśnie szczęki, przykładając do policzków ręcznik zmoczony ciepłą wodą.

Upewnij się również, że prawidłowo dbasz o swoją jamę ustną i dziąsła, regularnie szczotkując i nitkując zęby. Używaj płynów do płukania ust, które zwykle eliminują 99% zarazków i dostarczają 12-godzinnej ochrony nawet po jedzeniu i piciu.

Kiedy należy udać się do dentysty i podjąć leczenie?

Jeśli ból zęba pod koron nadal się utrzymuje, należy jak najszybciej udać się do dentysty, który postawi profesjonalną diagnozę. Na spotkaniu możesz swobodnie opisać wszystkie objawy. Jeśli występuje u Ciebie bruksizm, nie zapomnij o tym wspomnieć, podobnie jak o zastosowanych środkach zmniejszających ból.

Uporanie się z problemem

Po wykonaniu badania jamy ustnej dentysta może Cię poprosić o zaciśnięcie zębów na kalce zgryzowej. Sprawdzi w ten sposób, czy okluzja nie jest spowodowana występami. Jeśli ujawnione zostaną takie występy, dentysta odpowiednio je przypiłuje i wyrówna Twój zgryz. Jeśli cierpisz na bruksizm, możesz poprosić o odpowiednio dopasowaną nakładkę na zęby. Podczas snu nakładka tworzyć będzie warstwę ochronną między górnymi a dolnymi zębami.

Jeśli dentysta wykryje infekcję zęba pod koroną, może zalecić leczenie kanałowe, które zwykle wymaga zdjęcia korony. W niektórych przypadkach możliwe jest wywiercenie otworu w koronie, które umożliwia dentyście dostęp do kanału korzenia bez konieczności zdejmowania i zakładania kolejnej korony. To złożona operacja, ale pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zdjęte korony często nie nadają się już do ponownego użytku.

Jeśli doświadczasz bólu pod koroną zęba, sprawą priorytetową jest jak najszybsze rozpoznanie przyczyny i zastosowanie odpowiednich środków zaradczych. Ten rodzaj bólu rzadko kiedy zanika samoistnie. Jeśli domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem okażą się nieskuteczne, nie czekaj dłużej i udaj się do dentysty, by uzyskać profesjonalną pomoc.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz