Opuchlizna od zęba

Opuchlizna od zęba | Centrum Zdrowia Jamy Ustnej | Colgate®

Problemy z dziąsłami mogą dotknąć każdego. Jeśli szczotkujesz za mocno lub nitkujesz za szybko, Twoje dziąsła mogą zaczerwienić się, obrzęknąć, a nawet zacząć krwawić. Niewielkie rany na zdrowych dziąsłach zwykle szybko się goją, ale jeśli obrzęk i krwawienie utrzymują się przez kilka dni lub dłużej, najprawdopodobniej problem jest znaczenie poważniejszy.

Możliwe przyczyny krwawienia z dziąseł

Zdrowe dziąsła mają różowy kolor i są twarde. Zaczerwienienie, obrzęk lub wrażliwość wskazują na chorobę dziąseł. Pierwszy etap tej choroby to stan zapalny – najczęstsza przyczyna problemów z dziąsłami u osób dorosłych. Jak podaje Puls Medycyny, według badań epidemiologicznych Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego tylko 1 proc. Polaków w wieku 35–44 lat może pochwalić się zdrowym przyzębiem, a u ponad 16 proc. osób rozpoznaje się zaawansowane zapalenie przyzębia.

Istnieją jednak inne przyczyny obrzęku dziąseł lub krwawienia:

  • Zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Ciąża i zmiany hormonalne u kobiet
  • Noszenie niedopasowanych protez
  • Za mocne szczotkowanie
  • Nieprawidłowe nitkowanie
  • Infekcje ogólnoustrojowe
  • Chemioterapia
  • Stosowanie leków rozrzedzających krew
  • Palenie i żucie tytoniu
  • Niedobór witamin

Środki zapobiegawcze

Prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega powstawaniu obrzęków i krwawieniu z dziąseł. Zasadnicze znaczenie ma tu szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty i nitkowanie ich przynajmniej raz dziennie. Podczas szczotkowania wykonuj krótkie, delikatne ruchy i zwróć szczególną uwagę na brzeg dziąsłowy, tylne powierzchnie zębów i wypełnienia, korony oraz elementy odbudowy. Możesz również używać szczoteczki z miękkim włosiem.

Nitkuj zęby wieczorem przed pójściem do łóżka. Czyść przestrzenie międzyzębowe, owijając nić wokół zęba w kształt litery C, i delikatnie przesuwaj ją z góry do dołu. Nie zapominaj o okolicach znajdujących się pod brzegiem dziąsłowym. Do czyszczenia każdego zęba używaj nowych odcinków nici – w ten sposób nie będziesz przemieszczać płytki nazębnej z jednego zęba na drugi. Nitkowanie pomaga w usuwaniu zarówno tej płytki, jak i resztek pokarmów, a więc jest zasadniczą częścią rutyny zapobiegającej chorobie dziąseł.

Obrzęknięte i krwawiące dziąsła u dzieci

Jak wyjaśnia portal Stomatologia News, choroba dziąseł może rozwinąć się także u dzieci i nastolatków. Najważniejsze elementy profilaktyki to szczotkowanie zębów 3–4 razy dziennie, szczególnie po posiłkach bogatych w cukier i skrobię oraz używanie nici dentystycznej lub irygatora 1–2 razy dziennie.

Jeśli u dziecka wyrzyna się nowy ząb, towarzyszyć temu będzie obrzęk i zaczerwienienie. Aby złagodzić stan zapalny, przyłóż w te okolice lód. Czasami twardy cukierek lub chrupiąca przekąska może podrażnić dziąsła dziecka, a w konsekwencji – spowodować krwawienie lub obrzęk. Dzieci często doznają urazu jamy ustnej po upadku lub w trakcie zabawy. Jeśli uraz wygląda poważnie, a krwawienie nie ustępuje po 10 minutach, udaj się z dzieckiem do lekarza.

Leczenie

Jeśli obrzęk nie jest poważny, wystarczy dobrze wyczyścić dziąsła i przepłukać jamę ustną osoloną wodą. W przypadku krwawienia ulgę przyniesie gazik zamoczony w zmrożonej wodzie lub wilgotnej torebce herbaty i przyłożony do obrzękniętej okolicy. Aby złagodzić ból, możesz zażyć środek przeciwbólowy sprzedawany bez recepty, taki jak ibuprofen lub paracetamol.

Najlepszym sposobem na zapalenie dziąseł jest profesjonalne czyszczenie zębów, które usuwa płytkę i kamień nazębny.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz