stan zapalny dziąseł

Jak w trzech prostych krokach zwalczyć zapalenie dziąseł?

Krwawią Ci dziąsła podczas szczotkowania zębów? A może często dokucza Ci nieprzyjemny zapach z ust lub posmak? Masz zaczerwienione, obrzęknięte i wrażliwe dziąsła? Jak wyjaśnia portal Medme, są to objawy zapalenia dziąseł, pierwszego etapu choroby przyzębia. Wszystko zaczyna się od płytki nazębnej gromadzącej się wokół brzegu dziąsłowego, co powoduje stan zapalny w tkance dziąseł. Nie martw się – można sobie z tym poradzić, stosując metodę trzech kroków: szczotkowanie, nitkowanie i profesjonalne czyszczenie zębów.

Prawidłowe szczotkowanie

Jeśli chodzi o nawyk szczotkowania, z pewnością nie można Ci niczego zarzucić; pamiętaj jednak, że zawsze można coś poprawić. Właśnie tutaj zaczyna się walka z zapaleniem dziąseł. Używaj szczoteczki z miękkim włosiem, na tyle małej, aby była w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. , Prawidłowe szczotkowanie polega na ułożeniu szczoteczki pod kątem 45 stopni w stosunku do brzegu dziąsłowego i wykonywaniu krótkich, delikatnych ruchów do przodu i do tyłu na każdym zębie, przez co najmniej dwie minuty. Szczotkuj według wzorca, aby nie pominąć żadnej okolicy. Zacznij od zewnętrznych powierzchni górnych zębów, a następnie przejdź do zewnętrznych powierzchni dolnych. Następnie wyczyść wewnętrzne powierzchnie górnych zębów i przejdź do wewnętrznych powierzchni dolnych.

Wyrzuć stare i zużyte szczoteczki, bo mogą gromadzić się na nich bakterie. Ponadto postrzępione włosie nie będzie dobrze czyścić. Zapytaj dentysty, która pasta będzie dla Ciebie najlepsza – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Prawidłowe nitkowanie

Jak wyjaśnia portal ABC Zdrowie, profilaktyka zapalenia dziąseł obejmuje właściwe szczotkowanie i dokładne czyszczenie szczelin międzyzębowych nicią dentystyczną, co zapobiega rozwojowi płytki nazębnej, hamuje gromadzenie się kamienia nazębnego i pomaga usunąć resztki jedzenia.

Nitkuj zęby raz dziennie, najlepiej przed snem, po dniu pełnym posiłków. Owiń odpowiednio długi kawałek nici dentystycznej (około 45 cm) wokół środkowego palca każdej dłoni. Trzymaj nić mocno między kciukami i palcami wskazującymi i przesuwaj ją między zębami w taki sposób, aby ułożyła się wokół każdego zęba w kształt litery C; pociągaj nić w obie strony, a następnie do góry i do dołu. Ułóż nić ponad tkanką dziąsła między zębami i powtórz wszystkie czynności po drugiej stronie. Wygnij nić wokół każdego zęba, aby umożliwić jej przejście poniżej brzegu dziąsłowego, a po zakończeniu nitkowania obu stron zębów przesuń ją w dół, aby czysty odcinek mógł posłużyć do czyszczenia kolejnych dwóch zębów.

Nie ciągnij za mocno, a w miarę postępów używaj czystych odcinków – zapobiegnie to przenoszeniu bakterii z zęba na ząb. Pamiętaj, że nić należy wyjmować spomiędzy zębów powoli, poruszając ją do tyłu i do przodu. W razie problemów poproś dentystę o pomoc. Dostępne są nici woskowane i niewoskowane, a także specjalne uchwyty, które pomagają w odwijaniu i chwytaniu nici.

Profesjonalne czyszczenie zębów

Jeśli płytka nazębna nie zostanie całkowicie usunięta w trakcie szczotkowania i nitkowania, twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Na złogach kamienia osadzają się kolejne warstwy płytki, co zwiększa produkcję toksyn bakteryjnych i może spowodować przekształcenie się stanu zapalnego dziąseł w znacznie poważniejszą postać choroby, taką jak paradontoza.

Profesjonalne czyszczenie to najlepszy sposób na usunięcie kamienia nazębnego. Jeśli stan zapalny dziąseł nie postępuje szybko, zabieg czyszczenia jest w stanie go odwrócić. Dentysta może wykonać scaling, który polega na usunięciu stwardniałej płytki (kamienia nazębnego) lub łyżeczkowanie zębodołu, czyli wygładzanie okolic korzenia, które wspomaga gojenie po usunięciu płytki i kamienia. W przypadku większości osób czyszczenie zapobiegawcze dwa razy w roku będzie zupełnie wystarczające, ale dentysta pomoże Ci stworzyć spersonalizowany plan.

Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Wiedza o tym, jak zwalczyć stan zapalny zapewni zdrowie Twoim dziąsłom i zapobiegnie przyszłym problemom. A więc nie poddawaj się!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz