uśmiechające się do siebie kobiety
Badge field

Recesja dziąseł - przyczyny, skutki i metody leczenia

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 10 Feb 2025

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Bogumiła Szeląg

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest recesja dziąseł, jakie są jej przyczyny oraz jakie skutki może mieć cofanie się dziąseł. Artykuł przedstawia różne opcje leczenia recesji dziąseł, w tym przeszczep dziąseł oraz technikę chirurgiczną Pinhole. Dowiesz się również, że dziąsła nie odrastają samoistnie, ale można zapobiec dalszemu ich cofaniu poprzez odpowiednie nawyki higieniczne i unikanie niekorzystnych praktyk, takich jak zbyt mocne szczotkowanie.

Recesja dziąseł, znana również jako cofanie się dziąseł, to stan, w którym dochodzi do obniżenia brzegu dziąsła wokół zęba, odsłaniając większą część jego korony lub jego korzeń. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny, mogący prowadzić do nadwrażliwości zębów, zwiększonego ryzyka powstawania próchnicy, a nawet utraty zębów.

Jeżeli dostrzegasz u siebie pierwsze objawy cofania się dziąseł, w tym artykule dowiesz się, jakie opcje leczenia recesji są dostępne oraz jak zapobiegać dalszej utracie tkanki dziąsłowej, aby cieszyć się zdrowym i estetycznym uśmiechem na długie lata. 

 

Recesja dziąseł - przyczyny

Recesje mogą mieć kilka przyczyn – począwszy od zbyt mocnego szczotkowania zębów po zgrzytanie zębami. Inne czynniki są związane z zapaleniem przyzębia, ustawieniem zębów w łuku, obecnością kolczyków w jamie ustnej, budową wędzidełek czy leczeniem ortodontycznym, dlatego wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla zahamowania postępu recesji dziąseł i przywrócenia zdrowego stanu jamy ustnej. 

 

Opcje leczenia cofających się dziąseł

Czy cofające się dziąsła odrastają? Niestety nie, ten proces jest nieodwracalny. Jeśli tkanka dziąsła odsunie się od zębów, brzeg dziąsła samoistnie nie wróci na prawidłowe miejsce.

Istnieje jednak metoda leczenia recesji dziąseł. Złotym standardem jest leczenie chirurgiczne polegające na przeszczepie dziąsła. Dentysta pobiera fragment tkanki dziąsła z innego miejsca, najczęściej z podniebienia, i uzupełnia brak dziąsła w miejscu recesji. Jeśli cierpisz na choroby dziąseł i przyzębia, to przed wykonaniem takiego zabiegu chirurgicznego niezbędne jest wykonanie profesjonalnego czyszczenia zębów (obejmującego skaling, piaskowanie) oraz utrzymanie perfekcyjnej higieny jamy ustnej.

 

Zapobieganie recesji dziąseł w przyszłości

Po zabiegu pokrycia recesji dziąseł ważne jest, by wyeliminować czynniki mogące powodować jej ponowne wystąpienie.

Jeśli recesja powstała wskutek zbyt energicznego szczotkowania przy użyciu szczoteczki o twardym włosiu, dentysta zaleci mycie zębów z mniejszą siłą i prawidłową techniką oraz pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę. Takie postępowanie zmniejszy prawdopodobieństwo dalszego cofania się dziąseł.

Zapobieganiu recesji służą również właściwe nawyki w zakresie pielęgnacji jamy ustnej, takie jak szczotkowanie 2 razy dziennie i nitkowanie co najmniej raz dziennie, które minimalizują ryzyko wystąpienia choroby przyzębia. Jeśli przyczyną recesji jest nieprawidłowy zgryz, to korekta ortodontyczna może przywrócić harmonię dziąseł. Palenie papierosów i aplikacja tytoniowych saszetek zwiększa ryzyko cofania się dziąseł, dlatego rezygnacja z tych szkodliwych nawyków również może pomóc w zapobieganiu recesji.

Jeśli problem recesji dotyczy Ciebie, to przede wszystkim w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem periodontologiem, który najlepiej poinformuje o dostępnych metodach leczenia i zapobieganiu wystąpienia recesji dziąseł w przyszłości.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz