Badge field

Recesja dziąseł - metody leczenia odsłoniętych dziąseł

Published date field

 

Jeśli Twoje zęby wyglądają na dłuższe niż wcześniej, odpowiadać za to mogą dziąsła. Recesja dziąseł może mieć kilka przyczyn – począwszy od zbyt mocnego szczotkowania zębów po zgrzytanie zębami. Czynnikiem są tu także nawyki związane z pielęgnacją jamy ustnej, ustawienie zębów, styl życia oraz uwarunkowania genetyczne.

Ponieważ recesja dziąseł wpływa na wygląd uśmiechu i może obniżyć Twoją pewność siebie, możesz zastanawiać się, czy recesję dziąseł można cofnąć. Choć dziąsła samoistnie nie odrastają, możesz porozmawiać ze swym dentystą lub periodontologiem o dostępnych opcjach leczenia umożliwiających skorygowanie problemu i zapobieżenie jego pogłębieniu się w przyszłości.

 

Co się dzieje, gdy dziąsła się cofają?

Zadaniem dziąseł jest ochrona zębów – na 2 sposoby. Po pierwsze: dziąsło przyrośnięte łączy zęby z kością. Po drugie: dziąsło nieprzyrośnięte (śluzówka dziąsła) chroni policzki i dziąsła od środka. Brzeg tkanki dziąsła, który otacza zęby, nosi nazwę brzegu dziąsłowego. Gdy brzeg ten odstaje od zębów, powoduje odsłonięcie korzeni, co naraża je na próchnicę i przyczynia się do utraty zęba.

Czy cofające się dziąsła odrastają? Niestety nie. Jeśli tkanka dziąsła odsunie się od zębów, proces ten jest nieodwracalny.

 

Opcje leczenia cofających się dziąseł

Choć dziąsła samoistnie nie wrócą na swoje miejsce, istnieje kilka sposobów leczenia ich recesji. Wybór najbardziej odpowiedniego zależy od stopnia jej zaawansowania i obecności objawów choroby przyzębia. Jeśli recesja jest zaawansowana, dentysta może polecić przeszczep dziąsła, aby uzupełnić utraconą tkankę. Przeszczep dziąsła to zabieg chirurgiczny polegający zwykle na pobraniu tkanki z innego miejsca, takiego jak podniebienie, i przeniesieniu jej w obszar dziąsła. Jeśli masz objawy choroby dziąseł, przed przyczepieniem tkanki dentysta może także wykonać głębokie czyszczenie zębów, aby usunąć wszelkie bakterie i nagromadzone resztki.

Inną metodą leczenia cofających się dziąseł jest tzw. Pinhole Surgical Technique. Badanie opublikowane wykazało, że technika ta – polegająca na naciągnięciu istniejącej tkanki dziąsła na odsłonięte korzenie zębów – wiąże się z wysoką skutecznością i satysfakcją pacjenta.

Zapobieganie recesji w przyszłości

Po wyleczeniu recesji dziąseł ważne jest, by znaleźć sposób na zmniejszenie ryzyka dalszego cofania się dziąseł. W przypadkach łagodnej recesji dentysta może zalecić skupienie się na zapobieganiu jej dalszego postępowania zamiast leczenia już istniejącej.

Jeśli recesja powstała wskutek zbyt energicznego szczotkowania przy użyciu szczoteczki o twardym włosiu, dentysta może poradzić łagodniejsze mycie – z mniejszą siłą. Postępowanie takie nie cofnie recesji już istniejącej, ale zmniejszy prawdopodobieństwo dalszego cofania się dziąseł. Jedną z opcji jest zmiana szczoteczki z włosiem o średniej lub dużej twardości na szczoteczkę z włosiem miękkim, która pomoże chronić szkliwo i dziąsła.

Właściwe nawyki w zakresie pielęgnacji jamy ustnej, takie jak szczotkowanie 2 razy dziennie i nitkowanie co najmniej raz dziennie, także mogą zapobiec recesji dziąseł. Jeśli przyczyną cofania się dziąseł są krzywe zęby lub nieprawidłowy zgryz, korekcja zębów lub zgryzu może pomóc spowolnić lub zatrzymać recesję. Ponieważ palenie i używanie tytoniu na inne sposoby zwiększa ryzyko cofania się dziąseł, rezygnacja z tych nawyków może również pomóc zapobiec dalszej recesji.

Jeśli spoglądając w lustro zauważysz, że Twoje zęby wyglądają na dłuższe lub odczuwasz wrażliwość zębów wskutek cofających się dziąseł, nie zwlekaj – udaj się na wizytę do dentysty i poddaj się leczeniu. Dziąsła nie odrosną, ale istnieją sposoby, by z problemem tym sobie poradzić, a w konsekwencji upiększyć uśmiech, zwiększyć pewność siebie i poprawić zdrowie jamy ustnej.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz