Jak poradzić sobie z nocnym zaciskaniem zębów?
Badge field

Jak poradzić sobie z nocnym zaciskaniem zębów?

Published date field

Budzisz się rano z bólem szczęki? A może Twój partner słyszy w nocy zgrzytanie zębów dobiegające z drugiej strony łóżka? Dowiedz się, jak poradzić sobie z nocnym zaciskaniem zębów. Ten częsty nawyk jest przyczyną wielu poważnych problemów stomatologicznych, więc czas zacząć działać.

Czy naprawdę za mocno zaciskasz zęby?

Zgrzytanie i zaciskanie zębów nazywane jest przez specjalistów bruksizmem. Jeśli zaburzenie występuje w porze nocnej, mówimy o bruksizmie nocnym. W wielu przypadkach dentysta z łatwością diagnozuje problem, gdyż pod wpływem dużej siły uszkodzeniu ulega szkliwo zębów.

Kiedy więc można stwierdzić, że zaciskanie zębów w nocy grozi problemami stomatologicznymi? Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące objawy:

  • Poranne bóle głowy
  • Ból szczęki lub mięśni twarzy
  • Ułamane lub popękane zęby
  • Wrażliwe lub rozchwiane zęby
  • Ślady lub wgłębienia na języku

Jeśli występuje u Ciebie którykolwiek z tych objawów, skonsultuj się z dentystą. Lekarz pomoże Ci ustalić przyczynę. Nieleczony bruksizm może spowodować uszkodzenie szkliwa lub pogorszenie stanu ułamanych i osłabionych zębów. Na szczęście można podjąć pewne działania zaradcze, które zapobiegną nocnemu zgrzytaniu zębami.

Jak zapobiec zaciskaniu zębów:

Większość przypadków zaciskania zębów i zgrzytania rozwija się pod wpływem stresu emocjonalnego lub lęku. Aby więc zapobiec bruksizmowi, najlepiej zacząć od stawienia czoła wyzwaniom życiowym, które narażają nas na stres. Warto również przestrzegać poniższych zaleceń, które pozwolą Ci się odprężyć przed snem:

  • Pozbądź się negatywnych myśli. Trzymaj notatnik obok łóżka. Jeśli przed snem opanuje Cię lęk, poświęć pięć minut na zapisanie swoich uczuć, a następnie odłóż długopis i postaraj się zasnąć. Ta metoda pozwoli Ci zapanować nad nawracającymi, negatywnymi myślami, które powodują nocne zaciskanie zębów.
  • Skoncentruj się na swoich doznaniach. Po udaniu się na odpoczynek zamknij oczy i skoncentruj się na napięciu w mięśniach szczęki. Czasami samo ułożenie głowy na poduszce może być sygnałem wyzwalającym odruch zaciskania. Świadomie rozluźnij i odpręż mięśnie szczęki oraz twarzy. Jeśli wybudzisz się w nocy, powtórz ćwiczenie.
  • Poproś partnera o pomoc. Jeśli Twój partner słyszy, jak zgrzytasz zębami w nocy, poproś go o przebudzenie. Po obudzeniu wykonaj powyższe ćwiczenie relaksacyjne i postaraj się zasnąć ponownie.
  • Zakładaj ochraniacz na zęby. W razie potrzeby zapytaj dentystę o możliwość stosowania ochraniacza na zęby. Można go nabyć w każdej aptece lub poprosić dentystę o wykonanie niestandardowej wersji.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz