Ten artykuł przeczytasz w 1,5 minuty
Spis treści
Ten artykuł przeczytasz w 1,5 minuty
Budzisz się rano z bólem szczęki? A może Twój partner słyszy w nocy zgrzytanie zębów dobiegające z drugiej strony łóżka? Dowiedz się, jak poradzić sobie z nocnym zaciskaniem zębów. Ten częsty nawyk jest przyczyną wielu poważnych problemów stomatologicznych, więc czas zacząć działać.
Zgrzytanie i zaciskanie zębów nazywane jest przez specjalistów bruksizmem. Jeśli zaburzenie występuje w porze nocnej, mówimy o bruksizmie nocnym. W wielu przypadkach dentysta z łatwością diagnozuje problem, gdyż pod wpływem dużej siły uszkodzeniu ulega szkliwo zębów.
Kiedy więc można stwierdzić, że zaciskanie zębów w nocy grozi problemami stomatologicznymi? Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące objawy:
Jeśli występuje u Ciebie którykolwiek z tych objawów, skonsultuj się z dentystą. Lekarz pomoże Ci ustalić przyczynę. Nieleczony bruksizm może spowodować uszkodzenie szkliwa lub pogorszenie stanu ułamanych i osłabionych zębów. Na szczęście można podjąć pewne działania zaradcze, które zapobiegną nocnemu zgrzytaniu zębami.
Większość przypadków zaciskania zębów i zgrzytania rozwija się pod wpływem stresu emocjonalnego lub lęku. Aby więc zapobiec bruksizmowi, najlepiej zacząć od stawienia czoła wyzwaniom życiowym, które narażają nas na stres. Warto również przestrzegać poniższych zaleceń, które pozwolą Ci się odprężyć przed snem: