Stan Zapalny Dziąsła
Badge field

Co powoduje obrzęk dziąsła wokół zęba?

Published date field

 

Może się zdarzyć, że podczas szczotkowania zębów i wpatrywania się w lustro nagle zauważysz w jamie ustnej coś, czego wcześniej tam nie było. W jaki sposób wokół zęba mógł utworzyć się obrzęk dziąsła? Czy można coś z tym zrobić? Obrzęk może wystąpić w okolicy jednego zęba z kilku powodów, wśród których wyróżnia się ropień zęba, chorobę dziąseł oraz nieprawidłowe szczotkowanie i nitkowanie. Poniżej przedstawiamy niektóre przyczyny tego częstego problemu i sposoby radzenia sobie z nim.

1. Nieprawidłowa higiena

Jeśli obrzęk wystąpił wokół pojedynczego zęba, być może nieprawidłowo szczotkujesz i nitkujesz zęby. Nieusunięte resztki pokarmów pozostając w jamie ustnej, powodują próchnicę oraz stan zapalny zaniedbanej okolicy. Z czasem niewłaściwa higiena może prowadzić do zapalenia dziąseł. Sprawdzaj stan swojej jamy ustnej pod kątem występowania bladych, zaczerwienionych lub opuchniętych dziąseł, a także krwawienia pojawiającego się podczas szczotkowania, ropy wydostającej się z zęba, rozchwiania zęba oraz utrzymującego się, nieprzyjemnego oddechu i posmaku w ustach.

2. Zapalenie dziąseł

Częstą przyczyną obrzęku wokół zęba jest zapalenie dziąseł– powszechnie występujący stan chorobowy, którego oznak należy wypatrywać przy każdym szczotkowaniu. Jak podaje Polskie Towarzystwo Periodontologiczne, stany zapalne przyzębia dotykają w Polsce 8 na 10 osób w wieku od 35 lat. Na wczesnych etapach objawy obejmują zaczerwienienie i obrzęk dziąsła, które może krwawić, nie powodując bólu. W miarę postępu choroby zęby mogą ulec rozchwianiu na skutek rozdzielania się tkanki dziąseł w określonych okolicach.

3. Ropień zęba

Ropień zęba to powszechna przyczyna miejscowego obrzęku dziąsła, wskazująca na zakażenie przebiegające wewnątrz zęba lub wokół niego. Często rozwija się pod wpływem bakterii w nieleczonym ubytku, które rozprzestrzeniają się w okolicach zęba i powodują zakażenie. Pamiętaj, że nieleczony ropień może być przyczyną dolegliwości bólowych, a w najgorszym przypadku może prowadzić do utraty zęba. Wczesne oznaki rozwoju ropnia to pulsujący ból, zaczerwienione lub obrzęknięte dziąsła, opuchnięta szczęka lub twarz, nadwrażliwe lub bolesne dziąsła, gorączka, a nawet słony posmak w ustach. Stan ten wymaga leczenia– w zależności od powagi problemu dentysta może przepisać Ci antybiotyk, by zwalczyć zakażenie, zalecić leczenie kanałowe, podczas którego usunięta zostanie zainfekowana miazga, lub też wykonać ekstrakcję zęba.

Jak zapobiec obrzękowi dziąsła?

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie nie wystarczy. Należy również nitkować przestrzenie międzyzębowe i stosować skuteczny, zalecany przez lekarzy płyn do płukania jamy ustnej. Zwróć także uwagę na technikę szczotkowania, nitkowania i płukania oraz na stosowane przybory. Jeśli masz szerokie przestrzenie między zębami, szczoteczka międzyzębowa skutecznie je wyczyści. Nie zapominaj o wizytach kontrolnych, które powinny odbywać się dwa razy w roku– dentysta nie tylko sprawdzi ogólny stan Twojego uzębienia, ale również upewni się, że nie rozwija się u Ciebie recesja lub obrzęk dziąseł.

Zdrowie jamy ustnej i piękny uśmiech zależą od tego, ile wysiłku włożysz w pielęgnację zębów i dziąseł. Zacznij od prawidłowej higieny jamy ustnej w warunkach domowych, a następnie zaplanuj wizytę u dentysty co 6 miesięcy– w ten sposób zapewnisz sobie uśmiech od ucha do ucha.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz