Badge field

Co robić, gdy masz obrzęknięte dziąsła

Published date field

Obrzęknięte dziąsła to częsty problem, który może mieć różne przyczyny. Jeśli obrzęk dziąseł utrzymuje się u Ciebie powyżej kilku dni, umów się na wizytę u dentysty. W oczekiwaniu na wizytę możesz zrobić kilka rzeczy, dzięki którym zmniejszysz obrzęk i dyskomfort.

Rozważ możliwe przyczyny

Istnieje kilka przyczyn zapalenia dziąseł.

·         Leki: Jeśli od niedawna przyjmujesz lek, obrzęk dziąseł może być jego skutkiem ubocznym. Porozmawiaj z lekarzem o efektach niepożądanych i dowiedz się, czy istnieją środki alternatywne do tego, który przyjmujesz.

·         Zmiana marki: Jeśli od niedawna używasz pasty do zębów lub płynu do ust firmy innej niż wcześniej, być może masz reakcję alergiczną na któryś ze składników.

·         Niewłaściwe odżywianie: Niedobór zwłaszcza witaminy C może spowodować zapalenie dziąseł. Jeśli zatem nie jesz odpowiedniej ilości warzyw i owoców, winę za schorzenie może ponosić Twoja dieta.

·         Zapalenie dziąseł: Główną przyczyną obrzęku dziąseł jest ich zapalenie. Przyczyną może być niewłaściwe szczotkowanie i nitkowanie.

Ponieważ zapalenie dziąseł mogą spowodować także inne czynniki, omów występujące u siebie objawy z dentystą, by uzyskać pewną i kompletną diagnozę.

Znajdź rozwiązanie

Aby zmniejszyć obrzęk dziąseł i dyskomfort, pewne rzeczy należy robić, a innych unikać.

TAK:

·         Regularnie szczotkuj zęby i nitkuj przestrzenie między nimi. Jeśli przyczyną obrzęku dziąseł jest u Ciebie ich zapalenie, właściwa higiena jamy ustnej to pierwszy krok do wyleczenia.

·         Popraw swoją dietę. Wzbogać dietę o warzywa i owoce. Chwilowo powstrzymaj się od napojów z kofeiną i napojów gazowanych.

·         Przepłukuj usta roztworem wody i soli – zmniejszy to ból objętych stanem zapalnym dziąseł.

·         Idź do dentysty! Jeśli stan zapalny się utrzymuje, umów się na wizytę. Dentysta może określić dokładną przyczynę obrzęku i pomoże Ci szybciej poprawić stan Twoich zębów i dziąseł.

NIE:

·         Nie używaj pasty do zębów ani płynu do płukania ust, które podrażniają Ci dziąsła. Płyn do ust zawierający alkohol może podrażniać już obrzęknięte dziąsła. Zmień pastę do zębów, jeśli powoduje ona ból podrażnionego miejsca.

·         Nie spożywaj alkoholu i nie używaj tytoniu – obie substancje mogą podrażniać dziąsła.

Nie lekceważ problemu. Zacznij od zmniejszenia obrzęku i zgłoszenia się do specjalisty, by upewnić się, że obrzęk nie jest objawem czegoś poważnego.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz