Badge field

Ropień zęba i ropień na dziąśle - częste infekcje jamy ustnej

Published date field

W przypadku infekcji w obrębie korzenia zęba lub w jamie ustnej (na skutek różnych przyczyn) może dojść do powstania ropni. Widoczne sa jako zaczerwienione i bolesne wyniosłości  wypełnione ropą (gęstym żółtawym płynem). Jeśli ropa nie ma ujścia, miejsce to może jeszcze bardziej puchnąć i wywoływać ból. To właśnie jest ropień. Ropień tworzy barierę wokół miejsca zakażenia. W ten sposób organizm próbuje zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji bakteryjnej.

Ropnie mogą tworzyć się bardzo szybko. Czasem powstają w przeciągu dnia lub dwóch od momentu inicjacji zakażenia. Rozróżnia się 2 rodzaje ropni:

·         Ropień dziąsła (zwany także ropniem przyzębnym) zwykle spowodowany jest zakażeniem obszaru między zębem a dziąsłem. Do infekcji może dojść, gdy między dziąsłem a zębem zgromadzi się duża ilość płytki nazębnej, która nie jest usuwana. U osób z zaawansowaną chorobą przyzębia bakterie mogą zgromadzić się pod dziąsłem.

·         Ropień zęba (zwany także ropniem okołowierzchołkowym zęba) tworzy się przy wierzchołku korzenia zęba i powstaje, gdy zawartość kanału korzeniowego (nerwy, naczynia) obumiera. Ropień tego rodzaju pojawia się przy wierzchołku korzenia zęba, po czym rozprzestrzenia się do otaczającej ząb kości. 

Większość ropni wywołuje ból, więc pacjenci zwykle nie zwlekają z podjęciem leczenia. Niekiedy infekcja powoduje jedynie niewielki ból lub nie wywołuje go w ogóle. W przypadku nieleczenia zakażenie może utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata. Nie ustanie samoistnie, więc nie wolno ignorować jego objawów.

Nieleczona infekcja może uszkodzić otaczającą ząb kość oraz inne zęby. W kości i skórze dochodzi czasem do tworzenia się pustego tunelu, który umożliwia ropie ujście. Tunel ten zwany jest przetoką. Jego otwór można zobaczyć lub wyczuć w jamie ustnej. Wyglądem przypomina krostę. Jeśli przez przetokę wycieka ropa, możesz mieć uczucie dziwnego posmaku w ustach.

Nagromadzone ciśnienie panujące w ropniu powoduje jego ból. Osuszenie ropnia przez przetokę zmniejsza ciśnienie i pozwala pozbyć się bólu. Jednak zakażenie nadal wymaga leczenia.

Niekiedy nieleczony ropień może utworzyć wypełniony płynem pęcherz (torbiel) w szczęce. Jeśli ząb jest poważnie zniszczony i nie można go uratować, torbiel można ewakuować podczas ekstrakcji zęba. Jeśli ząb można uratować, konieczne będzie leczenie kanałowe, by usunąć zakażenie. Gdy ekstrakcja nie pozwala usunąć równoczasowo torbieli, konieczny może być zabieg chirurgiczny.

W rzadkich przypadkach zakażenie powodujące ropień może się rozprzestrzenić i prowadzić do poważnych ogólnych problemów zdrowotnych.

Co możesz zrobić

Ropnie są zawsze poważnym problemem, ponieważ zakażenie może rozprzestrzenić się do innych rejonów organizmu. Zadzwoń do swojego dentysty i umów się na wizytę.

Jeśli zauważasz lub wyczuwasz przypominającą krostę zmianę na dziąśle, przepłukuj usta kilka razy dziennie łagodnym roztworem wody i soli. Użyj 1/2 łyżeczki soli na 200 ml wody. Może to pomóc usunąć wydzielinę. Nawet jeśli płukanie wydaje się skuteczne w uśmierzeniu bólu, jak najszybciej należy udać się do dentysty.

Co zrobi dentysta

Większość ropni goi się szybko po wykonaniu 3 poniższych czynności:

·         dokładnym oczyszczeniu miejsca

·         usunięciu zgromadzonej ropy

·         wyleczeniu zakażenia.

W przypadku utworzenia się przetoki dentysta określi źródło zakażenia. Dentysta wprowadzi do przetoki elastyczny, cienki cewnik. Będzie on widoczny na zdjęciu rentgenowskim i wskaże dentyście dokąd prowadzi przetoka. Po oczyszczeniu zakażonego miejsca przetoka zwykle sama się zamyka.

Jeśli do zakażenia doszło wewnątrz zęba, dentysta wywierci w nim niewielki otwór, który pozwoli osuszyć ropień. Ząb trzeba będzie poddać leczeniu kanałowemu, a następnie założyć wypełnienie lub koronę.

Jeśli ropień jest rozległy lub ząb poważnie uszkodzony, konieczna może być ekstrakcja zęba. Duży ropień trzeba opróżnić. Dentysta natnie ropień aby utworzyć ujście dla płynów lub ropy. Zmniejszy to ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.

Ropnie mogą występować u osób z zaawansowaną chorobą przyzębia. Opróżnienie ich pomaga doraźnie pozbyć się problemu, jednak chorobę przyzębia należy leczyć, by zapobiec nawrotom infekcji.

Dentysta może przepisać pacjentowi antybiotyki lub środki przeciwbólowe. Pomogą one w gojeniu i zapobiegną rozprzestrzenianiu się infekcji.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz