Czym jest choroba przyzębia?
Czy wiesz, że zdrowa tkanka dziąseł jest ciasno ułożona wokół każdego zęba? Gdy więc płytka i kamień nazębny gromadzą się wokół nich i pod nimi, powodują stan zapalny, a w konsekwencji – chorobę przyzębia.
Choroba ta zwana jest również paradontozą i powoduje tworzenie się kieszonek w tkance dziąseł otaczającej zęby. W miarę jak tkanka oddziela się od zębów, zwiększa się ryzyko uszkodzenia kości dających im oparcie – w najgorszym przypadku dochodzi do utraty zębów. Właśnie wtedy warto wykonać scaling i łyżeczkowanie zębodołów.
Czym jest scaling i łyżeczkowanie zębodołów?
Scaling i łyżeczkowanie zębodołów to dwuetapowy zabieg głębokiego czyszczenia; łyżeczkowanie może wymagać większej liczby spotkań. Aby zmniejszyć dyskomfort, dentysta może wykonać lokalne znieczulenie. Celem jest dokładne usunięcie z zębów i powierzchni korzeni całej płytki, toksyn bakteryjnych i złogów kamienia.
Etap pierwszy: scaling
Scaling umożliwia głębokie czyszczenie brzegu dziąsłowego za pomocą ręcznych lub ultradźwiękowych przyrządów. Ultradźwiękowe urządzenie wytwarza wibracje, które usuwają płytkę i kamień z powierzchni zębów oraz z okolic znajdujących się poniżej brzegu dziąsłowego. Można tego dokonać również za pomocą ręcznego skalera. Dentysta często posługuje się nim w celu usunięcia cząstek niedostępnych dla urządzenia ultradźwiękowego.
Krok drugi: Łyżeczkowanie zębodołów
Łyżeczkowanie zębodołów to metoda jeszcze głębszego czyszczenia powierzchni korzenia i wygładzania chropowatych okolic. Gładkie powierzchnie korzenia uniemożliwiają przyleganie bakterii, płytki i kamienia. Zabieg ten zmniejsza stan zapalny dziąseł, przyśpiesza gojenie i powoduje przyleganie dziąseł do zębów. W celach zapobiegawczych dentysta może zastosować lek bezpośrednio w okolicach podlegających zabiegowi. Po głębokim czyszczeniu będzie Cię czekać wizyta kontrolna.
Czego można oczekiwać po zabiegu?
Jeśli dentysta wykonał znieczulenie miejscowe, po ustąpieniu efektu znieczulającego możesz odczuwać ból, dlatego przygotuj lek przeciwzapalny. Stomatolog może przepisać Ci środek przeciwbólowy i zapobiegający infekcjom. Dobrym rozwiązaniem będzie tu również płyn do płukania jamy ustnej.
Lek i płyn zmniejszą do kilku dni okres, w którym będziesz odczuwać ból, a do tygodnia – wrażliwość zębów. W tym czasie dziąsła mogą być obrzęknięte i wrażliwe, a nawet mogą krwawić. U większości osób dziąsła ponownie twardnieją i różowieją. Inne pozytywne objawy to ustąpienie krwawienia i zmniejszenie się kieszonek otaczających tkankę dziąseł.
Jeśli wszystko przebiega pomyślnie, dalsze leczenie może być niepotrzebne. Zaplanuj wtedy okresowe wizyty kontrolne. Jeśli jednak kieszonki staną się głębsze, dodatkowe zabiegi będą niezbędne. W ciężkich przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny – scaling i łyżeczkowanie zębodołów często zmniejszają jego zakres.
Jak zapobiegać chorobie przyzębia?
Choroba dziąseł może rozwinąć się bez ostrzeżenia, dlatego bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne i badania przyzębia. Zasadnicze znaczenie ma prawidłowa higiena jamy ustnej. Wiesz, co robić:
- Szczotkuj zęby szczoteczką z miękkim włosiem co najmniej dwa razy dziennie i używaj past zawierających fluor.
- Wymieniaj szczoteczki po zużyciu włosia.
- Codziennie wykonuj nitkowanie, aby wyczyścić przestrzenie między zębami, mostkami, koronami lub implantami.
- Stosuj przeciwbakteryjny płyn do płukania jamy ustnej.
- Stosuj zrównoważoną dietę.
- Nie pal! Przestań używać produktów tytoniowych (nie jest to łatwe, ale na pewno sobie z tym poradzisz!)
Głębokie czyszczenie, czyli scaling i łyżeczkowanie zębodołów, to zabieg, który zapewni zdrowie Twoim zębom i dziąsłom. Dzięki niemu nabierzesz pewności siebie.