Objawy chorób dziąseł i sposoby ich łagodzenia
Badge field

Objawy chorób dziąseł i sposoby ich łagodzenia

Published date field

Jak rozpoznać u siebie chorobę dziąseł? Według Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego około 70% Polaków ma problemy z dziąsłami i nawet sobie tego nie uświadamia. Wiedza na temat przebiegu tego schorzenia pozwoli Ci podjąć leczenie natychmiast po wykryciu pierwszych objawów, zaś prawidłowa opieka stomatologiczna może zapobiec chorobie lub zahamować jej rozwój.

Sygnały ostrzegawcze

Istnieje kilka objawów, które sugerują obecność choroby dziąseł. Jeśli stwierdzisz u siebie któryś z poniższych symptomów, natychmiast udaj się do dentysty. Tylko on może stwierdzić, czy rozwija się u Ciebie choroba dziąseł, jaki jest stopień zaawansowania tej choroby i jakie leczenie należy podjąć.

Najczęstsze objawy choroby dziąseł to:

  • Przykry zapach z ust, którego nie można się pozbyć.
  • Krwawienie występujące podczas szczotkowania lub nitkowania zębów.
  • Opuchnięte dziąsła.
  • Chwiejące się zęby.
  • Kieszonki między zębami a dziąsłem.
  • Zmiany w zgryzie.

Rodzaje chorób dziąseł

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może powodować choroby dziąseł przebiegające dwuetapowo, od zapalenia dziąseł do choroby przyzębia. Pierwszy etap to łagodna postać choroby. Na zębach osadza się płytka i kamień, co wywołuje zapalenie dziąseł.

Nieleczony stan zapalny może przekształcić się w chorobę przyzębia. Dochodzi wtedy do poważnego zapalenia tkanki dziąseł, które przenosi się na tkankę kostną i powoduje powstawanie kieszonek dziąsłowych. Zaawansowana postać tej choroby często wiąże się z rozchwianiem zębów, a nawet z ich wypadaniem.

Jak można sobie z tym poradzić?

Nie daj się zaskoczyć chorobie dziąseł i dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej w domu. Szczotkuj i nitkuj zęby codziennie, by usunąć szkodliwe bakterie. Odwiedzaj dentystę przynajmniej dwa razy w roku – poddaj się rutynowemu zabiegowi czyszczenia zębów i skontroluj stan swojego uzębienia i dziąseł. Jeśli dentysta wykryje u Ciebie jakąś postać choroby dziąseł, zaleci Ci leczenie stomatologiczne. Procedura obejmuje zwykle głębokie czyszczenie poniżej linii dziąseł i stosowanie specjalnych antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej. Jeśli wykryta zostanie choroba przyzębia, dentysta może zalecić Ci konsultację z periodontologiem, czyli specjalistą stomatologii zajmującym się chorobami przyzębia. Współpraca z dentystą i dbanie o zęby w domu zwiększa szansę na zwalczenie choroby dziąseł.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz