Badge field

Zapalenie kącików ust: objawy, ryzyko i leczenie

Published date field

Pewnie nigdy nie przyszło Ci to do głowy, ale w pewnych okolicznościach uśmiech może sprawiać prawdziwy ból. Dzieje się tak w przypadku, gdy dojdzie do zapalenia kącików ust. Początkowo stan zapalny przejawia się w postaci pasma suchej, zaczerwienionej lub popękanej skóry w jednym lub obu kącikach. Jeśli pacjent otworzy usta zbyt szeroko skóra może pękać i krwawić, utrudniając przy tym jedzenie, picie czy mowę. Ten stan chorobowy ma różne przyczyny– może rozwinąć się na skutek drożdżycy, niedoboru witamin lub zwykłego spierzchnięcia ust.

Objawy zapalenia kącików ust

Stan zapalny, zwany potocznie zajadami, często rozwija się na skutek wilgoci gromadzącej się w kącikach ust i zalegającej tam przez dłuższy czas. Po wyschnięciu śliny pojawia się suchość i podrażnienie. Gdy pacjent wielokrotnie zwilża usta śliną, by pozbyć się uczucia suchości, okolice kącików ust mogą wysuszyć się jeszcze bardziej i zacząć pękać. Na skutek takiego działania bakterie przedostają się do rany i powodują infekcję. Wilgotne środowisko sprzyja również wzrostowi grzybów, co w konsekwencji może prowadzić do grzybicy lub drożdżycy oraz objawów takich jak swędzenie czy pieczenie. Zmienione chorobowo miejsca mogą ulec opuchnięciu, jak również pokryć się łuskami, pęcherzykami lub białym nalotem.

Czynniki ryzyka i przyczyny zapalenia kącików ust

Jak wyjaśnia portal Medonet, zajady mogą wystąpić w każdym wieku: u niemowląt, osób dorosłych oraz starszych. Ludzie z osłabionym układem odpornościowym, cierpiący na cukrzycę lub zakażeni wirusem HIV są szczególnie podatni na rozwój infekcji. Portal Medmi wymienia kilka stanów predysponujących do powstania zapalenia:

  • Niedopasowane protezy stomatologiczne
  • Nadmierne lub niedostateczne wydzielanie śliny
  • Cukrzyca
  • Niedobór witamin z grupy B lub żelaza
  • Wady wrodzone (skojarzone niedobory immunologiczne, zespół DiGeorge'a, izolowany niedobór immunoglobuliny A)
  • Wady nabyte (AIDS, przyjmowanie glikokortykoidów i leków immunosupresyjnych)

Leczenie zapalenia kącików ust

Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, na leczenie zajadów składają się zmiany w diecie, stosowanie suplementów witaminowych oraz maści antybiotykowych. Nie wystarczy pokrycie ust balsamem by zapomnieć o problemie. Tylko lekarz może stwierdzić, czy stan zapalny spowodowany jest obecnością grzyba, bakterii, czy też znacznie poważniejszymi czynnikami, takimi jak zaburzenia immunologiczne.

Zajady spowodowane obecnością grzyba Candida leczy się zwykle maścią sterydową lub antybiotykową, podobnie jak inne infekcje grzybicze. Jeśli regularnie w Twojej jamie ustnej lub jej okolicy znajdują się jakieś przedmioty (proteza, papieros, aparat ortodontyczny), zadbaj o higienę warg i jamy ustnej, a unikniesz infekcji. Postaraj się również, aby dolna część twarzy pozostawała sucha przez cały czas i smaruj usta balsamem z filtrem SPF, zwłaszcza w zimne, suche lub słoneczne dni.

Aby zapewnić sobie właściwe leczenie, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem lub dentystą. Wczesne rozpoznanie objawów może sprawić, że infekcja ustąpi w ciągu kilku dni, a więc nie zwlekaj i przywróć sobie piękny uśmiech!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz