choroby dziasel

Jakie są etapy choroby dziąseł?

Jak podaje Puls Medycyny, według badań epidemiologicznych Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego tylko 1 proc. Polaków w wieku 35–44 lat może pochwalić się zdrowym przyzębiem, a u ponad 16 proc. osób rozpoznaje się zaawansowane zapalenie przyzębia. Nieleczona choroba może spowodować poważne problemy. Dowiedz się, czym jest choroba dziąseł, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć.

Czym jest choroba dziąseł?

Choroba dziąseł, zwana również chorobą przyzębia, często występuje u osób dorosłych. Problem spowodowany jest nagromadzeniem płytki nazębnej (bakterie i cukier zalegający na zębach). Jeśli płytka nie jest codziennie usuwana, może spowodować stan zapalny dziąseł.

Nieleczona choroba może spowodować recesję dziąseł i utratę zębów. Zaobserwowano również związek między stanem zapalnym dziąseł a cukrzycą i chorobami serca. Całe szczęście chorobie dziąseł można zapobiegać i leczyć ją, wdrażając prawidłowe nawyki pielęgnacyjne.

Czynniki, które zwiększają ryzyko choroby dziąseł to m.in.:

  • Palenie i stosowanie używek
  • HIV i inne przewlekłe problemy zdrowotne
  • Wiek dojrzewania i inne okresy niestabilności hormonalnej
  • Cukrzyca i nieprawidłowa dieta
  • Zaawansowany wiek
  • Stres

Jeśli niepokoją Cię czynniki ryzyka, zwróć szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i skonsultuj się z dentystą.

Etapy choroby dziąseł

Choroba dziąseł przebiega trójfazowo:

Stan zapalny dziąseł: Nieprawidłowa higiena jamy ustnej to najczęstsza przyczyna wczesnej postaci choroby dziąseł. Stan zapalny przebiega bezobjawowo lub powoduje obrzęk, zaczerwienienie albo krwawienie dziąseł podczas nitkowania lub szczotkowania. Wczesne leczenie ma tu zasadnicze znaczenie, bo stan zapalny może przekształcić się w poważniejszą postać choroby.

Paradontoza: Jeśli leczenie nie zostanie podjęte na czas, choroba zaczyna postępować. Paradontoza rozwija się na skutek nagromadzenia płytki nazębnej poniżej brzegu dziąsłowego. Produkowane toksyny wyzwalają stan zapalny. Dziąsła zaczynają się cofać, a szczeliny wokół zębów – pogłębiać. Dziąsła zauważalnie oddzielają się wtedy od dolnych lub górnych zębów. Stan zapalny może uszkodzić kość i poluzować zęby.

Zaawansowana paradontoza: Na tym etapie wszystkie objawy ulegają pogorszeniu. Rozchwianie zębów i utrata kości postępują i rozwija się obrzęk dziąseł; może również wystąpić nadwrażliwość na temperaturę.

Czytanie o paradontozie może przyprawiać o dreszcze, ale tylko w ten sposób lepiej zrozumiesz, dlaczego higiena jamy ustnej ma takie znaczenie. Edukacja to pierwszy krok do pozytywnych zmian w zakresie zdrowia!

Czy rozwinęła się u mnie choroba dziąseł?

Choroba dziąseł może początkowo przebiegać bezobjawowo. Jest wtedy w stanie wyrządzić szkody, zanim objawy się zaostrzą. Samodzielne wykrycie stanu zapalnego może nastręczać wielu problemów, więc najlepiej skonsultuj się z dentystą lub higienistką dentystyczną.

Objawy choroby dziąseł obejmują:

  • Wrażliwość na dotyk, obrzęk lub zaczerwienienie
  • Krwawienie podczas szczotkowania lub nitkowania
  • Recesja dziąseł, zauważalne obnażenie zęba
  • Częste występowanie nieprzyjemnego zapachu z ust
  • Ropa wydobywająca się z dziąseł
  • Zmiana zgryzu lub niedopasowanie protez
  • Uczucie rozchwiania zebów

Jeśli występuje u Ciebie któryś z tych objawów, nie wpadaj w panikę. Czytanie o sposobach poprawy nawyków zdrowotnych to już pewien postęp.

Jak leczy się chorobę dziąseł?

Prawidłowe leczenie zależy od etapu choroby i stanu zdrowia osoby borykającej się z tym problemem. Na szczęście choroba dziąseł jest często odwracalna na wczesnym etapie – trzeba tylko przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. W ten sposób unikniesz gromadzenia się płytki nazębnej i wyeliminujesz stan zapalny.

Jak wyjaśnia portal Dentonet, dawniej jednym z najczęstszych zabiegów usuwania kamienia było łyżeczkowanie. Dziś wykonuje się je rzadko, w zamian stosując gruntowny skaling.

Jeśli choroba dziąseł nie była leczona przez pewien czas, konieczne mogą okazać się inne zabiegi, podczas których usunięta zostanie uszkodzona tkanka, a utrata kości – zatrzymana. W bardzo poważnych przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny lub odbudowę

Bez względu na etap choroby najlepiej udać się do periodontologa, który dokona diagnozy i oceni stan uzębienia.

Czy wiesz, że?Dentysta specjalizujący się w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu choroby dziąseł nazywany jest periodontologiem.

Zapobieganie chorobie dziąseł

Wdrożenie nowej rutyny może być prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli rozwinęła się u Ciebie nadwrażliwość dziąseł. Zalecamy szczotkowanie i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą szczoteczek międzyzębowych, nici dentystycznych lub irygatorów.

Aby zapobiec chorobie dziąseł:

  • Stosuj zrównoważoną, zdrową dietę, która wzmocni Twój układ odpornościowy
  • Szczotkuj zęby przez dwie minuty dwa razy dziennie i czyść przestrzenie międzyzębowe raz dziennie – w ten sposób zapobiegniesz chorobie, zanim wystąpią pierwsze objawy
  • Stosuj antyseptyczne płyny do płukania ust dwa razy dziennie
  • Rzuć palenie i nie używaj wyrobów tytoniowych

Rozpocznij nową rutynę już dziś, a unikniesz przyszłych problemów. Wiesz już, jak zapobiegać chorobie dziąseł i jak ją leczyć, więc możesz samodzielnie wdrożyć zdrowe nawyki pielęgnacyjne.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz