kobieta z promiennym uśmiechem i białymi zębami wychodząca z samochodu
Badge field

3 rodzaje przebarwień zębów i sposoby ich usuwania

Published date field Last Updated:

Co roku coraz więcej ludzi szuka sposobu na uśmiech godny hollywoodzkiej gwiazdy. Jak pokazuje wiele badań, wartość światowego rynku produktów wybielających zęby rośnie w wymiarze rocznym.

Jeśli masz przebarwienia lub żółte plamy na zębach, być może również myślisz o zabiegu wybielania, podobnie jak całe rzesze ludzi na świecie. Poznaj różne rodzaje przebarwień i opcje wybielania dla każdego z nich. Nawet jeśli nie zamierzasz stąpać po czerwonym dywanie, z pewnością zachwycisz swoje otoczenie perłowym uśmiechem.

Rodzaje przebarwień na zębach

Na różnych etapach życia na Twoich zębach może pojawić się jeden z trzech poniższych typów przebarwień.

Przebarwienia zewnętrzne

Ten rodzaj przebarwień powstaje na szkliwie, czyli zewnętrznej warstwie zębów. Szkliwo chroni znajdującą się pod nim zębinę, czyli miękką część zęba. Oto, jak rozwijają się przebarwienia zewnętrzne:

 1. Choć szkliwo jest najtwardszą tkanką zęba, styka się ze wszystkimi produktami wkładanymi do jamy ustnej, takimi jak jagody, czerwone wino i nikotyna.
 2. Z czasem zaczyna wchłaniać barwniki pochodzące ze spożywanych produktów i tak powstają plamy.

Dobra wiadomość jest taka, że przebarwienia zewnętrzne pozostają na szkliwie i nie obejmują zębiny. Można je więc usunąć za pomocą domowych systemów wybielających!

Przebarwienia wewnętrzne

Przebarwienia wewnętrzne tworzą się w zębinie, delikatnej tkance znajdującej się pod szkliwem. Poniżej znajdziesz wszystkie użyteczne informacje:

 • Zębina jest ciemniejsza niż szkliwo, ma również żółtawy odcień.
 • Zostaje odsłonięta na skutek zmniejszania się objętości szkliwa lub jego erozji pod wpływem naturalnego ścierania bądź nieprawidłowej higieny jamy ustnej.
 • Przebarwienia wewnętrzne trudniej usunąć, ale jest to możliwe!

Domowe sposoby obejmują stosowanie produktu zawierającego aktywny składnik wybielający, np. nadtlenek wodoru lub mocznika.

Profesjonalny zabieg wybielający bywa skuteczniejszy ze wzgledu na wyższe stężenie aktywnych składników.

Przebarwienia związane z wiekiem

W miarę jak się starzejesz, Twoje ciało ulega wielu zmianom. Jeśli chodzi o zęby, możesz spodziewać się następujących zmian:

 • Zębina staje sie ciemniejsza.
 • Szkliwo staje się cieńsze.

Na skutek tych zmian powstają przebarwienia, których niestety nie można kontrolować, nawet jeśli Twoje nawyki higieniczne są nienaganne.

Podobnie jak w przypadku plam wewnętrznych, przebarwienia związane z wiekiem powstają w zębinie; warto więc wypróbować te same techniki wybielania.

Usuwanie przebarwień z zębów

Poradzimy Ci teraz, jak usunąć przebarwienia zewnętrzne, wewnętrzne i związane z wiekiem.

Domowe sposoby wybielania zębów

Poniższe artykuły działają najlepiej w przypadku przebarwień zewnętrznych. Jeśli jednak zakupiony produkt zawiera nadtlenek wodoru lub mocznika, może również sprawdzić się w przypadku plam wewnętrznych lub związanych z wiekiem. Pamiętaj jednak, że te składniki mogą powodować wrażliwość zębów.

Skuteczne mogą również okazać się produkty wykorzystujące światło LED.

Wybielająca pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej: Na pewno szczotkujesz zęby dwa razy dziennie i stosujesz płyn do płukania jamy ustnej. Możesz jednak skorzystać z wybielających wersji tych produktów, aby z łatwością pozbyć się plam. Rzeczy, o których musisz pamiętać:

 • Zęby stopniowo stają się coraz bielsze, w miarę jak produkt usuwa kolejne warstwy przebarwień dzień po dniu.
 • Niektóre pasty zawierają silne składniki wybielające, które usuwają głęboko utrwalone przebarwienia. Inne usuwają tylko plamy powierzchniowe.
 • Jeśli stosujesz inny szybko działający produkt usuwający przebarwienia z zębów (patrz poniżej), możesz używać pasty lub płynu wybielającego, który pomoże ci zachować jasny uśmiech.

Żel wybielający: Żel wybielający zęby dostępny jest bez recepty i w postaci spersonalizowanych nakładek wykonywanych u dentysty. Zawiera czynniki wybielające na bazie nadtlenków. Oto kilka użytecznych informacji:

 • Ponieważ w porównaniu z pastą wybielającą żel zawiera wyższe stężenie nadtlenku, należy stosować nakładkę, która zwykle zawarta jest w zestawie.
 • Sprawia ona, że żel styka się wyłącznie z zębami i nie wchodzi w kontakt z pozostałymi okolicami jamy ustnej.
 • Spersonalizowane nakładki są zwykle skuteczniejsze i lepiej chronią dziąsła, lecz są również znacznie droższe niż ich odpowiedniki dostępne bez recepty.

Paski wybielające: Ta domowa metoda wykorzystuje żel wybielający, który nakładany jest na paski ułatwiające aplikację bez użycia nakładki. Pamiętaj, że:

 • Paski wybielające mogą powodować wrażliwość zębów, jeśli stężenie nadtlenku wodoru lub mocznika jest wysokie.
 • W przypadku produktów dostępnych bez recepty należy zachować szczególną ostrożność. Postępuj zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu i upewnij się, że nie nakładasz pasków powyżej brzegu dziąsłowego, gdyż mogą one podrażnić tkankę dziąseł.

Pióro wybielające: To doskonałe rozwiązanie dla osób nieustannie przemieszczających się, gdyż można je włożyć do torebki, kieszeni albo plecaka. Pamiętaj o kilku sprawach:

 • Za pomocą pióra cienką warstwę żelu można szybko i łatwo nałożyć na zęby.
 • W porównaniu z paskami wybielającymi masz większą kontrolę na obszarem pokrycia,
 • jednak czynniki wybielające zawarte w piórze wykazują słabsze działanie. W wielu sytuacjach nie ma to dużego znaczenia, gdyż liczy się przede wszystkim wygoda stosowania.

Zabieg wybielający w gabinecie dentystycznym

Jeśli plamy nie ustępują po zastosowaniu domowych metod, nie trać nadziei! Porozmawiaj z dentystą o profesjonalnym zabiegu, który pomoże Ci pozbyć się głębokich przebarwień.

Chociaż ta metoda może okazać się najskuteczniejsza, zwykle jest również najdroższa. Jeśli zniechęca Cię cena zabiegu:

 • Sprawdź, czy w Twojej okolicy nie ma kliniki oferującej tanie usługi stomatologiczne, w tym usługi wybielania zębów.

Znasz już wszystkie rodzaje przebarwień powstających na zębach i wiesz, jak je bezpiecznie usuwać. Możesz stosować metody domowe lub poddać się profesjonalnemu zabiegowi w gabinecie dentystycznym. Skonsultuj się ze stomatologiem, który wskaże Ci opcję najlepszą dla Ciebie. Bądź jak holywoodzka gwiazda i zachwycaj wszystkich błyszczącym uśmiechem!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz