pasta na wrażliwe zęby

Najlepsza pasta do zębów wrażliwych: co się w niej znajduje?

Prawidłowa higiena jamy ustnej zapewni zdrowie Twoim zębom. Jeśli jednak nie możesz cieszyć się ulubionymi ciepłymi i zimnymi przysmakami ze względu na wrażliwe zęby, wybierz pastę z odpowiednimi składnikami – złagodzisz dyskomfort i przez tygodnie będziesz rozkoszować się swoimi ulubionymi lodami!

Jakie są więc przyczyny wrażliwości zębów? Zęby zbudowane są z miękkiej, wypełnionej nerwami tkanki wewnętrznej i warstwy zębiny pokrywającej miazgę, która znajduje się właśnie na tym poziomie. Szkliwo leży nad zębiną i pokrywa zęby wystające z dziąseł. Kostniwo to warstwa pokrywająca korzenie zębów poniżej korony. Szkliwo i kostniwo zabezpieczają wewnętrzną część zęba, ale jeśli ulegną erozji lub pęknięciu, miazga staje się bardzo wrażliwa na zmiany temperatury w jamie ustnej – tak rozwija się wrażliwość zębów.

Chociaż u niektórych osób naturalnie tworzy się cienkie szkliwo, istnieją również inne przyczyny erozji lub pęknięcia:

  • Próchnica
  • Gwałtowne szczotkowanie
  • Stosowanie szczoteczki z twardym włosiem
  • Spożywanie bardzo kwaśnych pokarmów i napojów
  • Zgrzytanie zębami
  • Recesja dziąseł
  • Niektóre zabiegi dentystyczne, np. wybielanie zębów – w tym przypadku wrażliwość jest przejściowa

Składniki w paście do zębów wrażliwych

Jeśli przyczyna wrażliwości zębów nie jest bardzo poważna, regularne szczotkowanie delikatną pastą może okazać się zupełnie wystarczające. Najlepsze pasty do zębów wrażliwych zawierają składniki wzmacniające szkliwo i chroniące nerwy przed działaniem gorących i zimnych produktów spożywczych. Oto niektóre składniki, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania pasty do zębów:

Arginina

Arginina to aminokwas naturalnie występujący w ślinie. W połączeniu z wapniem tworzy warstwę ochronną, która uszczelnia i zamyka otwarte kanaliki zębinowe znajdujące się poniżej szkliwa i kostniwa. Warstwa ta odporna jest na działanie kwasów, a więc przynosi ulgę osobom z wrażliwymi zębami.

Azotan potasu

Ten składnik nie znajduje się w zwykłej paście do zębów – wchodzi w skład wyłącznie past do zębów wrażliwych. Azotan potasu blokuje szlaki prowadzące z powierzchni zęba do miazgi znajdującej się wewnątrz niego i chroni nerwy, skutecznie je znieczulając i zmniejszając dyskomfort. Aby jednak poczuć różnicę, produkt należy stosować przez jakiś czas.

Fluorek

Fluorek wzmacnia słabe lub zerodowane szkliwo i pomaga zapobiegać rozwojowi próchnicy. Większość past do zębów sprzedawanych bez recepty zawiera fluorek, ale dentysta może przepisać Ci pastę o wysokiej zawartości tego związku, jeśli dokucza Ci wrażliwość zębów. Wiele produktów w postaci żelu zawiera niewielkie ilości fluorku cynawego. W skład innych wchodzi fluorek sodu. Dentysta może zalecić Ci pastę do zębów wrażliwych zawierającą jeden z tych dwóch rodzajów fluorku.

Dbanie o wrażliwe zęby

Bolesne pieczenie po wypiciu łyku zimnego napoju może stać się tylko wspomnieniem. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą do zębów wrażliwych, stosuj szczoteczkę z miękkim włosiem i nigdy nie wykonuj gwałtownych ruchów! Te małe zmiany w codziennej pielęgnacji zębów złagodzą dyskomfort już za kilka tygodni.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz