Ten artykuł przeczytasz w 1,5 minuty
Spis treści
Ten artykuł przeczytasz w 1,5 minuty
Problem z nadwrażliwością zębów dotyczy wielu osób. Nadwrażliwość często wywołana jest jedzeniem lub piciem czegoś zimnego, gorącego, słodkiego lub kwaśnego. U osób zdrowych zębina (warstwa zęba bezpośrednio otaczająca nerw) pokryta jest szkliwem w obrębie korony zęba oraz dziąsłem otaczającym ząb. Z czasem warstwa szkliwa może stawać się coraz cieńsza, wskutek czego zapewnia ona słabszą ochronę. Dziąsła mogą się też z czasem cofać, odsłaniając zębinę powierzchni korzenia.
Zębina zawiera mnóstwo maleńkich otworków i kanalików biegnących od zewnętrznej powierzchni zęba do znajdującego się w jego centrum nerwu. Gdy zębina zostaje odsłonięta, kanaliki te ulegają pobudzeniu w wyniku zmian temperatury lub podczas spożywania niektórych pokarmów. Poniższe zdjęcie przedstawia kanaliki zębiny pod mikroskopem:
Odsłonięcie zębiny może mieć różne przyczyny, z których najczęstsze to:
Nadwrażliwość mogą też wywołać niektóre zabiegi dentystyczne. Nadwrażliwość w trakcie lub po zabiegu występuje często w przypadku wybielania zębów, profesjonalnego oczyszczania oraz zakładania aparatów ortodontycznych lub plomb.
Pierwszym etapem leczenia nadwrażliwości zębów jest określenie jej przyczyny - w tym celu warto skorzystać z pomocy dentysty. Jeśli nadwrażliwość spowodowana jest odsłonięciem zębiny, istnieje kilka sposobów, z których pacjent i stomatolog mogą skorzystać w celu złagodzenia tej dolegliwości. Należą do nich:
Reasumując, niezależnie od tego czy konieczne jest wykonanie zabiegu w gabinecie stomatologicznym czy wystarczy nabycie produktów dostępnych bez recepty, najważniejszym etapem jest wizyta u dentysty, który określi przyczynę nadwrażliwości zębów i pomoże znaleźć skuteczne rozwiązanie.