Nadtlenek wodoru
Badge field

Zastosowanie nadtlenku wodoru w leczeniu dziąseł i zębów | Colgate®

Published date field

Z pewnością słyszałeś o nadtleneku wodoru. Być może trzymasz plastikową buteleczkę z tym związkiem w swojej apteczce i używasz jej do dezynfekcji ran i zadrapań. Ale czy wiesz, że znajduje on również zastosowanie w pielęgnacji jamy ustnej? Nadtlenek wodoru stosuje się w leczeniu chorób dziąseł, procedurach wybielania zębów i nie tylko.

Zastosowanie nadtlenku wodoru w leczeniu chorób dziąseł

Niskie stężenia nadtlenku wodoru, wykorzystywanego zwykle jako środek pierwszej pomocy, stosowane są przez dentystów od lat, ponieważ pomagają zachować zdrowy uśmiech. Jak podaje Poradnik Zdrowie, związek ten w postaci wody utlenionej stosowany jest przy chorobach przyzębia i nie tylko.

Nadtlenek wodoru zwalcza bakterie powodujące chorobę dziąseł na dwa sposoby. Po pierwsze – uwalnia tlen. Bąbelki w roztworze nadtlenku powstają właśnie na skutek uwalniania tego pierwiastka. Tlen pomaga wyeliminować patogeny w przypadku najbardziej agresywnej formy choroby dziąseł. Obecność tlenu sprawia, że bakteriom beztlenowym trudniej jest przetrwać (lub wręcz uniemożliwia im przetrwanie).

Nadtlenek wodoru wspomaga leczenie choroby dziąseł i przyczynia się do poprawy ich stanu również w inny sposób – niszcząc ściany komórkowe bakterii. Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, płucze się nim kieszonki dziąsłowe przy stanach zapalnych.

Nadtlenek wodoru a higiena jamy ustnej

Chcesz wyeliminować bakterie powodujące chorobę dziąseł na wczesnych etapach? Nie musisz szukać daleko – nadtlenek wodoru można wykorzystać jako środek zapobiegawczy! 3-procentowy roztwór wodny tego związku (dostępny w większości aptek) pomaga usunąć płytkę nazębną i eliminuje pierwsze objawy choroby dziąseł. Możesz spróbować specjalnej płukanki, mieszając wodę i 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru w równych proporcjach. Za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu możesz również nałożyć na zęby 3-procentowy roztwór, raz dziennie po szczotkowaniu, a następnie przystąpić do nitkowania.

Wybielanie zębów

Nadtlenek wodoru zajmuje wyjątkową pozycję w stomatologii kosmetycznej ze względu na swoje dobrze znane właściwości wybielające zęby. Ilość tego związku w produkcie do wybielania zależy od jego rodzaju i sposobu stosowania. Niektóre wybielające pasty do zębów zawierają nadtlenek wodoru, który zalecany jest przez ekspertów w tego rodzaju zabiegach kosmetycznych. Związek ten, zawarty w wielu produktach wybielających, usuwa przebarwienia z wewnętrznych i zewnętrznych warstw zębów, natomiast pasty z krzemionką o właściwościach czyszczących usuwają jedynie powierzchniowe plamy znajdujące się w zewnętrznych warstwach. Jeśli więc szukasz tanich, domowych sposobów na wybielenie zębów, pasta zawierająca nadtlenek wodoru będzie najlepszym rozwiązaniem!

Jeśli jednak chcesz szybko i skutecznie pozbyć się przebarwień, warto wydać nieco więcej pieniędzy i udać się do dentysty, który przeprowadzi profesjonalny zabieg wybielania. Żadna pasta do zębów nie zawiera tyle nadtlenku wodoru co produkty wybielające stosowane w gabinecie stomatologicznym. Wyższe stężenie tego związku sprawia, że plamy znikają szybciej niż w przypadku niskich stężeń charakterystycznych dla zwykłych past do zębów i produktów wybielających sprzedawanych bez recepty.

Czy nadtlenek wodoru jest bezpieczny?

Produkty do wybielania zębów z nadtlenkiem wodoru, stosowane prawidłowo i zgodnie z instrukcją producenta, są bezpieczne i skuteczne. W przypadku innych zastosowań, takich jak leczenie choroby dziąseł, związek ten jest bezpieczny, jeśli stosujesz go zgodnie z zaleceniami. Połknięcie małych ilości roztworu nadtlenku wodoru z domowej apteczki prawdopodobnie Ci nie zaszkodzi, ale uważaj na wyższe stężenia. Zawsze sprawdzaj etykietę produktu i stosuj go zgodnie z zaleceniami.

Chociaż nadtlenek wodoru jest szeroko dostępny i zapewne masz go w swojej apteczce, przed zastosowaniem go jako środka poprawiającego stan jamy ustnej najlepiej skonsultuj się z dentystą. W zależności od tego, czy chcesz zapewnić sobie zdrowe dziąsła, czy też śnieżnobiały i pewny uśmiech, lekarz wskaże Ci produkt odpowiedni dla Ciebie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz