Dwie pary przytulające się i uśmiechające się na zewnątrz
Badge field

Jak wybielić żółte zęby: 5 najważniejszych wskazówek

Jedzenie, napoje, niektóre leki i wiek z czasem powodują przebarwienia na zębach. Mogą one stać się żółte lub szare na skutek powstawania plam powierzchniowych lub głębokich. Dowiedz się więcej o przyczynach żółcenia zębów i poznaj wskazówki, jak w prosty sposób zapobiec powstawaniu przebarwień lub usunąć je.

Dlaczego moje zęby są żółte, skoro szczotkuję je codziennie?

Nawet jeśli prawidłowo dbasz o swoją jamę ustną, twoje zęby mogą z czasem pokryć się plamami. Szczotkowanie i stosowanie antyseptycznych płynów do płukania ust zapewnia jamie ustnej zdrowie oraz czystość. Jak jednak wyjaśnia Dentonet, predyspozycje genetyczne i niektóre nawyki wpływają na kolor zębów. Następujące czynniki mogą na przykład zabarwić je na żółto lub szaro:

  • Kwaśne napoje, takie jak kawa, herbata, napoje gazowane i wino
  • Palenie papierosów i stosowanie innych produktów tytoniowych
  • Cienkie szkliwo, które odsłania leżącą pod nim bladobrązową warstwę zwaną zębiną
  • Suchość w ustach
  • Niektóre leki, takie jak antybiotyki i suplementy
  • Geny
  • Proces starzenia

Jak pozbyć się żółtych przebarwień na zębach

Na szczęście istnieje wiele sposobów na wybielenie zębów. Prawidłowa higiena jamy ustnej, unikanie spożycia produktów powodujących plamy oraz stosowanie produktów wybielających zęby pomaga usunąć przebarwienia powierzchniowe i rozjaśnia uśmiech.

1. Prawidłowa higiena jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej ma zasadnicze znaczenie dla zachowania bieli zębów. Prawidłowe szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej lub alternatywnych produktów i stosowanie antyseptycznego lub wybielającego płynu do płukania ust zapewni zdrowie twojej jamie ustnej. Ponadto regularne wizyty kontrolne u dentysty i przestrzeganie zasad pielęgnacji zapobiegają dalszym przebarwieniom oraz innym problemom dentystycznym.

2. Unikanie spożycia produktów powodujących przebarwienia

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma zasadnicze znaczenie, ale możesz również zapobiec powstawaniu nowych plam lub pogłębianiu się starych, unikając spożywania produktów zawierających kwasy i substancje, które zabarwiają zęby. Produkty spożywcze o intensywnym kolorze, takie jak czerwone wino, jagody i kawa, należy traktować jako przekąski, a nie regularne posiłki. Resztki można usunąć, szczotkując zęby zaraz po spożyciu.

3. Zabiegi i produkty wybielające zęby

Jeśli chcesz wybielić zżółknięte zęby, wybierz najskuteczniejszą metodę, czyli zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym. Profesjonalne zabiegi wybielające są bardzo popularne, ponieważ efekty widać już po jednej lub kilku wizytach. Trwają one dłużej niż rezultaty osiągane za pomocą ogólnodostępnych produktów.

Dentysta może polecić zestaw do stosowania w domu, który obejmuje spersonalizowaną nakładkę z żelem wybielającym. Instrukcje mogą się różnić, ale pacjent zwykle powinien nosić nakładkę wieczorem przez określony czas, przez 1–2 tygodnie. Aby przedłużyć efekt, przestrzegaj zaleceń dentysty dotyczących pielęgnacji pozabiegowej.

Zabiegi wybielające wykonywane w gabinecie dentystycznych są zwykle droższe niż produkty kupowane w sklepie. Jeśli chodzi o te drugie, dostępnych jest wiele opcji. Wybielające paski, płyny do płukania jamy ustnej, pasty do zębów i pisaki są już powszechnie dostępne bez recepty. Te produkty zawierają niższe stężenie czynników wybielających, więc zwykle są mniej skuteczne niż środki stosowane przez stomatologa. Są jednak w stanie zapewnić widoczny efekt.

4. Ochrona szkliwa

Jeśli twój uśmiech nie jest wystarczająco jasny, winne może być słabe szkliwo. Jak wyjaśnia Medicover, szkliwo to twarda substancja pokrywająca zęby. Po uszkodzeniu nie odtwarza się samoistnie. Jeśli zostanie objęte stanem chorobowym, nie można go odbudować, zaś słabe szkliwo jest bardziej podatne na próchnicę. Właśnie wtedy warto zadbać o tę warstwę. Fluor znajdujący się w większości past do zębów wzmacnia szkliwo i chroni je przed zużyciem spowodowanych spożywaniem kwaśnych produktów, a w konsekwencji – przed przebarwieniami związanymi ze słabym szkliwem.

5. Spożywanie produktów bogatych w wapń

Jak wyjaśnia Dentonet, aby wzmocnić szkliwo, należy stosować dietę bogatą w wapń. Pod zdrowym szkliwem nie widać zębiny, przez co ząb wydaje się bielszy. Dentonet dodaje, że aby ułatwić reminalizację szkliwa, do diety należy włączyć żywność bogatą w wapń oraz witaminę D.

Jeśli przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej nie poprawia wyglądu zębów, warto rozważyć powyższe opcje. Skonsultuj się z dentystą, który wskaże ci sposoby usuwania plam powierzchniowych, dzięki czemu zachowasz jasny uśmiech.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz