fluor

Dlaczego warto wybrać pastę do zębów z fluorem?

W przyrodzie występuje wiele minerałów korzystnych dla zdrowia. Wapń wzmacnia kości, żelazo dostarcza tlen do krwinek, a cynk zapewnia prawidłowe działanie układu odpornościowego. Innym minerałem chroniącym ciało jest fluorek. Znajduje się on w glebie i skałach i często wchodzi w skład past do zębów, bo zapewnia zdrowie zębom. W ostatnich dekadach fluor zawarty w pastach do zębów przyczynił się znacznie do ograniczenia występowania próchnicy i poprawy zdrowia jamy ustnej na całym świecie.

Jakie działanie ma fluorek?

Fluorek wywiera podwójnie korzystny wpływ na szkliwo. Podczas wyrzynania się zębów wspiera rozwój tej warstwy i sprawia, że staje się ona twarda i odporna na próchnicę. Po wyrżnięciu się zębów fluorek zawarty w paście, płynie do płukania jamy ustnej, a nawet wodzie kranowej wzmacnia szkliwo i uodparnia je na działanie kwasu produkowanego przez bakterie, zwłaszcza po zjedzeniu słodkich potraw. Ponadto remineralizuje zęby, czyli odbudowuje zużyte lub osłabione szkliwo i nie dopuszcza do jego całkowitego zaniknięcia.

Dlaczego fluorek zawarty jest w paście do zębów?

Fluorek przedostaje się do ciała na kilka sposobów. Jednym z nich jest picie wody poddanej fluoryzacji. Jak wyjaśnia portal Infodent24, zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), stężenie fluoru w wodzie pitnej powinno wynosić 0,5-1 mg/l. W Polsce normy te są spełnione. Innym rozwiązaniem, korzystnym szczególnie w przypadku osób, które nie mają dostępu do fluoryzowanej wody lub które mają powody, aby jej nie pić, jest zażywanie suplementów fluoru albo zabieg lakierowania wykonany w gabinecie dentystycznym.

Pamiętaj jednak, że picie fluoryzowanej wody częściowo chroni zęby przed próchnicą, ale nie zapewnia pełnej ochrony. Jak wyjaśnia portal Infodent24, wyniki badań naukowych potwierdzają, że pasty do zębów z fluorem zapobiegają rozwojowi próchnicy. Powinny one jednak posiadać atest odpowiedniego organu. Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej oficjalnie zaleca stosowanie past do zębów z fluorem.

Jak wybrać pastę do zębów?

Chociaż na rynku dostępne są produkty niezawierające fluoru, pamiętaj, że to naprawdę ważny składnik. Pasty do zębów powinny również posiadać atest odpowiedniego organu. Inne właściwości, takie jak smak czy konsystencja (pasta, żel) to wyłącznie kwestia osobistych preferencji.

Jeśli dokucza Ci nadwrażliwość zębów lub jeśli w przeszłości rozwinęło się u Ciebie zapalenie dziąseł, wybierz pastę do zębów, która oprócz fluoru zawiera również inne składniki, takie jak środki wzmacniające szkliwo i usuwające kamień nazębny.

Stosowanie pasty do zębów z fluorem

Aby czerpać jak najwięcej korzyści z pasty do zębów, stosuj ją zgodnie z zaleceniami dentysty. Niezbędnym elementem rutyny jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Ilość pasty, jaką można użyć, zależy od wieku osoby. W przypadku dzieci w wieku 3–6 lat ilość nie powinna być większa od ziarnka groszku. Mniejsze ilości zalecane są u młodszych dzieci. Aby zapewnić dodatkową ochronę, zwłaszcza jeśli dentysta wyda takie zalecenie, Ty i dziecko w wieku powyżej 6. roku życia możecie dodatkowo stosować po szczotkowaniu płyn do płukania jamy ustnej z fluorem.

Pamiętaj, że szczotkowanie zębów to pierwszy krok do zdrowia jamy ustnej. Ograniczenie do minimum spożywanie produktów powodujących próchnicę (np. cukierków) i profesjonalne czyszczenie u dentysty dwa razy w roku zapewnią Ci zdrowe i silne zęby.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz