Neuralgia nerwu trójdzielnego
Badge field

Przyczyny bólu twarzy | Colgate®

Published date field

Ból twarzy może być tępy, intensywny, krótkotrwały, chroniczny, jedno- lub obustronny. Jeśli dokucza właśnie Tobie, na pewno zastanawiasz się, jak mu zaradzić. Jak wyjaśnia Portal Zdrowie, przyczynami tego bólu są najczęściej zapalenie zatok lub ból głowy. Jednak ból twarzy może być spowodowany także przez schorzenia, takie jak choroby miazgi zęba czy ospa. Najgroźniejszymi przyczynami są jaskra i nowotwory jamy ustnej. Poniżej znajdziesz kilka częstych przyczyn tej dolegliwości i dowiesz się, jak je rozpoznać.

Ropień zęba

Jak wyjaśnia portal Medonet, ropień zęba powoduje dotkliwy ból. Przyczyną tego stanu jest infekcja, która rozwija się, gdy bakterie przedostają się do nerwów i naczyń krwionośnych zęba, zwłaszcza jeśli pacjentowi doskwiera zaawansowana próchnica, choroba dziąseł lub pęknięty ząb. Objawy obejmują pulsujący i uporczywy ból, nieprzyjemny posmak w ustach, obrzęk twarzy, zaczerwienienie dziąseł i gorączkę. Ropień to poważna infekcja, więc nie zwlekaj i skonsultuj się z dentystą, który zaleci leczenie i przepisze Ci środki uśmierzające ból.

Suchy zębodół

Jak wyjaśnia portal Medonet, w trakcie ekstrakcji zęba dochodzi do przerwania ciągłości błony śluzowej i powstaje rana wypełniająca się krwią. Tworzy ona skrzep, czyli naturalną osłonę rany. Następuje proces gojenia, w trakcie którego błona śluzowa jest odtwarzana. Suchy zębodół to zaburzenie tego procesu i wystąpienie lokalnego zapalenia. Objawy przypominają te, które występują u osób z ropniem zęba – intensywny ból, obrzęk, nieprzyjemny posmak w ustach i gorączka. W takich przypadkach dentysta lub chirurg szczękowy natychmiast skieruje Cię na leczenie.

Zespół stawu skroniowo-żuchwowego

Stawy skroniowo-żuchwowe umożliwiają rozwieranie i zamykanie szczęki. Zaburzenie funkcjonowania tych stawów może spowodować dolegliwości bólowe. Nawykowe zgrzytanie zębami lub zaciskanie ich, a także wady zgryzu, wpływają na pracę stawów. Ból twarzy i zespół stawu skroniowo-żuchwowego mogą być również spowodowane artretyzmem, urazem i zwichnięciem. Jeśli w okolicach tych stawów wyczuwasz trzaskanie, strzelanie lub ból, skonsultuj się z dentystą. Jak wyjaśnia portal Medonet, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentowi zaleca się leczenie stomatologiczne i protetyczne, fizjoterapię, fizykoterapię, ćwiczenia relaksacyjne albo stosowanie zwykłej płytki zgryzowej.

Bóle głowy

Osoby skarżące się na ból głowy przyznają, że ból twarzy powiązany z migreną lub silnym bólem głowy może być naprawdę intensywny. Te dolegliwości bólowe rozwijają się zwykle po jednej stronie głowy i twarzy. Ból często pojawia się wokół oczu, choć w przypadku migreny występuje również w okolicach zębów i szczęki. Jeśli leki sprzedawane bez recepty nie okażą się skuteczne, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.

Zapalenie zatok

Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, zapalenie zatok szczękowych to stan zapalny obszaru, który rozciąga się po obu stronach twarzy niemalże od korzeni zębów górnych, przez dno oczodołu aż do jamy nosowej. Objawy obejmują obrzęk twarzy, ucisk wokół oczu i policzków, ból ucha, nieprzyjemny zapach z ust oraz gorączkę. Korzenie zębów górnych znajdują się bardzo blisko zatok, więc ból tych okolic często mylony jest z bólem zębów. Leki sprzedawane bez recepty mogą przynieść Ci pewną ulgę, ale jeśli objawy nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem.

Nerwoból nerwu trójdzielnego

Nerw trójdzielny jest jednym z najdłuższych nerwów czaszkowych. Przekazuje impulsy z twarzy do mózgu. Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, częstą przyczyną nerwobólu nerwu trójdzielnego jest naczynie krwionośne, które uciska nerw znajdujący się w jamie czaszki, najczęściej w miejscu, gdzie wnika on do mózgu. Sporadyczne napady bólu (łagodnego, rozdzierającego lub kłującego) wywoływane są przez delikatne podrażnienie okolic twarzy, zwłaszcza podczas robienia makijażu, szczotkowania zębów lub po zwykłym dotknięciu. Leczenie tej chronicznej dolegliwości polega na stosowaniu leków, zastrzyków i wykonaniu zabiegu chirurgicznego.

Półpasiec

Po przejściu w dzieciństwie ospy, wirus ospy wietrznej i półpaśca ukrywa się w niektórych nerwach i pozostaje nieaktywny przez pewien czas. Jego obecność sprzyja wystąpieniu półpaśca w późniejszym okresie życia. Po reaktywacji wirus powoduje intensywny ból i mrowienie po jednej stronie ciała, pęcherzykową wysypkę, bóle głowy i stawów oraz dreszcze. Półpasiec może upośledzić nerwy twarzowe i spowodować opadnięcie powiek, zesztywnienie mięśni twarzy, utratę słuchu oraz zaburzenia wzroku lub smaku. Jeśli wystąpią u Ciebie pierwsze objawy tej choroby, nie zwlekaj i udaj się po pomoc do lekarza. Przepisze Ci on leki przeciwwirusowe i silne środki przeciwzapalne, które złagodzą objawy.

Przyczyny bólu twarzy są naprawdę różnorodne, dlatego też najlepiej udaj się do lekarza lub dentysty, który powie Ci, jak sobie z nim radzić. Nie zapominaj, że prawidłowa diagnoza to podstawa skutecznego leczenia.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz