Ból szczęki lub żuchwy: przyczyny i leczenie
Badge field

Ból szczęki lub żuchwy: przyczyny i leczenie

Published date field

Jeśli odczuwasz ból szczęki lub twarzy, prawdopodobnie szukasz przyczyny w stanie uzębienia. W wielu przypadkach jest to całkowicie uzasadnione, czasami jednak przyczyna wiąże się z pewnymi stanami chorobowymi. W takim przypadku diagnoza i leczenie mogą nastręczać wielu problemów. Konieczna będzie wizyta zarówno u dentysty, jak i lekarza ogólnego.

Lecz przyczyny, nie objawy

Wiele osób cierpiących na ból szczęki próbuje leczyć się za pomocą środków przeciwbólowych sprzedawanych bez recepty lub leków na receptę zażywanych przez członka rodziny. Aby skutecznie zwalczyć ból, trzeba najpierw postawić diagnozę. Leki przeciwbólowe łagodzą objawy, ale nie eliminują przyczyny. Komplikują również rozpoznanie problemu, gdyż często powodują poważne efekty uboczne związane z przedawkowaniem: przyjmowanie nadmiernych dawek ibuprofenu lub paracetamolu, sprzedawanych zwykle bez recepty, może powodować martwicę nerek lub niewydolność wątroby, a leki na receptę zażywane w dużych dawkach mogą wywoływać uzależnienie.

Jeśli doskwiera Ci ból szczęki, dentysta lub chirurg szczękowy powinien wykonać całościowe badanie. Zwykle zaleca się prześwietlenie zębów, skanowanie metodą tomografii komputerowej, a czasami też badanie krwi. To ostatnie wykonuje się zwykle po wykluczeniu przyczyny związanej ze stanem uzębienia.

Możliwe przyczyny i leczenie

Przyczyny bólu szczęki lub twarzy związane ze stanem jamy ustnej obejmują próchnicę lub ropienie zębów, zapalenie dziąsła (ropień okołozębowy), bruksizm, dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego i urazy szczęki. Leczenie tych schorzeń wykonywane jest przez dentystę lub chirurga szczękowego. W przypadku próchnicy lub ropienia zębów stosuje się leczenie kanałowe, nakłada plombę lub usuwa się ząb. Zapalenie dziąseł leczy się antybiotykami lub za pomocą głębokiego skalingu.

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego nie poddaje się łatwo leczeniu, ponieważ jej przyczyny są często złożone. Ból może być spowodowany dysfunkcją mięśni lub stawów szczęki. Wady zgryzu to kolejny czynnik przyczyniający się do rozwoju tego zaburzenia. W takim przypadku stosuje się aparat ortodontyczny. Jeśli przyczyna bólu wiąże się z dysfunkcją mięśni, można ją leczyć środkami rozluźniającymi, lekami przeciwzapalnymi lub stosując nakładkę na zęby. Dysfunkcję stawów leczy się lekami przeciwzapalnymi lub poddaje się je zabiegowi artroskopii.

Urazy szczęk mogą prowadzić do urazów kości, mięśni, okolic skroniowo-żuchwowych i zębów. Leczy się je środkami rozluźniającymi mięśnie, lekami przeciwzapalnymi albo wykonuje się zabieg chirurgiczny. Inne przyczyny bólu obejmują zwichnięcie żuchwy, artretyzm, dusznicę bolesną, klasterowy ból głowy, zapalenie ucha, torbiele, guzy, zawał serca, zapalenie zatok, migreny, stres i nerwoból nerwu trójdzielnego.

Zawał serca to prawdopodobnie najpoważniejsza spośród możliwych przyczyn bólu twarzy. Zwykle powoduje ból w klatce piersiowej, który może promieniować aż do szczęki. Niektórzy pacjenci po zawale odczuwają ból tylko w szczęce. Dusznica bolesna to kolejny stan chorobowy powodujący ten rodzaj bólu. Rozwija się na skutek niedoboru tlenu doprowadzanego do mięśnia sercowego.

W przypadku klasterowego bólu głowy, zapalenia ucha i migreny ból promieniuje do szczęki, natomiast ból związany z torbielami i guzami tworzącymi się w okolicach szczęki, a także ból towarzyszący zapaleniu ucha, rozchodzą się na zęby. Nerwoból nerwu trójdzielnego to stan powodujący nieznośny ból szczęki i twarzy. Na szczęście jest on krótkotrwały i jednostronny. Może być rozdzierający, przeszywający lub porażeniowy. Taki stan łatwo pomylić z bólem okolic jamy ustnej. Diagnoza nerwobólu nerwu trójdzielnego jest często nieprawidłowa, a wielu pacjentów niepotrzebnie przechodzi zabieg stomatologiczny. W przypadku tego schorzenia stosuje się odpowiednie leki i wykonuje zabieg chirurgiczny.

Jak widać, ból szczęki ma różnorodne przyczyny. Pamiętaj, że nie wystarczy leczyć objawów – konieczna jest tu pomoc lekarza. Dentysta i lekarz postawią diagnozę na wczesnych etapach rozwoju zaburzenia i przedstawią Ci plan leczenia.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz