Mama pomaga synowi w szczotkowaniu zębów, a młoda córka stojąca obok sama je myje.

Czego używać do wrażliwych zębów u dzieci?

Czy namówienie dziecka do umycia zębów sprawia ci kłopoty? Choć możesz uważasz, że twoje dziecko jest uparte, to przyczyna może leżeć gdzie indziej. Twoje dziecko może mieć problem z wrażliwością zębów. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące tego, co może się dziać i jak sobie z tym poradzić.

Rozpoznanie przyczyny problemu

Jak wyjaśnia Puls Medycyny, nadwrażliwość zębów najczęściej rozwija się u osób w wieku 25–30 lat. Poniżej podajemy możliwe przyczyny i objawy wrażliwości zębów u dzieci:

  • Próchnica zębów może powodować zużycie szkliwa, a w konsekwencji – wrażliwość w kontakcie ze szczoteczką lub zimnym jedzeniem.
  • Uraz, np. złamanie lub pęknięcie zęba, może spowodować wrażliwość.
  • Dzieci z autyzmem mogą nie tolerować smaku pasty do zębów lub kontaktu ze szczoteczką.

Ostrożnie wybieraj pastę do zębów

Wybierając pastę do zębów dla swojego malucha, zwłaszcza jeśli występuje u niego jakiś problem, pamiętaj o kilku sprawach, np. o smaku. Jeśli dziecko nie chce szczotkować zębów, być może po prostu nie lubi smaku pasty. Kup pastę o łagodnym smaku i sprawdź. Niektóre pasty przeznaczone są specjalnie do wrażliwych zębów. Można je stosować od 12. roku życia. Zanim pozwolisz dziecku korzystać z tego typu produktów, skonsultuj się z dentystą.

Fluor – pierwiastek wzmacniający szkliwo

Fluor wzmacnia szkliwo, a w konsekwencji zmniejsza ryzyko próchnicy zębów. Jeśli ubytki są przyczyną wrażliwości zębów u twojego dziecka, a dentysta uważa, że występuje u niego wyższe niż przeciętne ryzyko próchnicy, może zalecić stosowanie fluoru w większym stężeniu. Większe ilości tego pierwiastka znajdują się np. w specjalnych żelach i piankach sprzedawanych na receptę.

Kształtowanie zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej

Upewnij się, że dziecko dba o swoje zęby. Największe znaczeniema szczotkowanie i nitkowanie (czyszczenie przestrzeni międzyzębowych) raz dziennie. Ten nawyk owie zębom i dziąsłom oraz zmniejsza ryzyko powstawania ubytków, które są przyczyną wrażliwości zębów. Daj dziecku szczoteczkę z miękkim włosiem. Zmniejsza ona ryzyko podrażnienia dziąseł i szkliwa na skutek energicznego szczotkowania.

Wrażliwość zębów rozwija się zwykle w okresie wczesnej dorosłości, ale czasami występuje również u dzieci. Najważniejsze jest określenie głównej przyczyny. Może to być uwrażliwienie na smak pasty do zębów, próchnica albo wrażliwość towarzysząca autyzmowi. Bez względu na powód nie pozwalaj, aby dziecko zaniechało nawyków związanych z prawidłową higieną jamy ustnej. Jeśli wrażliwość nie ustępuje, skonsultuj się z dentystą.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz