próchnica zębów

Etapy rozwoju próchnicy

Być może zastanawiasz się, dlaczego dentyści i higieniści nieustannie promują praktyki i produkty zapobiegające powstawaniu płytki nazębnej? Powód jest prosty: próchnica zaczyna się od płytki nazębnej, czyli cienkiej warstwy bakterii, która stale gromadzi się na powierzchni zębów.

Nieleczona płytka nazębna (biofilm) zaczyna siać coraz wieksze spustoszenie w jamie ustnej:

  1. Bakterie tworzące płytkę spożywają cukier i produkują kwasy.
  2. Wzrost ilości kwasów powoduje stopniowe uszkodzenie szkliwa i powstawanie ubytków.
  3. Nieleczone ubytki z czasem pogarszają przebieg próchnicy. A na bardziej zaawansowanych etapach choroby leczenie staje się naprawdę skomplikowane

Poznaj różne etapy rozwoju próchnicy i dowiedz się, jak wraz z dentystą i higienistką możesz powstrzmać rozrost płytki nazębnej i chorobę.

Pierwsze objawy próchnicy

Pierwsze objawy próchnicy to zwykle brązowe lub białe plamki na zębach, które rozwijają się na skutek osłabienia szkliwa.

Próchnica na wczesnych etapach może rozwijać się bezobjawowo, więc rozpozna ją tylko dentysta. Właśnie dlatego należy regularnie udawać się na wizyty kontrolne u stomatologa.

Zanim pojawi się ubytek, próchnicę można powstrzymać, a nawet odwrócić jej przebieg. W tym celu dentysta może Ci zalecić:

  • Wzmocnienie szkliwa za pomocą produktów takich jak fluorek stosowany miejscowo
  • Zabezpieczenie zębów za pomocą uszczelniaczy

Etapy próchnicy

Nieleczona próchnica wiąże się z koniecznością wykonania bardziej skomplikowanych zabiegów, nadwrażliwością i bólem.

W zależności od etapu choroby dostępnych jest wiele różnych opcji leczenia.

Etapy próchnicy: Jeśli leczenie próchnicy nie rozpocznie się na wczesnych etapach, osłabione szkliwo zacznie pękać, powodując powstawanie ubytków.

Cofnięcie uszkodzenia może być wtedy niemożliwe. Dentysta jest jednak w stanie zapobiec postępowi choroby.

Jeśli zauważysz u siebie ubytki, niezwłocznie udaj się do dentysty.

Stomatolog usunie okolice zęba objęte próchnicą i założy wypełnienie. W przypadku większych ubytków konieczne może okazać się założenie korony, czyli nakładki w kolorze zęba, która całkowicie go pokrywa.

Próchnica zębiny: Nieleczona próchnica powoli obejmuje coraz głębsze części zęba. Może przedostać się do zębiny, czyli wrażliwej warstwy leżącej pod szkliwem.

Co gorsza, choroba może objąć jeszcze głębsze okolice, takie jak miazga, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne.

Jak wyjaśnia portal ABC Zdrowie, objawy postępującej próchnicy to m.in.:

  • Wrażliwość
  • Ubytki w zębach
  • Ból zęba

Powikłania wynikające z nieleczonej próchnicy

Jeśli objawy nieleczonej próchnicy są naprawdę poważne, wynikające stąd powikłania mogą wymagać wykonania zabiegu chirurgicznego lub użycia innej inwazyjnej metody leczenia.

Pozostawienie choroby samej sobie może spowodować infekcję. Jak wyjaśnia portal Medicover, ropień zęba to stan zapalny w okolicy tkanek otaczających wierzchołek korzenia.

Objawy to przede wszystkim silny ból zęba, obrzęk, gorączka, dreszcze, złe samopoczucie. Ostatnie stadium cechuje się przebiciem ropnia zęba do tkanek miękkich, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych, ale prowadzi jednocześnie do powiększenia się obrzęku okolicznych tkanek.

Utrata zębów to kolejny skutek nieleczonej próchnicy.

Zapobieganie próchnicy zębów

Na szczęście ryzyko próchnicy można zmniejszyć, zmieniając codzienne nawyki.

Dbaj o higienę jamy ustnej: Pielęgnacja zębów zajmuje tylko pięć minut dziennie.

  • Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem.
  • Nitkuj zęby przynajmniej raz dziennie.
  • Stosuj płyn do płukania jamy ustnej z fluorem, zwłaszcza jeśli dentysta zaleci Ci ten środek.

Stosuj dietę nieszkodzącą zębom: Jak wyjaśnia portal Dentonet, prawidłowe żywienie to jeden z wielu aspektów zapobiegania próchnicy.

  • Jedz owoce i warzywa, zwłaszcza te bogate w błonnik, a poprawisz przepływ śliny.
  • Spożywaj nabiał, np. sery, jogurty i mleko. Nabiał wzmaga produkcję śliny i dostarcza szkliwu niezbędne witaminy i minerały.
  • Unikaj spożywania słodkich produktów, takich jak ciasta i ciasteczka. Jeśli nie możesz się powstrzymać, jedz je podczas posiłków, kiedy w jamie ustnej znajduje się więcej śliny zmniejszającej ilość kwasu. Po spożyciu tych produktów umyj zęby.
  • Unikaj spożywania produktów zawierających duże ilości skrobi, takich jak chipsy. Przylegają one do zębów i sprzyjają tworzeniu się płytki nazębnej. Jeśli nie możesz się oprzeć, wiesz, co robić: po spożyciu tych produktów umyj zęby.

Poproś dentystę o więcej informacji dotyczących diety nieszkodzącej zębom.

Regularnie udawaj się na wizyty kontrolne u stomatologa: Jak już wiesz, wizyty te mają zasadnicze znaczenie, gdyż umożliwiają dentyście rozpoznanie próchnicy na wczesnych etapach i wdrożenie leczenia jeszcze przed zaostrzeniem objawów.

Jeśli jednak podejrzewasz u siebie ubytek, natychmiast udaj się do stomatologa. Higiena jamy ustnej na pierwszych etapach próchnicy ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz