ból zęba u dziecka
Badge field

Naturalne metody uśmierzania bólu zęba u dziecka

Jeśli Twoje dziecko krzywi się z bólu, zaczynasz kierować się instynktem rodzicielskim. Czy wiesz jednak, jak uśmierzyć ból zęba? Jeśli zaczyna on dokuczać dziecku i nie możesz udać się z nim do dentysty, możesz wypróbować domowe sposoby.

Domowe sposoby na ból zęba

Już po pierwszych oznakach bólu spróbuj rozpoznać oczywiste przyczyny. Użyj nici dentystycznej, aby usunąć zalegające cząstki pokarmu, poszukaj ruszających się zębów i sprawdź jamę ustną pod kątem obrażeń. Następnie podejmij środki, które złagodzą dyskomfort dziecka przed wizytą u dentysty.

  • Płukanka z soli
    Jak wyjaśnia portal ABC Zdrowie, łyżeczka soli rozpuszczona w filiżance wrzącej wody stanowi doskonały sposób na ból zęba. Płyn należy trzymać w jamie ustnej przez około 30 sekund, a następnie wypluć.
  • Zimne okłady
    Możesz również nałożyć zimny okład na zewnętrzną część policzka dziecka, blisko bolesnych okolic. Okład sprawi, że naczynia krwionośne zwężą się, co w konsekwencji złagodzi ból. Owiń miękkim ręcznikiem zamrożony żelowy okład lub torebkę lodu i pomóż dziecku unieruchomić ją, aby zmniejszyć nacisk i obrzęk w jamie ustnej.
  • Olejek goździkowy ma właściwości bakteriobójcze i uśmierzające ból zębów. Rozpuść olejek w jadalnym środku, takim jak olej z migdałów. Za pomocą patyczka higienicznego delikatnie nałóż go w okolicach zęba. Pamiętaj, że olejek goździkowy ma nieprzyjemny smak, a po połknięciu może spowodować skutki uboczne, więc stosuj go u starszych dzieci – w ten sposób upewnisz się, że nie zostanie przypadkowo połknięty. Jeśli nie masz w domu olejku goździkowego, poproś w aptece o doustny lek na bazie tego olejku sprzedawany bez recepty.

Udaj się z dzieckiem do dentysty

Powyższe metody pomogą Ci uśmierzyć ból zęba u dziecka przed zaplanowaniem wizyty u dentysty. Strona Zdrowia wymienia następujące przyczyny bólu zęba: ubytki w zębach, zakażenie miazgi bakteriami, nadwrażliwość zębów, złamanie zęba, zapalenie spowodowane obumarciem miazgi, stan po usunięciu zęba, wyrzynanie się zębów, zapalenie lub zanikanie dziąseł. Dentysta rozpozna przyczynę i zaleci leczenie

Nigdy nie ignoruj bólu zęba u dziecka, nawet jeśli wydaje się ono spokojne. Jak najszybciej udaj się do dentysty, bo objawy mogą wymagać zabiegu stomatologicznego lub stosowania leku .

Przede wszystkim zachowaj spokój – za pomocą domowych środków uśmierzysz ból zęba i sprawisz, że na twarzy dziecka znowu pojawi się szeroki uśmiech!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz