Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Czy fluor jest bezpieczny dla niemowląt?
Fluor jest bezpieczny i zalecany dla małych dzieci, jeśli podawany jest w odpowiednich ilościach i zgodnie z wytycznymi. Stosowanie tego związku wiąże się z wieloma korzyściami – przede wszystkim wzmacnia szkliwo i zapobiega próchnicy. Zmniejsza ryzyko występowania ubytków u dzieci i chroni zęby osób dorosłych. Dowiedz się, jak należy podawać fluor dzieciom i zadbaj o zdrowie ich zębów i jamy ustnej.
Podczas wyrzynania się zębów fluorek powoduje powstawanie szkliwa, przez co stają się one twarde i odporne na ubytki i próchnicę. Według polskich ekspertów po pojawieniu się zębów rodzice powinni przestrzegać następujących zaleceń:
Pasty do zębów z fluorem: W przypadku dzieci do poniżej 3 roku życia należy szczotkować zęby, gdy tylko pojawią sie w jamie ustnej. Pasta powinna zawierać 1000 ppm fluoru, a jej ilość odpowiadać wielkości ziarnka ryżu. W przypadku dzieci w wieku 3—6 lat zalecane steżenie fluoru w paście to ponownie 1000 ppm, natomiast jej ilość powinna odpowiadać wielkości ziarnka grochu.
Płyn do płukania jamy ustnej z fluorem: Płyn pomaga zapobiegać powstawaniu ubytków; najlepiej podawać go dzieciom powyżej 6. roku życia.
Aby zapobiec fluorozie, zachęcaj dziecko do wypluwania pasty, gdy tylko stanie się do tego zdolne. Przypadkowe połykanie zbyt dużych ilości fluorku w okresie kształtowania się uzębienia może spowodować nieszkodliwe odbarwienie lub podziurawienie szkliwa.
Jak fluor pomaga zapobiegać rozwojowi próchnicy?
Po wyrznięciu się zębów fluor zawarty w paście do zębów, płynie do płukania jamy ustnej, a nawet wodzie kranowej, wzmacnia szkliwo, dzięki czemu staje się ono odporne na kwas produkowany przez bakterie zamieszkujące jamę ustną i odżywiające się cukrem pochodzącym z pokarmu. Ubytki rozwijają się łatwiej u dzieci, ponieważ szkliwo na zębach mlecznych jest delikatniejsze niż szkliwo na zębach stałych. Jednak na początkowych etapach rozwoju te drugie również cechują się pewną wrażliwością, gdyż po wyrznięciu twardnienie szkliwa nie dobiegło jeszcze końca. Według Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego fluor łączy się z minerałami zawartymi w szkliwie, przez co staje się ono odporniejsze na działanie kwasów.
Fluor to naturalnie występujący pierwiastek. Skąd możesz wiedzieć, czy podajesz dziecku odpowiednią ilość fluoru? Najlepiej podać mu szklankę wody z kranu. Dodawanie fluoru do sieci wodociągowych okazało się bezpieczną i skuteczną metodą zapobiegania próchnicy – stosowana jest on od ponad 70 lat. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) uważa fluoryzację wody pitnej za jedno z największych osiągnięć XX. wieku w dziedzinie zdrowia publicznego. Fluoryzacja cieszy się dużą popularnością ze względu na fakt, że jest łatwą metodą dostarczania zapasów fluoru wszystkim mieszkańcom danej społeczności, bez względu na wiek, dochody, wykształcenie czy dostęp do opieki stomatologicznej.
Czy w Twojej rodzinie używa się głównie wody butelkowanej albo filtrów? Nie wszystkie wody w butelkach zawierają fluor, więc jej picie może odbywać się kosztem korzyści związanych z zapobieganiem próchnicy. Co więcej, domowe filtry mogą usuwać ten korzystny minerał z wody kranowej. Jeśli zdecydujesz się na założenie filtra, wybierz taki, który posiada certyfikat Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego – w ten sposób upewnisz się, że filtr nie usuwa fluoru z wody.
Każdy rodzic ma nadzieję, że zęby dziecka będą zdrowe, a uśmiech – piękny. Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie dziecku zębów pozbawionych ubytków jest przestrzeganie zaleceń stomatologów dotyczących stosowania fluoru.