zęby u niemowlaka

Zadziwiające fakty dotyczące zdrowia jamy ustnej u dzieci

Będąc rodzicem z pewnością wiesz, że dzieci nie wychowują się same. No dobrze, być może od początku wszystko było jasne i nie umknął Ci fakt, że liczba książek poświęconych wychowaniu szczęśliwego, zdrowego, inteligentnego i pełnego empatii dziecka jest praktycznie nieskończona. Od czego zacząć?! Jeśli szukasz informacji o tym, jak dbać o zdrowie jamy ustnej dziecka, możesz zacząć tutaj. Poznaj kilka zadziwiających faktów dotyczących zdrowia jamy ustnej u dzieci.

Próchnica zębów jako powszechna choroba wieku dziecięcego

Jak podaje portal Infodent24, próchnica zębów pozostaje nadal najczęstszą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego. Poniżej pokazano, jak przebiega w poszczególnych grupach wiekowych:

Dzieci w wieku 5–11 lat

  • 1 na 5 dzieci w tym wieku ma co najmniej jeden nieleczony ubytek.

Dzieci w wieku 12–19 lat

  • 1 na 7 dzieci w tym wieku ma co najmniej jeden nieleczony ubytek.

Dzieci z rodzin o niskich dochodach

  • Ryzyko rozwoju ubytków u dzieci z obu wspomnianych grup wiekowych jest tu dwukrotnie większe.

Na szczęście próchnicy można zapobiegać – wystarczy nauczyć dziecko zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i regularnie udawać się z nim na wizyty kontrolne do dentysty lub stomatologa dziecięcego.

Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, dziecko powinno udać się do dentysty, gdy skończy pół roku (wtedy pojawiają się pierwsze siekacze). Nigdy jednak nie jest za wcześnie na wizytę u stomatologa. Jeśli dziecku wyrzynają się ząbki, rozejrzyj się za dobrym dentystą dziecięcym i jak najszybciej umów się na wizytę.

Dowiedz się, jak przygotować się na pierwsze spotkanie dziecka ze stomatologiem.

Płyn do płukania jamy ustnej nie jest odpowiedni dla dzieci w wieku poniżej 4. roku życia

Jak wyjaśnia portal Medycyna Praktyczna, u dzieci, które jeszcze nie ukończyły 4. roku życia, nie należy stosować płynów do płukania ust W tym wieku dziecko może mieć trudności z powstrzymaniem się od połykania płynu. Co więcej, fluor zawarty w płynach przeznaczonych dla starszych dzieci i osób dorosłych może u młodszych dzieci wywołać stan chorobowy zwany fluorozą. Portal Medonet podaje, że w zależności od stopnia zaawansowania fluorozy zmiany mogą mieć postać pojedynczych lub zlewających się pasm lub plam opalizujących, kredowobiałych albo brunatnych.

W miarę jak dziecko rośnie, może zacząć stosować smakowe płyny sprzedawane w zabawnych butelkach, dostosowane do jego potrzeb. Upewnij się tylko, że potrafi płukać jamę ustną i wypluwa płyn bez połykania.

Sport to główna przyczyna urazów w obrębie jamy ustnej

Większość dzieci uprawia jakiś rodzaj sportu: bierze udział w rozgrywkach grupowych bądź jeździ na deskorolce, rowerze, łyżworolkach lub angażuje się w inną indywidualną aktywność sportową. Jak podaje portal Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 61% urazów w obrębie jamy ustnej odnoszonych jest właśnie podczas uprawiania sportów. Najlepszym sposobem na uniknięcie obrażeń jest skłonienie dziecka do założenia sprzętu ochronnego, w tym ochraniacza na zęby.

Prawidłowa higiena jamy ustnej na wczesnych etapach rozwojowych to najlepszy środek zapobiegawczy

Naucz dziecko zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i zabieraj je na wizyty kontrolne u dentysty, a zapobiegniesz powstawaniu poważnych problemów zdrowotnych i nieobecności w szkole. Wiele przypadków nieobecności ma związek właśnie z chorobami zębów i innych okolic jamy ustnej.

Pamiętaj, że przekazywanie dziecku prawidłowych nawyków oznacza przestrzeganie ich również u siebie. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie i nie zapominaj o czyszczeniu języka. Przynajmniej raz dziennie czyść przestrzenie między zębami za pomocą szczoteczki międzyzębowej lub irygatora. Możesz również stosować inne produkty, takie jak płyn do płukania jamy ustnej i skrobaczka do języka. Regularnie odwiedzaj dentystę. Gdy dziecko zobaczy, że przywiązujesz dużą wagę do zdrowych nawyków (i jeśli sprawisz, że będą one wydawały mu się zabawne), samo zacznie je wdrażać – to naprawdę powód do radości.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz