pleśniawki u niemowlaka

Czy biały nalot na języku dziecka oznacza pleśniawkę?

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Bogumiła Szeląg

Z tego artykułu dowiesz się, jakie mogą być przyczyny białego nalotu na języku niemowlaka. Artykuł omawia dwie główne możliwości: pleśniawkę, czyli drożdżycę, oraz resztki mleka pozostałe po karmieniu. Poznasz również, jak rozróżnić te dwa przypadki i jakie kroki podjąć, aby skutecznie zadbać o zdrowie dziecka.

Jak wiedzą wszyscy rodzice, opieka nad niemowlęciem może być zupełnie nieprzewidywalna, a czasem i niepokojąca. Szczególnie kiedy Twoje dziecko mierzy się z pewnym problemem zdrowotnym lub inną przypadłością związaną z jego stanem zdrowia. Tym, co budzi objawy u rodziców może być na przykład biały nalot na języku dziecka. Obserwacja tej zmiany może rodzić pytania dotyczące zdrowia malucha i prowadzić do poszukiwania możliwych przyczyn. Czasami biały nalot na powierzchni języka może być resztkami mleka, które pozostało po ostatnim karmieniu, ale nie zawsze. Dużo rzadziej występujące białe plamki w jamie ustnej mogą być objawem grzybicy.

W tym artykule omówimy szczegółowo, co może oznaczać biały nalot na języku dziecka, jakie są objawy pleśniawki oraz jak ją rozpoznać i leczyć. 

Częste przyczyny białego nalotu na języku

Biały nalot na języku powstaje w wyniku gromadzenia się na jego powierzchni resztek pokarmowych, bakterii i martwych komórek nabłonka. Często występuje na skutek odwodnienia i nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Przyczyny białego nalotu na języku u małych dzieci to najczęściej pozostałości mleka lub pokarmu, które mogą gromadzić się na powierzchni języka. Taki nalot można łatwo usunąć szczoteczką do zębów lub specjalnymi skrobaczkami do języka. 

Warto pamiętać, że w przypadku starszych dzieci takie objawy mogą być związane z zażywaniem niektórych leków, które wpływają na skład flory bakteryjnej w jamie ustnej. Ponadto, różnego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne mogą również manifestować się poprzez biały nalot na języku.

Objawy pleśniawki

Jednym z typów infekcji grzybiczych, który przypomina biały nalot, jest pleśniawka. Objawia się w postaci białych wykwitów na języku i w innych rejonach jamy ustnej, które są ściśle połączone z podłożem i po próbie ich usunięcia pozostaje zaczerwieniona i krwawiąca błona śluzowa. Przyczyną choroby jest infekcja drożdżakami - Candida albicans. Przejawia się ona w postaci mlecznobiałych wykwitów w jamie ustnej dziecka. Pleśniawki rzadko kiedy rozwijają się wyłącznie na języku – często znajdują się w innych okolicach wykorzystywanych podczas ssania, takich jak podniebienie, wargi i wewnętrzna strona policzków.

Pleśniawki u dzieci są bolesne, powodują rozdrażnienie, marudność i niechęć do ssania lub karmienia. Jeśli zauważysz takie zmiany u swojego dziecka, to skonsultuj się z lekarzem.

Leczenie pleśniawki

Na szczęście leczenie pleśniawek nie jest bardzo skomplikowane i wymagające. Wystarczy przestrzegać zaleceń pediatry, stosować zgodnie z zaleceniami leki oraz dbać o higienę jamy ustnej. W leczeniu miejscowo stosuje się preparaty przeciwgrzybicze zawierające nystatynę. Ważne jest ograniczenie w diecie cukrów. Zmiany zwykle ustępują po upływie 4–5 dni.

Lekarz może również zbadać brodawkę sutkową matki pod kątem objawów grzybicy. Jeśli na brodawce występuje rumieniowa wysypka, odczuwalny jest ból i swędzenie w czasie karmienia i pomiędzy nimi, to można zastosować krem przeciwgrzybiczy. W takim przypadku konieczne jest jednoczesne leczenie matki i dziecka.

Zapobieganie pleśniawce

Bez względu na to, czy dziecko karmione jest piersią, czy butelką, po karmieniu możesz zaobserwować mleczno biały nalot na jego języku. W takim przypadku oczyść jamę ustną dziecka gazikiem zamoczonym w wodzie, owiniętym na palcu. Wykonuj koliste ruchy, ostrożnie masując dziąsła i usuwając resztki pokarmu. Gdy w jamie ustnej dziecka pojawią się zęby, to stosuj szczoteczkę i pastę z fluorem. Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie pleśniawek jest dokładna pielęgnacja jamy ustnej dziecka, piersi matki i akcesoriów do karmienia, np. butelek i laktatorów. Pamiętaj również o dokładnym myciu rąk przed kontaktem z niemowlęciem i stosowaniu probiotyków podczas antybiotykoterapii u dziecka.

Jeśli jednak zaniepokoi Cię coś w jamie ustnej Twojego dziecka, to nie wpadaj w panikę, tylko zasięgnij profesjonalnej porady u lekarza. Większość zmian łatwo poddaje się leczeniu i ustępuje w ciągu kilku dni – wystarczy prawidłowa pielęgnacja i leczenie.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz