Ten artykuł przeczytasz w 2,5 minuty
Spis treści
- Częste przyczyny białego nalotu na języku
- Objawy pleśniawki
- Leczenie pleśniawki
- Zapobieganie pleśniawce
- Jak usunąć pleśniawkę z języka dziecka?
Ten artykuł przeczytasz w 2,5 minuty
Jak wiedzą wszyscy rodzice, opieka nad niemowlakiem może być zupełnie nieprzewidywalna. Jeśli dziecko ma biały język, z pewnością zastanawiasz się, co mu dolega. Być może to pleśniawka – częsta drożdżyca, która przejawia się w postaci białego nalotu – lub po prostu resztki mleka pozostałe po ostatniej sesji karmienia. Poznaj możliwe przyczyny białego nalotu na języku. Zdobyta wiedza umożliwi Ci skuteczniejszą opiekę nad dzieckiem.
Biały nalot powstaje w wyniku gromadzenia się zanieczyszczeń, martwych komórek lub grzybów między guzkami (brodawkami) na powierzchni języka. W przypadku osób dorosłych dzieje się tak na skutek odwodnienia, nieprawidłowej higieny jamy ustnej, palenia lub nadmiernego spożycia alkoholu. Białe pasma na języku i w innych okolicach jamy ustnej, których nie można zdrapać, mogą wskazywać na pleśniawkę bez względu na wiek. Biały nalot na języku Twojego dziecka to zwykle resztki mleka, a nie pleśniawka.
Biały nalot, który nie daje się łatwo zetrzeć szmatką, może oznaczać pleśniawkę. Przyczyną choroby jest nadmierny rozrost grzyba candida. Przejawia się ona w postaci mlecznobiałych pasm w jamie ustnej dziecka. Pleśniawka rzadko kiedy rozwija się wyłącznie na języku – często pokrywa inne okolice wykorzystywane podczas ssania, takie jak wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie ust i wewnętrzna strona policzków.
Pleśniawka u dzieci może powodować podrażnienie, marudność i niechęć do ssania lub karmienia. Większość niemowlaków doświadcza niewielkiego dyskomfortu i wykazuje umiarkowane objawy. Najlepiej jednak jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza, zwłaszcza jeśli stroni ono od piersi lub nie chce jeść.
Na szczęście leczenie pleśniawki nie stwarza żadnych problemów, wystarczy przestrzegać zaleceń pediatry. Lekarz może przepisać dziecku środek grzybobójczy nakładany bezpośrednio na białe pasma. Lek przestaje być skuteczny po połknięciu, więc wstrzymaj się od karmienia przez 30 minut. Lekarz powie Ci, jak często stosować środek, nie należy jednak używać go częściej niż cztery razy dziennie przez tydzień. Pleśniawka zwykle ustępuje po upływie 4–5 dni.
Lekarz może zbadać brodawkę sutkową matki pod kątem objawów pleśniawki i przepisać jej krem stosowany miejscowo, który zapobiega przenoszeniu grzyba z matki na dziecko i vice versa.
Bez względu na to, czy dziecko karmione jest piersią, czy butelką, po długim karmieniu najprawdopodobniej zauważysz mlecznobiały nalot na jego języku. Mleko dla niemowląt jest zwykle jaśniejsze, natomiast mleko z piersi może być trudniej zauważalne. W każdym razie wyczyść jamę ustną dziecka czystą, wilgotną szmatką lub gazą natychmiast po zakończeniu karmienia – w ten sposób rozpoczniesz wdrażanie codziennej pielęgnacji, która trwać będzie całe życie. Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie pleśniawce jest dokładne czyszczenie jamy ustnej dziecka, piersi matki i sprzętu do karmienia, np. butelek i odciągaczy pokarmów. Podczas karmienia zachowaj ostrożność, aby nie dopuścić do wysuszenia lub popękania brodawek sutkowych i powstania warunków sprzyjających rozwojowi pleśniawki.
Dbanie o jamę ustną dziecka, w której rozwinęła się pleśniawka, jest proste. Oprócz stosowania przepisanych leków ogranicz czas spędzany na ssaniu piersi i smoczka, aby zmniejszyć podrażnienia. W czasie gdy nie stosujesz środka na pleśniawki (zwykle powinien działać na pleśniawkę przez 30 minut), wyczyść jamę ustną dziecka, tak jak robisz to zwykle: owiń palec szmatką lub gazą, zamocz w wodzie i wykonuj koliste ruchy, ostrożnie masując dziąsła i usuwając resztki pokarmu lub mleka.
Nie istnieje gotowa instrukcja dbania o dziecko, więc wszelkie nietypowe objawy, jak biały nalot na języku, mogą wzbudzać obawy. Jeśli rozwinie się u niego pleśniawka, nie wpadaj w panikę. Większość infekcji nie zagraża zdrowiu dziecka, łatwo poddaje się leczeniu i ustępuje w ciągu kilku dni – wystarczy prawidłowa pielęgnacja i leczenie.