Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 Oct 2023
Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: dr Katarzyna Pękala
Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Jeśli nagle zaczyna boleć Cię ząb, a natychmiastowa wizyta u dentysty z jakiegoś powodu nie jest możliwa, z pewnością zaczynasz zastanawiać, jak samodzielnie złagodzić nieprzyjemne objawy. Tymczasową ulgę mogą przynieść te 4 domowe sposoby na ból zęba - dowiedz się, jak dzięki prostym i dostępnym składnikom, które masz w kuchni, możesz szybko przynieść sobie ulgę i poczuć się lepiej.
Jeśli bólowi zęba towarzyszy obrzęk i stan zapalny, ulgę może przynieść przykładanie zimnego kompresu. Owiń lód lub wielorazowy kompres żelowy w kawałek materiału i przyłóż go na zewnętrzną część policzka na 15-20 minut. Możesz powtarzać tę czynność co kilka godzin, w miarę potrzeb. Zimne okłady mogą pomóc w zmniejszeniu bólu zęba i obrzęku poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, jednak nie usuną one całkowicie przyczyny bólu.
Olejek goździkowy zawiera naturalny środek przeciwbólowy, antyseptyczny i przeciwzapalny – eugenol. To właśnie on sprawia, że ta metoda pomaga łagodzić ból. Rozcieńcz olejek, np. w oliwie z oliwy, nasącz wacik kilkoma kropelkami roztworu i delikatnie pocieraj objęte bólem okolice zęba i dziąseł. Olejek goździkowy w zbyt dużym stężeniu może podrażniać dziąsła i błony śluzowe jamy ustnej, dlatego zaleca się jego rozcieńczenie. Olejek ten ma też dość nieprzyjemny smak, który może nie każdemu odpowiadać.
Ulgę w bólu zęba może przynieść płukanie jamy ustnej roztworem z soli i ciepłej wody. Ma on właściwości antyseptyczne, co oznacza, że pomaga w zwalczaniu bakterii w jamie ustnej, zmniejszeniu stanu zapalnego i opuchlizny oraz przyspieszeniu procesu gojenia. Pamiętaj, że płukanka z soli może przynieść ulgę, ale nie zastąpi profesjonalnej opieki stomatologicznej. W przypadku bólu zęba zawsze warto skonsultować się z dentystą, aby znaleźć i leczyć jego przyczynę.
Aby przygotować płukankę z soli:
Rozpuść pół łyżeczki soli w szklance ciepłej (ale nie gorącej) wody.
Płucz jamę ustną roztworem przez około 30 sekund, a następnie wypluj go.
Powtarzaj płukanie kilka razy dziennie, zwłaszcza po posiłkach.
Aby doraźnie poradzić sobie z bólem zęba, możesz zażyć, zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu, lek przeciwbólowy sprzedawany bez recepty. Pamiętaj, że nie należy rozkruszać tabletki przeciwbólowej i przykrywać nią bolącego zęba, ponieważ może to spowodować poparzenia tkanki dziąseł i zwiększyć dyskomfort. Leki przeciwbólowe zapewnią Ci komfort w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa, jednak podobnie jak w przypadku innych domowych sposobów, przynoszą tylko tymczasową ulgę. Jeśli zażywasz te środki i unikasz spotkania z dentystą, stan zęba może się pogorszyć.
Jeśli zaczyna boleć Cię ząb, najlepiej od razu udać się do lekarza. W przypadku pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy, kliniki i gabinety dentystyczne są zwykle w stanie zarezerwować wizytę tego samego dnia. Jeśli oprócz bólu zęba występują u Ciebie inne, dodatkowe objawy, np. gorączka, obrzęk twarzy, ból głowy, a dentysta nie jest dostępny, udaj się na pogotowie.
Ból zęba może wiązać się z wieloma czynnikami, jednak jedną z najczęstszych przyczyn są ubytki próchnicowe. Mycie zębów dwa razy dziennie szczoteczką z miękkim włosiem oraz nitkowanie pomogą Ci zapobiec problemom związanym z powstawaniem ubytków. Nie zapominaj również o wizytach kontrolnych u stomatologa. Wczesne wykrycie ubytku i leczenie podjęte na czas pomagają zaradzić problemowi, zanim wystąpi ból.
Dlatego pamiętaj - domowe sposoby na ból zęba zapewnią Ci tymczasowy komfort w oczekiwaniu na wizytę u lekarza, ale nie wyeliminują przyczyny problemu.